Skocz do zawartości

Fort 48a Mistrzejowice


fortyck
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość macminik

Na początku witam wszystkich bo na forum jestem nowy. Otóż mogę powiedzieć, że wychowałem się na Forcie Mistrzejowice. Najpierw jako małe dziecko wędrowałem tam z tatą na niedzielne spacery, później z kolegami ganiałem się po fortcie więc znam go jak własną kieszeń, a na koniec wszystkie bajki i legendy związane z tym dziełem zweryfikowałem pisząc pracę dyplomową o Twierdzy Kraków. Pamiętam te czasy, jak na forcie były jeszcze metalowe balustradki i była jeszcze podłoga między kondygnacjami fortu, z mocno przerdzewiałej, zdradliwej blachy falistej wysypanej zeschniętą gliną. Jedna z zabaw polegała przejściu po "dzwigarach" nieistnejącej już balustrady przy galerii strzeleckiej. Pamiętam także jak studnia forteczna w kaponierze miała jeszcze jakieś 3 metry w głąb. Ale nie o tym chciałem. Pytań kilka do większych speców niż ja. Otóż zaczynam:

 

1 - w Forcie na parterowej kondygnacji przy prawych i lewych skrajnych schodach są zaślepione wejścia jakby gdzieś niżej. Ktoś kiedyś rozłupał cegły ale z drugiej strony była tylko ziemia. Nie podejrzewam by fort posiadał jakieś tajemne przejścia jak głosiły legendy. Raczej podejrzewam że owe przejścia mogły prowadzić do planowanych kaponier w fosie których jednak nigdy nie zrealizowano. Proszę o weryfikacje, jak nie wiadomo o co chodzi... dostarczę zdjęcia.

 

2 - W fosie, po lewej stronie bramy... jakieś 10 metrów do niedawna była krata (może nadal jest o ile złomiarze się ną nie zaopiekowali) przykrywająca kanał. Po lewej stronie drogi fortecznej jest mały wylot kanalizacyjny też był zakratowany. Obecnie ledwo go widać. Czy to system odwadniania fosy ? (na rysunku zaznaczone czerwonymi kropkami).

 

3 - w wale fortu (zaznaczone niebieską kropką) kiedyś zapadła się część wału. Wtedy było widać jakby... ocemborwanie... czy wał forty był wypełniony jakimiś ceglanymi elementami ? Do dziś można znaleźć w tym miejscu wyraźne zapadlisko.

 

4 - Po prawej stronie fortu (partrząć od wejścia) już za fosą znajduje się niewielki pagurek porośnięty kilkoma akacjami, sugerującymi że powstał w tym samym okresie. Na rysunkach J. Bogdanowskiego także jest zaznaczony. Czy to miejsce jakiejś dodatkowej bateri sprzężonej ? Bo trochę to maławe jak na baterię.

 

5 - Na Mistrzejowichach Nowych, nieopodal ul. Sapiechy podobno znajdowała się prochownia jednak na planach twierdzy jej nie widziałem. Miała ona zostać rozebrana podczas budowy osiedla (pamiętam jak były tam szczere pola i polna droga). Czy było tam coś czy tylko podobno :)

 

Dzięki za pomoc.

 

Rysunek zaczerpnięty z http://www.twierdza.art.pl/fort_48a_mistrzejowice.htm tylko w celu zobrazowania o co chodzi w pytaniach.

 

http://i17.photobucket.com/albums/b58/Macminik/mistrzejowice.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Witamy na forum.

 

Z przyjemnoscia zapoznam się z praca dyplomową - jest taka mozliwość???

 

Co do pytań:

ad1. Nie ma w forcie tajnych przejśc i podziemi )tylko szambo). "Zaślepienia" są zwyczajnym wykończeniem klatki schodowej. Apeluje o nierozkuwanie - nic tam nie ma.

ad.2. Jeżeli otwory posiadały kratki - kanalizacja - odpływy.

ad.3. Patrzyłem na archiwalne plany fortu - na nich nic w tym miejscu nie ma.

ad.4. Na 100% nie bateria.... może pagórek powstał duzo później.

ad.5. Kilkadziesiąt metów na południe od "dolnej czerwonej kropki" po lewej stronie alei prowadzącej do fortu znajdował sie magazyn amunicji - standart jak inne zachowane.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość macminik

