Skocz do zawartości

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego: "Wielki wybuch 1914–1918"


Frangern
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W tegorocznej, szesnastej edycji, która odbędzie się w dniach 17-18 i 24-25 maja, z pewnością nie zabraknie miejsc, które z pewnością zaiteresują miłosników Twierdzy Kraków :biggrin: .

 

 

W związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą wybuchu I wojny światowej motywem przewodnim XVI edycji Dni Dziedzictwa, zatytułowanej Wielki wybuch 1914–1918, jest historia tego okresu. Podczas dwóch majowych weekendów pokażemy nie tylko zabytki militarne, ale także obiekty świadczące o wielkiej zmianie i rozwoju cywilizacyjnym, dla których wielka wojna była bezpośrednim impulsem.

W każdym z dziesięciu miejsc, które wybraliśmy, będą Państwo mieli okazję poznać nie tylko historię zabytków z lat 1914–1918, ale również losy ich gospodarzy i postaci z nimi związanych, którzy wpłynęli na kształt życia gospodarczego, obywatelskiego i artystycznego tego okresu. W ciekawy sposób opowiedzą o nich przewodnicy – pasjonaci i eksperci.

 

W programie m.in. zwiedzania fortu Tonie, hangaru lotniczego, Klubu Garnizonowego, wycieczka Rowerem po Twierdzy Kraków. Szczegóły na stronie, skąd zaczerpnąłem pozyższy cytat - http://2014.dnidziedzictwa.pl/

 

Oprócz tego przygotowano też grę miejską Pocztówki z Twierdzy K.

 

 

Jeśli lubicie historię i emocjonującą zabawę, zapraszamy do udziału w ryzykownej wojnie wywiadów. Już 24 maja "Pocztówki z Twierdzy K." - gra miejska z okazji XVI Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego (17-18 i 24-25 maja) i 100-lecia I wojny światowej.

 

Listopad 1914 r. Trwa bitwa o Kraków, a w Krakowie trwa walka wywiadów - austriackiego i rosyjskiego. Agenci carscy chcą zdobyć jak najwięcej informacji o Twierdzy Kraków i przechwycić stacjonujące na Rakowicach samoloty. Zadaniem C.K. agentów jest pokrzyżowanie planów Rosjan oraz zdobycie informacji o pozycjach i ruchach ich wojsk. Zaczyna się ryzykowna gra o miasto i życie agentów

Organizatorem "Pocztówek " jest "Wyborcza", partnerami - Małopolski Instytut Kultury i Agencja Mienia Wojskowego. Graczy podzielimy na 2 obozy. Jedni będą pracować dla cara, drudzy dla cesarza. Każdy obóz będzie miał własny tajny sztab, który należy chronić przed przeciwnikiem. W tej grze równie ważne jak zdobywanie informacji będzie blokowanie i eliminowanie "wrogich" drużyn. Obu grupom życie utrudnią C.K. policjanci, dbający przede wszystkim o porządek w mieście.

Choć fabuła jest częściowo fikcyjna (nikt samolotów porywać nie zamierzał), prawdziwe będą emocje i historia Krakowa początku XX wieku. Poprzez zabawę dowiecie się wiele o Twierdzy, jej garnizonie i początkach lotnictwa w Krakowie.

Do udziału w grze zapraszamy 4-osobowe drużyny. Zgłoszenia ślijcie do środy 21 maja włącznie mailem na adres: gramiejska@krakow.agora.pl, podając imiona i nazwiska graczy, ich wiek oraz telefon komórkowy kapitana drużyny. Zwrotnie otrzymacie potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia, a w czwartek 22 maja - skrót zasad gry. Regulamin dostępny na stronie krakow.gazeta.pl.

Dla wszystkich uczestników mamy drobne upominki, dla trzech najlepszych - zestawy literacko-wojskowe (książki oraz prezenty od Agencji Mienia Wojskowego i Małopolskiego Instytutu Kultury).

"Pocztówki z Twierdzy K" to gra strategiczna. Losy każdej drużyny zależeć będą od jej decyzji i refleksu przeciwnika. Grać można całą drużyną albo indywidualnie, dzieląc swoje siły między różne zadania. Ze względu na obszar gry (Stare Miasto i Kleparz i Rakowice) dopuszczamy każdy środek transportu, rekomendując nogi i rowery.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...