Skocz do zawartości

Dolina Śmierci - zobacz kolumnę czołgów w ataku! :)


Grdalus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie wróciłem z 3 dniowego wypadu do Magurskiego Parku Narodowego i okolic i jestem pod sporym wrażeniem tamtych terenów. Obszar ten okazał się dla mnie ciekawy z kilku powodów. Wymieniłbym 3 główne:

 

1. Jest to okolica stosunkowo mało zaludniona, o dzikiej przyrodzie, bogatej florze i faunie.

Kilkakrotnie udało nam się zaobserować np. duże ptaki drapieżne ze stosunkowo bliskiej odległości.

 

2. Jest to okolica bardzo odmienna kulturowo od tego do czego jestem przyzwyczajony w Małopolsce. Są to bowiem w dużej mierze tereny na których mieszkali bądź mieszkają Łemkowie. Odmienność jest językowa, religijna i kulturowa, trudno rozwijać w krótkim poście ten temat. Zainteresowanych odsyłam do tematyki łemkowskiej.

 

3. I trzeci element dla fanów tematów militarnych chyba najciekawszy. Są to tereny ogromnych walk z czasów zarówno pierwszej jak i drugiej wojny światowej. Co do walk z czasów pierwszej wojny to nie były one dla mnie zaskoczeniem. Najbardziej namacalnym śladem tych walk jest mnóstwo cmentarzy austriackich. Ale to, że w czasie II Wojny Światowej rozegrały sie tu ogromne działania wojenne, w tym pancerne, to nie wiedziałem. Trudno opisywać co tam się dokładnie działo. Proponuję tylko poczytać wstępnie o takich tematach jak:

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dolina_Śmierci_(Beskid_Niski)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Operacja_dukielsko-preszowska

 

Tematem zainteresowałem się gdy w izbie regionalnej w Olchowcu Pan Tadeusz pokazał nam to co można tam nadal w lasach znaleźć. Od łusek z pocisków artyleryjskich długości ok. 1 metra i wadze pocisku ok. 80kg, poprzez menażki, hełmy, do noży wojskowych.

 

A po słowackiej stronie w muzeum w Svidniku można zobaczyć nawet kolumnę czołgów T34 rozwiniętą w szyku bojowym w naturalnym terenie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...