Myśle że co do zapoznania z pracą nie będzie problemu, choc za wybitne dzieło bym tego nie uznał. Z uwagi na kurczący się czas zostało okrojone do mimimun z pierwotnej wersji jaka planowałem. Na szczęście komisja na fortach nie znała się zupełnie więc to ja byłem ekspertem. Notabene w pracy nie ma chyba (już nie pamietam) zdjęć i dokładnego opisu działającej jeszcze windy z Lunety Warszawskiej. :)

 

Ale wracając do meritum sprawy. Ja dziur nie wybijałem i nawet nie miałem takich pomysłów. Ktoś już dosyć dawno nad tym pracował. To w związku z legendą jaka niegdyś krążyła, iż poszczególne forty są połączone podziemnymi korytarzami i tak Mistrzejowice miały się łączyć z sąsiadującymi Batowicami. Oczywiście bzdura na resorakach.

 

Co do tego co jest w wale, nie wiem, nie będe kopał ale postaram sie zajrzeć co tam widać. Choć wydaje mi się, że wszystko jest zasypane ziemiąi teraz jest to tylko wgłębienie. Jednakże pamiętam iż było widać beton i cegły bynajmniej nie luzem.

 

Pagórek po prawej stronie fortu nie powstał puźniej.jest porośniety drzewami z tego samego okresu co drzewa na przedpiersiu fortu. Z drugiej strony, pagórek ten jest stanowczo za mały na cokolwiek typu bateria sprzężona... no chyba że jedno działo. Na jakies pomocnicze stanowisko piechoty też nie bardzo się nadaje, jednak jest ono dziwnym ewenementem. W pobliżu fortu raczej nie zostawiano takich wybryków natury. A pagórek był nawet wtedy, gdzy jeszcze nie było sąsiadującej z fortem tzw. Nowej Szkoły. Podejrzewam, że został umieszczony tam jednak celowo.

 

Z fortecznych ciekawostek związanyc z tym fortem... Niegdyś kilku kolegów wydłubało z fosy kilkadziesiąt pocisków samych i kilka sztuk łusek karabinowych. Niestety byliśmy wówczas zbyt młodzi by określic z czego to pochodziło. Być może urządzano jakieś ćwiczebne strzelania z galeri strzleckiej do celów umieszczonych w fosie.

 

 

Co do prochowni.... raczej nie mówimy o tym samym. Ta o której ja miałem informacje, miała znajdować sie dużo niżej... zdjęcie tutaj z dokładnym oznaczeniem terenu (kolorem niebieskim) na którym miała być. kolor czerwony to dawna polna droga która jux także nie istnieje. Drogę pamiętam, po lewej i prawej jej stronie były pola a w miejscu gdzie miała znajdowac sie prochownia były chaszcze. Byłem jednak zbyt młody by sprawdzać co w nich jest. Prochownia miała zostać rozebrana jak budowano bloki. Na lewo od kwadratu znajdują się dwa domu, jeden koloru pomarańczowego (wtedy nie istniał) i drugi biały brzydki jak qpa. Ten dom tam stał od zawsze. Bliżej bloku są fundamenty czegoś, ale bardziej wyglądaja mi one na fundamenty jakiś zabudowań gospodarskich niż prochowni. Jutro sobota to porobię fotki na zywo.

 

http://i17.photobucket.com/albums/b58/Macminik/Picture1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość macminik

A tu gustowne C.K. kible... ktoś wie jak były wykończone ? Pewnie jakaś deska czy coś... swoją drogą... ciekawe co można znaleźć w szambie. Może któryś z wojaków zgubił choć guzik ;)

 

http://i17.photobucket.com/albums/b58/Macminik/IMG_0567-1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
  • 12 lat później...

Wulgaryzmy, wyzwiska i bohomazy.

Ktoś zdewastował wyremontowany Fort Mistrzejowice.

"Skandal"

 

Bartosz Dybała

26 grudnia 2023

 

FF5Ht8D.jpg

fot. Michał Szybalski

BF3pAMJ.jpg

fot. ZBK  Tak wyglądał Fort przed remontem

4WamF6x.jpg

fot. Michał Szybalski

1BDut4y.jpg

fot. Michał Szybalski

YVeu9gI.jpg

fot. Michał Szybalski

9lHsRQ9.jpg

fot. Michał Szybalski

 

Jeszcze parę lat temu wchodzący w skład Twierdzy Kraków Fort 48a "Mistrzejowice" był w opłakanym stanie.

Na szczęście doczekał się remontu, ale teraz ktoś postanowił częściowo zniweczyć efekt prac.

Na zabytku pojawiły się wypisane sprayem wulgaryzmy i wyzwiska.

Fort pokrył się też bohomazami.

 

Sprawę w mediach społecznościowych ujawnił Michał Szybalski, a teraz dewastację fortu skomentowała była małopolska konserwator zabytków Monika Bogdanowska.

To, co się stało, uważa za skandal.

 

- Ktoś się świetnie bawił w czasie Świąt, szkoda, że naszym kosztem i dewastując wyremontowany z publicznych środków zabytkowy obiekt (fort Mistrzejowice 48a).

 

Czy dalej będziemy słuchać biadolenia o "niemożności wykrycia sprawców" i bzdur o "niskiej szkodliwości"?

 

Uważam, że prace społeczne jako rekompensata za niszczenie cudzej własności mają bardzo wysoką wartość społeczną, a policja jest od łapania wandali, a nie wydawania oświadczeń, będących dowodem bezradności - skomentowała na Facebook'u Bogdanowska.

 

Fort 48a Mistrzejowice to własność gminy Kraków.

 

Jest wpisany do rejestru zabytków.

 

W 2021 r., czyli w setną rocznicę śmierci projektanta fortu - Emila Gołogórskiego - na zlecenie Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie rozpoczęły się prace remontowe w obrębie bloku koszarowo-bojowego oraz bloku obrony wjazdu.

 

Prace zaplanowano na trzy lata (2021-2023).

 

Ich celem było zabezpieczenie obiektów kubaturowych Fortu 48a Mistrzejowice przed niszczeniem zabytkowej substancji oraz poprawa bezpieczeństwa ich użytkowania.

 

Miejscy urzędnicy zapowiadali, że w ramach prac w pierwszej kolejności planowane jest wykonanie remontu stropodachu bloku koszarowo-bojowego (w tym m.in. wykonanie izolacji, udrożnienie wentylacji, odkopanie izb bojowych wież pancernych), wraz z wykonaniem betonowych replik czasz wież pancernych.

 

"Następnie planowane jest odtworzenie pomostów przy ławce strzeleckiej wraz z wykonaniem bezpiecznej balustrady oraz remont konserwatorski elewacji wraz z zabezpieczeniem otworów okiennych i drzwiowych kratami.

 

Planowane jest również wykonanie kompleksowego remontu konserwatorskiego bloku obrony wjazdu" - zapowiadali urzędnicy.

 

Żródło: https://krakow.naszemiasto.pl/wulgaryzmy-wyzwiska-i-bohomazy-ktos-zdewastowal/ar/c1-9566005?utm_source=facebook.com&utm_medium=dzieje-sie-w-krakowie&utm_campaign=artykul&fbclid=IwAR0Vcu-aPn9bDF2vRGXqMsQEDSnrVjZkAaVstgvPlRTVEXPeCRb7cSgWX_I

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyremontowany fort pobazgrany przez wandali 

 

Jakub Drath  

02 stycznia 2024 

 

Miasto zaprezentowało efekty prac przy remoncie Fortu 48a "Mistrzejowice".

 

Problem w tym, że obiekt upodobali sobie wandale.

 

Zabytkowy fort położony jest w parku na os. Piastów, w rejonie ul. Ognistych Wici.

 

Na mapach Google wciąż funkcjonuje jako „Ruiny fortu 48a Mistrzejowice”, bo jeszcze kilka lat temu przedstawiał opłakany widok.

 

Potencjalnych odwiedzających straszyły odrapane mury, pozbawione okien oraz elementów wyposażenia, zaśmiecone i pobazgrane sprejem.

 

We wtorek Zarząd Budynków Komunalnych pochwalił się efektami prowadzonego od 2021 roku remontu.

 

Momentami aż trudno uwierzyć, że to to samo miejsce.

 

Prace obejmowały m.in. remont i izolację stropodachu, udrożnienie i odtworzenie kominów wentylacyjnych, montaż replik czasz wież pancernych i wieży obserwacyjnej, remont konserwatorski elewacji, montaż pomostów i barierek, montaż krat we wszystkich otworach okiennych i drzwiowych czy udrożnienie i częściowe odtworzenie systemu odwodnienia.

 

Do tego należy dopisać też oczyszczenie wnętrza ze śmieci, wykonanie podstawowych prac w środku oraz uporządkowanie terenu placu broni.

 

Miasto uzyskało na ten cel dofinansowanie ze środków przyznawanych przez SKOZK.

 

Jest jedno duże „ale”

W tej całej historii jest jeden element, który burzy zadowolenie z ostatecznego efektu.

 

Fort, również po przeprowadzeniu prac, jest stale niszczony przez wandali.

 

Na świeżo wykonanym stropodachu pojawiają się kolejne rysunki i napisy.

 

Jak podaje ZBK, działo się tak jeszcze w trakcie remontu.

 

– Ktoś się świetnie bawił w czasie Świąt, szkoda że naszym kosztem i dewastując wyremontowany z publicznych środków zabytkowy obiekt – komentuje najnowsze zdjęcia Monika Bogdanowska, była wojewódzka konserwator zabytków.

 

– Czy dalej będziemy słuchać biadolenia o „niemożności wykrycia sprawców” i bzdur o „niskiej szkodliwości”?

 

Uważam, że prace społeczne jako rekompensata za niszczenie cudzej własności mają bardzo wysoką wartość społeczną, a policja jest od łapania wandali, a nie wydawania  oświadczeń będących dowodem bezradności – napisała na Facebooku.

 

Co dalej?

Zarząd Budynków Komunalnych daje do zrozumienia, że jest świadom problemu.

 

Jednym z kroków ma być odtworzenie historycznego malowania maskującego, w ramach którego kuszący wandali stropodach zostanie pokryty trójkolorowym wzorem w nieforemne kształty.

 

–  Wykonanie malowania maskującego ma na celu po pierwsze utrudnienie nanoszenia napisów i bazgrołów (na trójkolorowym podłożu trudniej będzie wykonać dobrze widoczne bazgroły) po drugie zmniejszenie widoczności ewentualnych nielegalnych napisów.

 

Ponadto do wykonania malowania maskującego fortu, zamierzamy zaprosić mieszkańców, tak aby osobiście zaangażowali się w ochronę fortu przed bazgrołami.

 

W okresie wiosennym (kwiecień/maj) planowane jest zorganizowanie wspólnego z mieszkańcami wykonania malowania maskującego fortu.

 

Wtedy istniejące obecnie bazgroły zostaną zamalowane – zapowiada miejska jednostka.

 

Wspomina też o zorganizowanych już i planowanych lekcjach historii dla uczniów szkoły zlokalizowanej w pobliżu fortu.

 

Tych, do których edukacja nie trafi, ma odstraszyć monitoring.

 

Projekt jego wykonania, wraz z oświetleniem terenu fortu, został już opracowany.

 

– Planowane jest włączenie monitoringu do sieci monitoringu miejskiego.

 

Projekt jest obecnie na etapie uzyskiwania niezbędnych pozwoleń – informuje ZBK.

 

Zestawienie stanu przed i po przeprowadzeniu prac oraz więcej zdjęć można znaleźć tutaj:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid02Hnzun3sEGzfyKSsMwKkB93iZjLXadcMEFCcA9oHAMMkuWT2DLETtQamKFxYpKHFCl&id=100063518802632&__cft__[0]=AZWHquS78MuSqLU-4o15i2NKGAFHi62BLnns1oe49NBmV6UeJiXUFayUh_br7nupo5n7ZdS22JxeuSjlAzFiE22py_GfpvMyVlmOEbilE-dFaTmVrJmwtXEcT5qOTIJQH1Bj1J9p4Y-hKRJmwPH1ykbv0ouwRveUbTMHaEuhpa0S4AFg6Hhv_6oyJ2GqsUC9iZw&__tn__=%2CO%2CP-R

 

Żródło: https://lovekrakow.pl/aktualnosci/wyremontowany-fort-pobazgrany-przez-wandali-zdjecia_54519.html?fbclid=IwAR08LSYfIM-2TrypyzNfzQG27RefRpRk9Mll0r171-qLC9RGeN6X4-EI6cU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fort "Mistrzejowice" po remoncie.

Dostanie jeszcze monitoring

 

Małgorzata Mrowiec

2 stycznia 2024

 

Zakończył się - prowadzony od 2021 roku na zlecenie Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie - remont Fortu 48a "Mistrzejowice", który objęty był dofinansowaniem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

 

- Wykonany remont ma na celu zabezpieczenie fortu.

