Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kawerna Batowice

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#21 Hauptmann

Hauptmann

Porucznik

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 112 postów

Napisano 13 czerwiec 2013 - 18:33

to te mapki
Od południa są cztery wejścia ale jedno zamurowane pozostałe zasypane

Kawerna posiadała 3 wejścia, komory magazynowe znajdowały się, między korytarzami I i II, strop był drewniany(komór), obetonowaną część dodali Niemcy w latach 40- kawerna służyła za schron p.lot (jest na niemieckich planach, tak samo jak kawerna pod fortem Krępak) Wtedy też powstały prawdopodobnie owe schodki na terenie posesji. Zasypane odbicie w korytarzu nr 1 to łącznik ewakuacyjny korytarzy. Kawerna uległa zawaleniu w latach 70 z powodu przegnicia stropu komory magazynowej, obciążeniu spowodowanym budową domów oraz asfaltu na ul Sztaudyngera. Plany kawerny są ogólnodostępne w Kriegsarchive w Wiedniu. Tyle widziałem i tyle wiem, możliwe, że Twoja teoria o 4 wejściach od południa jest prawdziwa, bo plan kawerny który widziałem był wstępnym planem budowy ze stycznia 1914.

#22 arus

arus

Kapral

• Użytkownik
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 21 październik 2014 - 01:01

Pamiętam jak strzelali na tej strzelnicy , aż szyby drżały w bloku , a potem lecieliśmy zbierać lonty -- to było gdzieś w 1982 roku.

Co do tego zabetonowanego wejścia do kawerny Batowickiej ( zdjęcie na początku )  to nic tam takiego nie było , nie było ani wejścia  ani murka tylko ziemia i granica pola , betonik powstał w latach 90-tych jak zaczęły powstawać działki. Ale legenda o podziemnym korytarzu łączącym fort Batowice z fortem Mistrzejowice i Sudoł nadal istnieje .

Zastanawia mnie jeszcze jeden fakt  --  jako dziecko odkopywaliśmy   z kumplami pociski z karabinów bardzo  zardzewiałe ,ciekaw jestem czy obecność tych pocisków to sprawka naszego wojska które to po wojnie tam stacjonowało , czy jest to wynik wcześniejszych  akcji ( mam na myśli II wojnę światową , lub żołnierzy CK)  . Dodam że znaleziska te występowały tylko w zboczu stoku  po stronie prawej kaponiery stojąc przodem do wejścia do fortu

#23 bart

bart

Kapral

• Użytkownik
  • PipPip
  • 40 postów

Napisano 26 październik 2014 - 15:48

Czyli uważasz, że na 100% to zabetonowane "wejście" to zwykły beton, który nie ma żadnego związku z kawerną ? Jest w takim razie jakieś pewne miejsce, w którym było jakieś wejście do kawerny?

#24 ztrojanowski

ztrojanowski

Szeregowy

• Użytkownik
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 26 październik 2014 - 17:47

ja nie mam 100% pewności co do istnienia wejścia przy działkach ale zastanawiające jest to, że ktoś kiedyś z jakiegoś powodu zapoczątkował ten temat, nikt nigdy bez powodu nie stawiał betonowej ścianki w szczerym polu, a na zdjęciu satelitarnym z 1965r. w miejscu owego miejsca znajduje się drzewo (wszystkie forty austryjacy zadrzewiali w celu kamuflarzu) może to przypadek ale..

Jedynie 100% dowód na istnienie bądź nieistnienie ów kawerny koło działek mogą dać badania georadaru.

Do - bart:

"Jest w takim razie jakieś pewne miejsce, w którym było jakieś wejście do kawerny?"

mam 100% pewność co do jednego wejścia przy forcie do POTERNY - nie kawerny. Tradycyjnie co roku w okresie zimowym zwiedzam ze znajomymi kawerny w okolicach krakowa i doskonale wiem jak wyglądają wejścia do różnych podziemnych korytarzy. A to które znam pasuje w 100%.

W najbliższym czasie zamieszcze zdjęcia zabetowanego wejścia przy forcie do POTERNY przy forcie Batowice.

Najprawdopodobniej kolejne dwa wejścia do POTERNY są tylko zasypane ziemią.

