Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zdzisława Sośnicka - biografia


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 fortyck

fortyck

  Administrator

 • Administrator
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 18311 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Kraków

Napisano 08 sierpień 2015 - 14:24

Zdzisława Barbara Sośnicka-Bajer[1], pseud. kompozytorski Barbara Bajer[2] (ur. 29 sierpnia 1945 w Kaliszu) – polska piosenkarka, dyrygentka, kompozytorka, obdarzona silnym tembrem głosu o skali 2,5 oktawy.

 

 

Kariera

Zdzisława Sośnicka ukończyła Średnią Szkołę Muzyczną w Poznaniu w klasie fortepianu, a następnie studia na Wydziale Wychowania Muzycznego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu.

 

Jako piosenkarka zadebiutowała w roku 1963 na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze.

 

Jeszcze w tym samym roku wzięła udział w II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, zostając jego finalistką, a rok później zdobyła I nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie.

 

W roku 1965 wystąpiła na Studenckim Festiwalu Jazzowym Jazz nad Odrą we Wrocławiu jako wokalistka Poznańskiego Kwartetu Jazzowego, otrzymując wyróżnienie.

 

Zdobyła też nagrodę w konkursie Nowe głosy na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

 

W czasie studiów muzycznych współpracowała ze Studenckim Teatrem Nurt w Poznaniu, zespołem Huberta Szymczyńskiego oraz grupami Tramp i Bizony.

 

Karierę solową rozpoczęła w roku 1968. Trzy lata później tryumfowała na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, gdzie zdobyła nagrodę publiczności i III nagrodę w konkursie za piosenkę „Dom, który mam”.

 

W 1972 roku wzięła udział w kilku festiwalach zagranicznych:

 • MIDEM w Cannes – udział w koncercie galowym,
 • Festival Mundial de Onda Nueva w Caracas – wyróżnienie,
 • Festiwal Złoty Orfeusz w Bułgarii – I nagroda,
 • World Popular Song Festival w Tokio – II nagroda,
 • Coupe d'Europe Musicale w Gmunden w Austrii – II nagroda.

W latach 1974–1977 współpracowała jako wokalistka z formacją Ergo Band, zespołem Janusza Komana, a także własną grupą – Studio.

 

Nawiązała również współpracę z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach, działającą pod dyrekcją Jerzego Miliana, oraz z grupą Alex Band Aleksandra Maliszewskiego.

 

W latach 1974–1980 współpracowała także z z Teatrem Rewiowym Friedrichstadt-Palast w Berlinie, z którym zrealizowała około 250 programów.

 

W 1976 wystąpiła na First International Film and Popular Song Festival w Stambule, gdzie przyznano jej nagrodę krytyki muzycznej.

 

Rok później zdobyła Grand Prix du Disque na sopockim festiwalu oraz II nagrodę i nagrodę publiczności na Schlagerfestival der Ostseestaaten w Rostock.

 

W 1977 została Miss Obiektywu nafestiwalu opolskim.

 

Na tym samym festiwalu w 1979 roku otrzymała I nagrodę w konkursie Premier za piosenkę „Żegnaj lato na rok” a w 1988 roku – Grand Prix za całokształt.

 

W 1979 roku została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Jest członkiem ZAIKSu.

 

Wystąpiła w filmie Akademia pana Kleksa w roli Smutnej Księżniczki (1983, reż. Krzysztof Gradowski).

 

Wg Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej pojawiła się także w produkcji Wodzirej (1977, reż. Feliks Falk)[3].

 

W roku 1996 wystąpiła gościnnie w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni w spektaklu Me and ...mój teatr w reżyserii Jerzego Gruzy.

 

W kwietniu 2014 r., nakładem wytwórni Polskie Nagrania „Muza” ukazały się wznowienia wszystkich studyjnych albumów artystki , zawierający podstawowe nagrania, jak i w przypadku większości płyt, również nagrania dodatkowe.

 

Całość została poddana cyfrowemu remasteringowi przez Jacka Gawłowskiego w JG Master Lab. 

 

Natomiast w październiku tego samego roku został wydany album dwu płytowy "Zaśpiewane.Niewydane & Musicals" zawierający musicale nagrane w wersji angielski ,a także płytę z rarytasami.

 

W ramach promocji artystka pojawiła się w paru programach śniadaniowych i radiowych.

 

W marcu 2015 Sośnicka potwierdziła na swoim oficjalnym profilu na Facebooku, że pracuje nad nowym albumem, pierwszym od 1998.

 

Producentem płyty został Romuald Lipko.

 

Teksty napisali m.in. Jacek CyganArtur AndrusBogdan Olewicz i Andrzej Mogielnicki.

 

Na płycie, która zostanie wydana 18 września przez Warner Music Poland, pojawią się takie utwory jak Dobranoc ZiemioPamiętaj to co dobre oraz Sen.

 

 

 

 

 

Żródło: https://pl.wikipedia...ława_Sośnicka


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych