Skocz do zawartości

Fort 51 Rajsko (21.10.17)

foto i video 

30 pażdziernika 2017

Zdjęcie

Fort 51 Rajsko

Fort Rajsko

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
106 odpowiedzi w tym temacie

#1 fortyck

fortyck

Administrator

• Administrator
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12313 postów

Napisano 10 luty 2007 - 14:06

Zapraszam do dyskusji...

#2 Gość_krystian_*

Gość_krystian_*
  • Goście

Napisano 07 maj 2007 - 23:04

Zawsze interesowały mnie oraz budziły podziw budowle i fortyfikacje CK. Bardzo ucieszyłem się, że istnieje Wasze forum. Zwykle przechodziłem obok tych pięknych umocnień ze stosunkiem: 'o jakie fajne', ale ostatnimi czasy po zwiedzeniu ruin Bodzowa złapałem chyba bakcyla. Naszła mnie myśl i nadzieja na zwiedzenie Rajska oraz innych fortów, głównie aby zaspokoić swoją ciekawość, ale biorąc pod uwagę moje zainteresowanie tym tematem może i rodzącą się pasję. Mam w okolicach Rajska znajomego, a raczej znajomego, który czasem przyjeżdża do rodzinki w te okolice. Podobno w forcie 51 przesiaduje strażnik, pilnuje czegoś. Czy mimo wszystko można spokojnie zwiedzić ten fort? Czy ktoś spotkał się z jakimiś przeszkodami? Planuję wybrać się w piątek o ile pogoda pozwoli :)

#3 fortyck

fortyck

Administrator

• Administrator
  • 12313 postów

Napisano 08 maj 2007 - 07:57

Bez większych przeszkód zwiedzisz ten obiekt; tylko wejść tak by mało kto zobaczył, jest dziura obok bramy wejściowej, życzę wspaniałych wrażeń i widoków :)

#4 Gość_Matys_*

Gość_Matys_*
  • Goście

Napisano 09 maj 2007 - 12:10

U mnie z fortami było podobnie, na początku tylko ciekawość :)
Co do Rajska, to teren nie jest ogrodzony, można wejść praktycznie z kazdej strony, bez problemu, jednak budynek koszarowy niestety nie jest dostępnym. To włsnie tam znajdowała sie churtownia, dzis jest chyba nie uzywany, ale mimo wszystko zamkniety. Ktos tam żeczywiscie czasem pilnuje, ale nie ma sie czym przejmować, mozna sobie spokojnie pozwiedzac.

#5 Gość_krystian_*

Gość_krystian_*
  • Goście

Napisano 09 maj 2007 - 16:45

Super, dziękuję za informację. Poprzeglądałem forum, zdjęcia, opisy i widzę, że zawarliście tutaj sporą wiedzę. Po spędzeniu chwilki na obeznaniu się z tematem już idę z zupełnie innym nastawieniem i troszkę inaczej na to patrzę. Zobaczymy co z tego będzie. Będę robił fotki, może któreś się Wam spodobają... teraz wszystko zależy od pogody :)

#6 Gość_Matys_*

Gość_Matys_*
  • Goście

Napisano 10 maj 2007 - 18:24

No to zaparszam cie też na nasze wyprawy KTK (mniej wiecej co miesiąc w niedzielę), oraz sledz też temat "tajne misje cz.2" bo tam sie umawiamy na "nie oficjalne" wyjścia, tam na pewnoe czegos ciekawego sie dowiesz :)

#7 Gość_Łukasz_*

Gość_Łukasz_*
  • Goście

Napisano 06 lipiec 2007 - 20:41

Zawsze interesowały mnie oraz budziły podziw budowle i fortyfikacje CK. Bardzo ucieszyłem się, że istnieje Wasze forum. Zwykle przechodziłem obok tych pięknych umocnień ze stosunkiem: 'o jakie fajne', ale ostatnimi czasy po zwiedzeniu ruin Bodzowa złapałem chyba bakcyla.

to dokładnie tak jak mnie.
Cóż jutro po raz pierwszy zobaczę Rajsko ale sądząc po fotkach jakie widziałem na www.fortyck.pl to się w nim zakocham :P

#8 MrM___

MrM___

Kapral

• Użytkownik
  • PipPip
  • 23 postów

Napisano 22 lipiec 2008 - 20:05

dziwie się, ze tak malo postów w tym temacie a ten fort jest największy hehe

bylismy z kolega ostatnio w forcie.
Obczailiśmy, że do fortu mozna sie dostac poprzed wejścia przy kaponierach bo normalnie to wciągalismy rowery po stoku w jednym miejscu jest ściezak wydeptana- to bł koszmar nie mówiąc o sprowadzaniu ich :) niestety trzeba miec latarke, zeby sie o coś nie zabić w paternach hehe
szkoda, że to takie rozkradzione- jak byłem dzieckiem i z robertem Jurga chodzilismy po fortach to było tego znacznie więcej. Nawet znalazłem na jednym z wieszaków ( w Prokocimiu) przy wejściu to schronu chyba- stara klamre od paska bardzo zardzewiała- może to jeszcze z tamtego okresu bo tak zardzewiala jak drzwi :) moge zrobić fote

#9 MrM___

MrM___

Kapral

• Użytkownik
  • PipPip
  • 23 postów

Napisano 08 sierpień 2008 - 16:46

pozwole sobie wrzucić zdjęcia z naszej małej "misji" hehe dzień po Waszej hehe

Dołączona grafika

w tej kaponierze jak i drugiej symetrycznie położonej przywitały nas nietoperze- miałem nadzieje, że uwiecznimy je na zdjęciach

Dołączona grafika

nie wiem czemu pierwsze zdjęcie sie nie chcialo normalnie załączyc :/

#10 Wojciech

Wojciech

Porucznik

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 195 postów

Napisano 08 sierpień 2008 - 20:35

Chyba już sie da znaczy są widoczne dwie foty ;) :D

#11 MrM___

MrM___

Kapral

• Użytkownik
  • PipPip
  • 23 postów

Napisano 09 sierpień 2008 - 10:10

o faktycznie. musial być wcześniej jakis bład

#12 fortyck

fortyck

Administrator

• Administrator
  • 12313 postów

Napisano 09 sierpień 2008 - 19:26

Bo go poprawiłem i zedytowałem wczoraj.

Nietoperz z Fortu Rajsko będzie na fotce Al Ganonima z FMN :) (a ta fotorelacja będzie już od przyszłego tygodnia)

#13 MrM___

MrM___

Kapral

• Użytkownik
  • PipPip
  • 23 postów

Napisano 10 sierpień 2008 - 10:42

Dołączona grafika
z drogi rokadowej zachód słońca :)

#14 mikowa

mikowa

Szeregowy

• Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 24 marzec 2009 - 20:31

a propo zdjęc robionych z okolic rajskowych fortów. ten zachód też b. ładny. wychodzą cudownie. wogóle te forty są cudownym miejscem do fotografowania. zwłaszcza na wiosnę, bo jak na forty jest tam dużo zieleni, ścieżek. polecam!

#15 PRO DEO

PRO DEO

Kapral

• Użytkownik
  • PipPip
  • 24 postów

Napisano 02 kwiecień 2009 - 18:24

Bylem tam ostatnio zachęcony tym co przeczytałem na forum i fort zrobił na mnie wrażenie. Ogrom przestrzeni i podziemne przejścia to coś co mnie bierze i zachęca do fortów. Widoki z tarasu przed bramą też fajne.

#16 juankrk

juankrk

Kapral

• Użytkownik
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 02 kwiecień 2009 - 21:36

Słuchajcie, dzisiaj z kolegą zwiedziliśmy fort (szukamy lokalizacji pod teledysk metalowy; sami działamy w dwóch ekipach filmowych) i wpadliśmy na pomysł by odnowić fort i zrobić tam ośrodek kultury (dwie sale wewnątrz mogły by posłużyć za salę kinowo-teatralno-koncertową, a druga za mini studio filmowe). Pewnego rodzaju impulsem jest wygląd fortu 49 gdzie jest MDK oraz wiadomość, że są szanse zdobycia tego za friko na własność (przynajmniej długi najem).
Wiem, że to szalony pomysł, ale czy byłby tu ktoś chętny nawiązać współpracę?
Również chciałbym by w takim obiekcie znalazła się miejsce poświęcone historii obiektu, a nawet z racji tego, że znamy się na realizacji film i tv - video-wystawa.

