Skocz do zawartości

Martello Tower Forty Okrągłe w Wielkiej Brytanii


Gość bunkierman
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość bunkierman

Martello Tower

Forty Okrągłe w Wielkiej Brytanii

 

 

Martello Towers są to małe forty obronne (tzw. forty okrągłe) budowane przez Brytyjczyków w okresie wojen Napoleońskich w latach 1804-1812. Wysokości 40 stóp (12m) zazwyczaj dwu poziomowe. Obsadę fortu stanowił garnizon w składzie jeden oficer i 25 ludzi. Ich okrągły kształt i grube ściany miały stanowić dostateczną ochronę przed ogniem nieprzyjacielskich dział, a dzięki wysokiej konstrukcji były znakomitą platformą dla pojedynczej ciężkiej artylerii często montowanej na płaskim dachu i zdolnej do ostrzału w 360 °. Niektóre z obiektów były otoczone głęboka fosą dla lepszej obrony przed atakiem z lądu .

 

Angielskie okrągłe forty są wzorowane na obiektach okrągłej fortecy systemu obronnego w Mortella Point na Korsyce, gdzie w 1794 był odpierany atak dwóch Brytyjskich okrętów wojennych, Fortitude HMS (74 działa) i Juno HMS (32 działa). Po dwóch dniach ciężkich walk i oblężeniu, obrona została przełamana przez siły lądowe. Zdolność obronna i wytrzymałość fortu, wywarła na Brytyjczykach duże wrażenie. Uwagę zwróciła możliwość prowadzenia ostrzału w 360°. Rozwiązanie to stanowiło zagrożenie dla nowoczesnych na ówczesne czasy okrętów wojennych oraz mogło zostać wykorzystane przy obronie podczas oblężenia przez piechotę.

 

Na wschodnim i południowym wybrzeży Anglii w latach 1804-1812 Brytyjczycy zbudowali 105 obiektów w średniej odległości od linii brzegowej 15 do 100 metrów.

Najwięcej fortów znajdowało się na wschodnim wybrzeżu od Seafor, Sussex do Aldeburgh w hrabstwie Suffolk. Zdecydowana większość okrągłych fortów, została wybudowana pod kierunkiem lub według projektu generała Williama Twissa (1745-1827) i kapitana Forda.

 

 

Skuteczność okrągłych fortów właściwie nigdy nie została przetestowana w walce przeciw flocie Napoleońskiej. Gdy groźba inwazji odeszła, okrągłe forty w Anglii spotkał różny los. Dużo obiektów przejęła straż przybrzeżną (Coast Guard) która walczyła z przemytem. Piętnaście zostało zburzonych w celu wykorzystania materiału budowlanego (cegły, kamienia). Trzydzieści fortów podmyło morze. A cztery zostały zniszczone przez wojsko w eksperymentach, podczas testowania skuteczności artylerii. W okresie drugiej wojny światowej niektóre okrągłe forty wróciły do służby wojskowej, jako platformy obserwacyjne i stanowiska obrony przeciwlotniczej. Czterdzieści siedem przetrwało do dnia dzisiejszego, zostały przekształcone na muzea lub domy prywatne, a część popadła w ruinę.

 

Forty Okrągłe na świecie

 

Okrągłe forty wybudowano również w wielu państwach będących niegdyś Brytyjskimi Koloniami, między innymi w Republice Południowej Afryki w Town bazie morskiej Simon koło Kapsztadu, w Ameryce, w Kanadzie, na Minorce, na wyspach kanału La Manche oraz w Irlandii. Okrągłe fory były budowane poza granicą Anglii do roku 1860, budowy zaprzestano gdy zmieniły się typy uzbrojenia okrętów.

 

Łukasz Wiśniewski (bunkierman) Zapraszam na http://myweb.tiscali.co.uk/wisniewski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...