Skocz do zawartości


Al Ganonim

Rejestracja: 01 cze 2008
Poza forum Ostatnio: 08 lis 2013 18:11
-----

Moje posty

W temacie: Fort 51 1/2 Swoszowice (Wróblowice)

08 listopad 2013 - 18:11

W Forcie Swoszowice powstaje Muzeum Spraw Wojskowych


Dołączona grafikaFragmenty armat z I wojny światowej, pociski, zapalniki, ale także rzeczy osobiste żołnierzy, jak menażki, kociołki, plecaki, a nawet fajki, które po ciężkim dniu w okopach dawały chwilę wytchnienia - to wszystko będzie można zobaczyć na otwarciu Muzeum Spraw Wojskowych w Forcie Swoszowice już 11 listopada.

Fort Swoszowice (wcześniej zwany Fortem Wróblowice albo Fortem 50 1/2) leży na 9 ha działki przy ul. Sawiczewskich w Krakowie. Po II wojnie światowej znajdował się tam magazyn obrony cywilnej, potem budynek zagospodarowano na miejskie archiwum. Na początku lat 80. na działce stanęła willa - stróżówka.

Jak większość tego typu obiektów wędrujący do różnych rąk fort Swoszowice nie uniknął przeróbek - przy okazji instalacji ogrzewania w miejscu zabytkowych kopuł zrobiono zsyp na węgiel, otynkowano ściany z cegły i dobudowano nowe, zaburzając pierwotny wygląd sal, zniszczeniu uległ też strop. Pomimo licznych przemian w forcie zachowały się oryginalne stalowe okiennice i drzwi. Przez ostatnie dwa lata obiekt niszczał, stał pusty.

[...]

Reszta na stronie Gazety: W Forcie Swoszowice powstaje Muzeum Spraw Wojskowych