Skocz do zawartości

Bunkry, schrony P-lot w Krakowie i okolicach


Bartek Kocot
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio moją uwagę przyciągną obiekt na skrzyżowaniu dróg Bora-Komorowskiego i Stella-Sawickiego: http://img171.imageshack.us/img171/8783/bunkierat3.th.jpg

 

Kiedyś na google.pl znalazłem informacje w których pisało że ten obiekt ( raczej pozostałości )

to bunkier za czasów okupacji. W polbliżu lotniska Kraków-Rakowice Niemcy budowali dużo schronów i bunkrów, więc może to faktycznie jakiś bunkier. Czy posiada ktoś zdjęcia tego obiektu ?

 

 

PS. Temat założyłem abyście mogli dawać zdjęcia i opisy bunkrów oraz schronów P-lot w Krakowie i okolicach.

 

:mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż , możliwe to . Mam rodzinę w tamtych okolicach . Pamiętam że dzieciarnia osiedlowa łąziła podobno na jakieś tajemnicze ruiny i bawiła sie w wojne . Nie wiem czy to prawda , bo większość bunkrów P-lot jest pod ziemą , ale czułam że powinno się to znaleść w tym poscie .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.ioh.pl/forum/viewtopic.php?t=5831

 

tu jest temat poświęcony również zagadnieniu które poruszył Bartek, a dokładniej żeby sprecyzować:

 

"de Villars napisał:

W rejonie skrzyżowania ul. Bora-Komorowskiego jest jakiś bunkier poniemiecki, choć trudno go zauważyć, bo z zewnątrz wyglada po prostu jako pagórek z rosnącym obok drzewem. Ale jest tam na pewno, pamiętam z dzieciństwa

 

 

Witaj de Villars,

 

to nie bunkier, tylko schron przeciwodłamkowy (ukrycie przeciwlotnicze) związane z istniejącym onegdaj w pobliżu lotniskiem. Z umocnieniami Krakowa z okresu 1944/45 nie ma niestety nic wspólnego.

 

Najlepiej zachowany obiekt bojowy znajduje się przy filarze mostu kolejowego położonego obok Mostu Powstańców Śląskich - przy ul. Podgórskiej. Po drugiej stronie Wisły przy ul. Zabłocie zachowały się elementy betonowych zapór przeciwpancernych typu Fallkorper...

Ponadto jest wiele innych śladów umocnień... "

 

 

ale przeczytajcie bo różnie ludzie o tym piszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o schrony przeciwlotnicze w Krakowie to ostatnio przeglądając fotki na google earth znalazłem fajną informację.

Ale po kolei:

"Rozbudzony" kolejną wiadomością o odzyskiwaniu przez kościół ziemi w Krakowie zacząłem sobie oglądać ich włości w centrum miasta. Jak dla mnie pasjonujące jest to, że w samym centrum Krakowa, wśród kamienic, do dziś są spore łąki, żeby nie powiedzieć pola właśnie w postaci kościelnych włości a mianowicie - ogrody klasztorne. Oczywiście nie dostępne dla zwykłych śmiertelników ;) Z kilku czy kilkunastu takich ogrodów wyróżnia się ogród Ojców Misjonarzy mających swoją siedzibę przy ulicy Stradom. Ogrody na terenach ograniczonych ulicami : Stradom, Dietla, Gertrudy, Sebastiana.

W każdym razie powracając do tematu głównego. Na terenie tego ogrodu, a aktualnie zdaje się obok niego jest zlokalizowany, już nie używany schron przeciwlotniczy, w którym w razie ataku mieli schronić się przedstawiciele władz Krakowa.

 

Proponuję zobaczyć fotki w google earth, poszukać na ten temat w necie. Z tego co patrzyłem nie ma wiele info na temat tego schronu a temat ciekawy ;)

 

http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,35797,1251714.html

 

Wiadomo, że jeden z "magistrackich" schronów mieścił się do niedawna przy Stradomiu, pod ogrodem należącym do klasztoru księży misjonarzy. Został jednak przeniesiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego obiektu przy filarze mostu kolejowego... to chyba wiem o który chodzi.

 

Może o tym już pisałem kiedyś a może nie: ale nieopodal Fortu Lasówka znajdował się schron zbudowany przez Niemców w 1944 r. w ramach Linii Henryka, pęknięty na pół ale trwał...

 

...do czasu aż postanowiono nieopodal wybudować nowy przybytek wiary - kościół, i po schronie bojowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja znam dwa takie miejsca . Zwiedzałam je w listopadzie czy pażdzierniku . Jeden z nich znajduje sie pod Parkiem Krakowskim , a drugi pod placem inwalidów . Mozna tam wejsć , ale tylko kilka razy w roju bo bogu dzieki rawelin sie nimi zajął , oczyscił i wystawy robi .

Jeszcze jeden pod boiskiem szkolnym na ul.Konarskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja w sieci wyczytałem, to helmuty zdołały wybudować około 30 takich schronów z czego jeden podobno dość konkretny jest na Wielopolu pod budynkiem PKO. Na królewskiej pod kamienicami też tego trochę jest...

Na ile to parwda to nie wiem, ale zawsze jakaś prawda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...