Jeżeli coś to filmestria@gmail.com

Pozdrawiam i liczę na odpowiedź,
Janek

#17 MRu

MRu

Generał brygady

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 313 postów

Napisano 03 kwiecień 2009 - 05:08

hmm... teledysk metalowy :) nie żebym była temu przeciwna , ale Rajsko sie raczej na tego typu cele nie nadaje . każdy chyba wie że on " siada" lub jak kto woli " Pęka na pół " .

#18 fortyck

fortyck

Administrator

• Administrator
  • 12313 postów

Napisano 03 kwiecień 2009 - 07:01

Ja bym nie przesądzał takiego zagospodarowania.

Lepszy dom kultury niż by Fort Rajsko miał niszczeć...

Jest takie powiedzenie: ''Lepszy rydz niż nic'' ;)

#19 juankrk

juankrk

Kapral

• Użytkownik
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 03 kwiecień 2009 - 08:31

Pod metalowe mamy 2 inne upatrzone, a drugą sprawą, że realizacja będzie fabułą głównie, więc żadnego grania wewnątrz (jedynie bohaterka i bohater będą śpiewać utwór z playbacku)...

No ale ja nie o tym :)

Fort Rajsko można by zagospodarować na centrum multimedialne. My sami, jako filmowcy, od dawna szukamy miejsca na tego typu działanie. Miejsce takie byłoby połączone z wystawą multimedialno-muzealną Fort 51 Rajsko "Kiedyś, Wczoraj, Dziś, Jutro", która to pokazałaby jak można ciekawie wykorzystać to historyczne miejsce. Tak jak Fort 49 pełniłaby formę kulturalną (jedną z sal można przekształcić na koncertową; druga zaś stanowiłaby miejsce na stworzenie studia telewizyjnego), zaś pomniejsze pomieszczenia z przodu byłyby miejscem na administrację budynku, montażownię, studio dźwiękowe, reżyserkę. Tym sposobem można stworzyć w Internecie Fort Rajsko. Przy paru filmach wirusowych (to są takie filmy, które są reklamami np. a znajomy podsyła i mówi, że warto obejrzeć taki filmik na YT i idzie to drogą pantoflową) można wypromować by takie miejsce.

#20 Krydo

Krydo

Generał brygady

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 369 postów

Napisano 03 kwiecień 2009 - 08:58

Nie chce sie wymądrzać ale:
- na zagospodarowanie takiego fortu lub nawet części koszarowej potrzeba ogromnych pieniędzy
- inwestycje tego typu rozpoczyna sie od planu i projektu co tez jest kosztowne
- przyłącza prądu i wody, odprowadzenie ścieków, kanalizacja
- osuszenie i izolacja budynku
- wentylacja, kominy itp
i wiele innych kosztów zanim coś zacznie sie dziać na placu budowy.

Bez kilku milionów złotych raczej doprowadzenie takiego obiektu do stanu używalności publicznej jak np.Krzesławice nie jest mozliwe.
Przypomne, że fort Krzesławice jest remontowany i dotowany z róznych źródeł od kilkunastu lat... a końca nie widać.

Fort jest w rękach miasta
- mozna starać sie o uzyczenie - do 3 lat
- dzierżawa, ale opłata za metry pomieszczeń ogromna - trzeba pamietać, że to też hektary trawy, wałów, dziesiatki drzew, o które uzytkownik musi dbać.

Dobrym przykładem na to jest fort marszowiec, gdzie stale przynosi zyski, pracuje na siebie, a remont był dotowany w połowie przez UE.
Krydo zawsze z wami szpanerami....

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych