Skocz do zawartości

Pilbox - Brytyjskie fortyfikacje w pasie wybrzeża

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_bunkierman_*

Gość_bunkierman_*
  • Goście

Napisano 22 wrzesień 2005 - 20:52

PILBOX – BRYTYJSKIE FORTYFIKACJE W PASIE WYBRZEŻA

Wzdłuż Angielskiego wybrzeża na jego wschodnim odcinku w hrabstwie Suffolk w odległości około 3-5 km o wybrzeża, przebiega linia umocnień, składająca się z betonowych obiektów. Niewielkie schrony o wymiarach 3,85m x 3,85m o wysokości 1,35 posiadają siedem otworów strzeleckich. Zbudowane z prefabrykowanych bloczków betonowych na ceglanych fundamentach, zamykają główne szlaki komunikacyjne z wybrzeża w głąb wyspy. Usytuowane przy drogach oraz szlakach kolejowych w dwóch liniach miały za zadanie wesprzeć stanowiska ogniowe przebiegające pomiędzy nimi w razie wtargnięcia wojsk niemieckich na teren Wielkiej Brytanii. Zachowane do dnia dzisiejszego w nienagannym stanie, przypominają o ryzyku inwazji. Dokładna data rozpoczęcia budowy nie jest mi znana, lecz w oparciu o źródła internetowe można stwierdzić że był to rok 1940. Wszystkie obiekty które udało mi się zwiedzić posiadają te same wymiary oraz są budowane w tym samym układzie, czasami w lustrzanym odbiciu. Z uwagę zasługuje sam sposób budowy. Źródła podają ze na terenie Anglii znajdowało się kilka zakładów produkujących prefabrykaty do budowy tego typu schronów ogniowych. Począwszy od typowych prostokątnych bloczkach a skończywszy na elementach otworów strzelniczych. Czas budowy musiał być bardzo krótki zważywszy na sposób w jaki je budowano. Niewielki ceglany fundament, ukryty poniżej poziomu ziemi, część z prefabrykatów oraz strop który był nadlewany na wymurowany już obiekt. W niektórych przypadkach a zwłaszcza przy obiektach będących na wzniesieniach stosowano obsypywanie ściany frontowej do wysokości otworów strzeleckich. Pozostałe strony były odsłonięte.

Bunkierman

#2 Krydo

Krydo

Generał brygady

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 369 postów

Napisano 26 wrzesień 2005 - 19:50

Fajowy artkulik, może jakieś zdjęcia... :roll:
Krydo zawsze z wami szpanerami....

#3 Gość_bunkierman_*

Gość_bunkierman_*
  • Goście

Napisano 27 wrzesień 2005 - 21:43

Fajowy artkulik, może jakieś zdjęcia... :roll:

Przepraszam zapomniałem dodać odnośnika do strony z fotkami tych pilboxów, KLIKNIJ TUTAJ - Galeria Pilbox Aldeborough Mało mam miejsca na darmowym serwerku wiec wsadziłem tam tylko najlepsze ;)

#4 Krydo

Krydo

Generał brygady

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 369 postów

Napisano 28 wrzesień 2005 - 06:30

Dzieki, super zdjęcia i ciekawe fortyfikacje.
Krydo zawsze z wami szpanerami....

#5 rower1025

rower1025

Generał dywizji

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 409 postów

Napisano 06 marzec 2007 - 17:30

bunkierman :) ja dopiero tera czytam o tym.... i twój link do tej galerii zdjęć nie działa (przynajmniej mi - nie wiem jak ja)... ;) jest jakiś inny adres ? :)

#6 Gość_bunkierman_*

Gość_bunkierman_*
  • Goście

Napisano 06 marzec 2007 - 18:50

Przepraszam ale trochę czasu upłyneło od ostatniej mojej wizyty na tej stronie, zapomniałem o aktualizacji linków. wiec aktualny adres strony to www.architectura-militaris.cba.pl

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych