Skocz do zawartości

Kawerna fortu św. Benedykta


krychu166
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno byłem w forcie Benedykt i zauważyłem, że na jego tyłach jest coś co przypomina kawernę. Nie jest to jakoś zakryte, rzuca się w oczy. Ponoć była tam prochownia,. Czy ma ktoś więcej informacji? Co do zdjęć to postaram się jakieś zrobić?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

To chyba dobrze że tam nie właziłem (nie zabrałem latarki). Apropo czy istnieje taka kawerna w tamtej okolicy?

 

Musze poprawić sam siebie ;) Jest to schron dla załogi wału łączącego Fort 31 z Fortem 32. Powstał w czasach budowy fortu. Kawerny w tamtym rejonie nigdy nie było. Najbliższa to Anlage w przy forcie 50 1/2 W. Sorka za błąd, ale wciąż jestem na etapie studiowania planów wojennej rozbudowy, i ciągle wychodzi na to nawiasem mówiąc, że krakał gada bzdety ;). Tam idzie wejść bez latarki, jest kilka schodów, i niezbyt rozległe pomieszczenie, nic poza tym, żadnego ciągu tuneli itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kawerna nie, schron tak- załoga wału musiała mieć ukrycie przed potencjalnym ostrzałem artyleryjskim, schron jest ceglany bo działa z tamtego okresu ( przed pojawieniem się pocisków burzących) nie miały szans przebić jego stropu. w 1914 trafienie pociskiem kalibru 8-12cm spowodowałoby zawalenie się schronu. Całe założenie - Fort 31 i Fort 32 tzw przyczółek Podgórski były w czasie wojny już jedynie magazynami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie był budowany na przestarzałych planach- po prostu powstał w latach 50 XIX wieku 1853-55 (budowany był równocześnie z Kościuszką), rozwój techniki zbrojeniowej w XIX wieku był bardzo szybki. Najlepszym przykładem tego są nasze krakowskie lunety- wszystkie po ukończeniu budowy były przestarzałe, a na początku budowy były uznawane za nowoczesne. To samo tyczy się też fortu Łysa Góra, był pierwszym artyleryjskim fortem "nowego typu" w twierdzy, budowany na wzór szkoły pruskiej, ale przed ukończeniem budowy już był przestarzały- weszły pociski burzące. W latach gdy powstały Forty 2, 31,32 nie były one bez użyteczne. Weź krychu pod uwagę, że nie było wtedy żadnych fortyfikacji III Pierścienia. Nawet drewniano-ziemnych szańców w miejscach fortów wtedy nie było (dzieło tego typu dla przykładu w miejscu Fortu 50 powstało w 1878 roku) Więc była to jedyna linia obrony w roku 1855 od strony południowo-wschodniej ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale potem w erze kawern były stare (jak stara polska fso syrena,w,porównaniu do audi a8)

W "erze kawern" hahah. Krychu one były stare jeszcze 50 lat przed erą kawern. Postęp techniczny był wtedy na bardzo wysokich obrotach. Jednego roku projekt był mega nowoczesny, a przy ukończeniu budowy wchodził nowy pocisk i już fort był przestarzały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całe założenie - Fort 31 i Fort 32 tzw przyczółek Podgórski były w czasie wojny już jedynie magazynami

 

Mała poprawka - nie magazynami, ale koszarami. To znaczy, Benek na pewno, a Krzemionki nie pamietam na 100%, piszę z głowy. Magazyny były w koszarach szyjowych Krakusa - co skądinąd nie przeszkodziło Krakusowi zachować ograniczonych funkcji bojowych aż do wybuchu wojny włącznie (etatowa obsada i uzbrojenie w 1914 - pluton piechoty, dwa 15 cm moździerze, dwie kazamatówki 9 cm)

 

ciągle wychodzi na to nawiasem mówiąc, że krakał gada bzdety

Dziękuję za "wyrazy uznania". Zanim wydasz jakieś opinie, poczytaj może co napisałem w wątku o Prokocimiu. Mógłbym napisać to samo o Tobie, a nie robię tego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, podobno zwykli, to oni nie byli.... Hewra taka, że hej :)

 

 

 

W porządku, spoko

 

Tata mi opowiadał jak w latach 80 chodził ze znajomymi po fortach i zaszli do Benka właśnie. Kolega ojca mówi "Dzień dobry chcieliśmy zobaczyć fort, patol z nieogoloną twarzą na to- A chcesz w mordę?" ale potem ich wpuścili i pozwolili pozwiedzać, powtórzyli bajeczkę na temat połączenia podziemnego z Krzemionkami (pokazywali nawet "tajemniczą klapę w podłodze " ), ale pierwsze wrażenie zrobili niesamowite :D Krychu, nie było przejścia z tego schronu do fortu, tak jak Ci mówiłem pod spodem masz pomieszczenie średniej wielkości bez żadnych tuneli odbić itp ;)

Edytowane przez Hauptmann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, nie wiem, czy był, czy nie. Mogę powiedzieć tak: na planach nie ma. Ale tego koło Benka też nie ma, imaginujcie sobie. A z 32, znaczy się z Krzemionek, są zachowane całkiem spore strzępeczki...

No tak wiem, że jest ten wał z fosą kutą w skale od 31 do 32, przy samym 32 nie byłem bo, zawsze uważałem, że skoro stoi tam taki moloch to nic ciekawego już tam nie zostało, ale w takim razie czekam nie wycieczka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejdź do budynku telewizji od strony północnej. Zachował się kawałek wału otaczającego fort (wokół Krzemionek wał miała narys prostokątny, a nie okrągły jak wokół Benka) i... przyziemie fortu. Całe. Obok budynku telewizji, ale to tuż obok, stoi takie niskie okrągłe coś, a na tym czymś las anten różnych typów. To coś to jest strzęp Krzemionek. Jest otynkowane, ale spod tynku wyłazi cegła. Rozmiar pasuje, lokalizacja też. Obok są co najmniej dwa kawałki wałów przyczółka podgórskiego - zachowało się zakończenie wału na płaskowyżu Krzemionek, z kawałkiem muru i fosą, oraz bark bastionu XI (to już trochę dalej, po drugiej stronie zespołu budynków telewizji, bardziej od wschodu - południa).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...