 

Zrealizowane prace izolacyjne oraz dotyczące odtworzenia wentylacji powinny doprowadzić do stopniowego osuszania obiektu i poprawy jego stanu technicznego - informuje ZBK.

 

Zmorą fortu pozostają natomiast pseudografficiarze.

 

Trzyletnie prace miały na celu zabezpieczenie obiektu zarówno przed szkodliwym działaniem wody, jak też przed dewastacjami, a także poprawę bezpieczeństwa osób odwiedzających fort.

 

Wykonano między innymi:

  • remont i izolację stropodachu koszar w celu zabezpieczenia obiektu przed ingerencją wody,
  • udrożnienie i odtworzenie kominów wentylacyjnych,
  • montaż betonowych replik czasz wież pancernych i wieży obserwacyjnej,
  • remont konserwatorski elewacji koszar,
  • montaż pomostów i barierek wzdłuż ławki strzeleckiej w celu poprawy bezpieczeństwa dla osób odwiedzających obiekt,
  • montaż krat we wszystkich otworach okiennych i drzwiowych w celu zabezpieczenia wnętrza koszar przed dewastacją,
  • oczyszczenie wnętrza koszar ze śmieci, wykonanie podstawowych prac konserwacyjnych we wnętrzu koszar,
  • udrożnienie i częściowe odtworzenie systemu odwodnienia fortu, montaż rynien i rur spustowych,
  • remont kaponiery obrony wjazdu,
  • uporządkowanie i profilowanie terenu placu broni.

 

"Największym obecnie problemem Fortu 48a "Mistrzejowice" jest jego stała dewastacja polegająca na wykonywaniu bazgrołów na stropodachu.

 

Już w trakcie prowadzenia remontu, na świeżo wykonanym stropodachu zaczęły pojawiać się rysunki i napisy" - informuje teraz Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie.

 

W ramach walki z tym zjawiskiem ZBK planuje następujące działania:

  • Edukacja historyczna młodzieży zamieszkującej najbliższą okolicę. W celu zwiększenia świadomości lokalnej społeczności, a szczególnie młodzieży, ZBK zorganizował i planuje organizację kolejnych lekcji historii dla uczniów szkół z terenu os. Piastów. W październiku 2023 r. takie lekcje historii zostały zorganizowane dla ponad 100 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 89, która znajduje się nieopodal fortu.
  • Odtworzenie historycznego malowania maskującego stropodachu. Na zlecenie ZBK został wykonany projekt odtworzenia historycznego malowania maskującego. Stropodach fortu zostanie pokryty trójkolorowym wzorem w nieforemne kształty. "Wykonanie malowania maskującego ma na celu po pierwsze utrudnienie nanoszenia napisów i bazgrołów (na trójkolorowym podłożu trudniej będzie wykonać dobrze widoczne bazgroły), po drugie - zmniejszenie widoczności ewentualnych nielegalnych napisów. Ponadto do wykonania malowania maskującego fortu zamierzamy zaprosić mieszkańców, tak aby osobiście zaangażowali się w ochronę fortu przed bazgrołami. W okresie wiosennym (kwiecień/maj) planowane jest zorganizowanie wspólnego z mieszkańcami wykonania malowania maskującego fortu. Wtedy istniejące obecnie bazgroły zostaną zamalowane" - informuje ZBK.
  • Wykonanie monitoringu fortu. Na zlecenie ZBK został opracowany projekt wykonania monitoringu i oświetlenia terenu fortu. Planowane jest włączenie monitoringu tego zabytku do sieci monitoringu miejskiego (ze stałym podglądem i możliwością skierowania na miejsce patrolu). Przedsięwzięcie jest obecnie na etapie uzyskiwania niezbędnych pozwoleń.

 

Fort 48a "Mistrzejowice" to kolejny obiekt Twierdzy Kraków, w którym w ostatnich latach prowadzono prace remontowe i modernizacyjne dzięki wsparciu Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

 

Żródło: https://krakow.naszemiasto.pl/krakow-fort-mistrzejowice-po-remoncie-dostanie-jeszcze/ar/c1-9570919?fbclid=IwAR0mnnPlJcM_p1UAiYa3hFKg3w2DOj8vIVO9NkXVYA6XiNsB4Gv2LdrZXLc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...