Skocz do zawartości

Fort 43 Pasternik


fortyck
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Eeeee tam nie ma tuneli. Byłem kiedys w forcie Pasternik na wycieczce zorganizowanej przez Koło Grodzkie i przewodnik pokazywał nam cały fort. Jedynymi podziemiami były tylko korytarze prowadzące z podwalni do kaponier, tak jak wyżej pisał Krydo. Są jeszcze dwa z bocznych schroników. Ten środkowy korytarz był zamurowany (ktoś wybił tylko dziure w cegłach) a wnetrze było zalane wodą. Pewnie przecieki z fosy, która na odcinku czołowym jest podtopiona.

Do fortu można wejść bez problemu od strony drogi prowadzącej przez zasypany prawy odcinek fosy. Byłem w tamtym tygodniu na spacerze z psem, pełno żołnierzy ASG i nikt im nie zabrania tam przebywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Pozwolę sobie na dziwną wypowiedź...Tuneli raczej nigdy nie było.

Mity o nich nie wzięły się jednak znikąd.Mój Dziadek służył w c.k. armii.

Cała I wojna na froncie Włoskim.W latach 1912-1913 w Krakowie

W trakcie Wojny bywał na urlopie.Odwiedzał czasem kolegów nadal stacjonujących na miejscu.Pytany o tunele Zaprzeczył ale...Pamiętał że baterie na międzypolach bywały

łączone krytymi rowami dobiegowymi z fortami.To ludzie mogli brać za tunele.

Uśmiał się strasznie kiedy sąsiad opowiadał że niby chodził tunelem od Rynku na Kopiec Kościuszki.Dziadek niestety dawno już zmarł.W 1986

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
Pamiętał że baterie na międzypolach bywały

łączone krytymi rowami dobiegowymi z fortami.To ludzie mogli brać za tunele.

 

Dokładnie, do tego dochodzą jeszcze kawerny (skalne i ziemne), nieraz tuz przy fortach, oraz kanały odwadniające w samych fortach - choć widać, że one z trudem przechodliwe, to ludzie i tak uważają je za komunikacyjne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
jeżeli będzie nas jakaś grupka , nie grupa , to nie ma problemu , powiem matce i jak tylko będzie dysponowała czasem to wchodzimy na legalu.

 

Czy to zwiedzanie kiedykolwiek się odbyło, bo nie ma o tym informacji na forum ? Jeśli nie, to mam pytanie czy można by się przyłączyć :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...