#25 arus

arus

Kapral

• Użytkownik
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 26 październik 2014 - 20:34

Jedno wejście do poterny  jest tylko zasypane ziemią , ale można się przecisnąć , to jest poterna prowadząca do kaponiery narożnej  południowej, poterny do kaponiery północnej narożnej  i wschodniej -- czołowej są drożne . W kaponierze czołowej  już ktoś kopał bo dziura tam jest jak diabli, ale nic nie ma .Z każdej kaponiery północnej i południowej jest wyjście do fosy , natomiast z kaponiery czołowej są dwa wyjścia do fosy , niestety z biegiem czasu się zasypały niektóre całkowicie. "Chodnik"  prowadzący do kaponiery czołowej częściowo się zamula -- teraz jest ziemia czy glina a kiedyś była kostka brukowa pewnie dalej jest pod tą ziemią bo kto by ją z tamtąd  wyrwał  .PS w pierwszym schronie pogotowia po stronie północnej mieszka bezdomny  "Pan Miecio"  ale nie szkodliwy :) W koszarach szyjowych  też jest kilka wyjść ewakuacyjnych zamurowanych, niektóre ktoś próbował już rozburzać .Strasznie jestem ciekaw które wejście masz na myśli ...

#26 arus

arus

Kapral

• Użytkownik
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 26 październik 2014 - 21:24

Dodam kilka zdjęć

Załączone pliki

#27 ztrojanowski

ztrojanowski

Szeregowy

• Użytkownik
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 27 październik 2014 - 06:00

arus - chyba coś pomieszałem z tymi poternami. Te o których Ty piszesz znam je dość dobrze, byłem w nich pewnie kilka razy.

Natomiast mi nie chodziło o żadną z powyższych które opisałeś. Mi chodziło o prawdopodobne wejście do (i teraz już sam nie wiem czego), które znajduje sie po prawej stronie jak wchodzisz do fortu. (kilka - kilkanaście metrów od wyburzonej przybudówki, niemal na wprost takiego dodatkowego wejścia do koszarów szyjowych) Jak ruszyć butem znajduje sie tam coś jak wylewka betonowa a nad nią - przy niej - znajduje sie ok 3m długości murek z kamienia, który niewiele już wystaje ponad ziemię - podobne wejścia do kawern widziałem w bodzowie. Najdalej w środę dodam zdjęcia.

#28 arus

arus

Kapral

• Użytkownik
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 27 październik 2014 - 09:17

Chyba się tam dziś przejde

#29 arus

arus

Kapral

• Użytkownik
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 27 październik 2014 - 14:26

Faktycznie jest tam jakiś murek , i co ciekawe tylko w tym jednym miejscu , murowany  z kamienia

#30 ztrojanowski

ztrojanowski

Szeregowy

• Użytkownik
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 29 październik 2014 - 18:28

Przepraszam wszystkich ale nie udało mi się zrobić zdjęć za dnia a po zmroku to bez sensu.. postaram się je zamieścić w tym tygodniu.

ten ów murek na 99,9% pamięta odległe czasy a wylewka betonowa o której wcześniej pisałem została wykonana, najprawdopodobniej, w czasach PRL  jak stacjonowało tam wojsko z powojennych lat (czerwonych lat).

Zastanawiające jest to, że tylko w miejscu owego murku została wykonana betonowa wylewka, prawie na wysokości dodatkowego wyjścia z koszar szyjowych fortu Batowice..

mozna zwrócić uwagę na inne fotografie wejść do małopolskich austryjackich kawern zamieszczonych na:

http://www.rawelin.o...les/ka3_135.jpg

http://opencaching.p...hp?cacheid=6495

http://www.fortyck.pl/ktk_18.htm

Każde wejście jest inne ale nawiązując do tego okresu wiele jest możliwe..

zostaje tylko rozbicie betonowej przeszkody (mało możliwe) lub użycie georadaru, który jednoznacznie zaprzeczy lub potwierdzi istnienie "przejścia" do...

#31 arus

arus

Kapral

• Użytkownik
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 13 grudzień 2014 - 18:19

Na terenie fortu Batowice jest koparka i coś kopie , ciekaw jestem co ona tam kopie i na czyje zlecenie , bo tam nie ma żadnych kabli ani innych mediów

#32 krakał

krakał

Kapral

• Użytkownik
  • PipPip
  • 31 postów

Napisano 13 grudzień 2014 - 22:16

A gdzie dokładnie?

#33 arus

arus

Kapral

• Użytkownik
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 14 grudzień 2014 - 10:45

Zasypali drogę wjazdową , tą sztucznie zrobiona  za komuny . teraz jest tam usypany wał

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych