Skocz do zawartości

Kriso'74

Użytkownik
  • Postów

    9
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o profilu

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Fort 50 Prokocim
  • Zainteresowania
    Gotowanie, Gitara el, Paintball, wycieczki, książki, fortyfikacje i umocnienia, I i II wojna światowa

Osiągnięcia Kriso'74

Newbie

Newbie (1/14)

0

Reputacja

  1. A jeżeli będą chętni to z przyjemnością opiszę jak działały forty artyleryjskie i jakie mam refleksje
  2. Odnoszę wrażenie, że nikt tego nie czyta... więc nie wiem czy jest sens się produkować. Ale może podam link do strony pana Jaskółwskiego. Jednocześnie pragnę przeprosić, gdyż popełniłem literówkę w nazwisku... Jeszcze raz przepraszam. Jaskółowski - Reg. Art. Fort. Nr 2, k. u. k. artyleria i twierdze
  3. Kriso'74

    Dwór w Bieżanowie

    W listopadzie 1914 roku do dworku podjechał zwiad rosyjski. Chłopy jak byki... Nie spalili dworu tylko dlatego, że kucharz im strasznie dogadzał więc oficerowie wystawili warty przed dworkiem, żeby chamswo nie zabiło ludzi i nie zniszczyło dworku. Ponoć podczas uczty nadjechał patrol Austriacki i podczas aresztowania Rosjan, ci napychali sobie jeszcze kieszenie i bluzy jedzeniem. Dworek wraz z posiadłościami ocalał ale został ogołocony z jedzenia, w tym drobiu, świń i cielaków. ...Ruscy byli głodni
  4. Cz. I Artyleria forteczna była uznawana za elitę wśród artylerii jako takiej. Forty artyleryjskie były obsadzane jednostkami specjalistycznymi. Formacja ta różniła się pod względem posiadanego sprzętu jak i struktury. Odmienność ta polegała przede wszyskim na stacjonarnym charakterze służby. O elitarności, stanowiły wymagania stawiane przed oficerami, podoficerami i początkującymi adeptami. Musieli wykazywać się dużą wiedzą techniczną i znajomością nowinek technicznych. Przypomnę, że na początku XX w nastąpił szybki rozwój techniki wojskowej, więc nauki było sporo. Swoje święto oddziały artylerii fortecznej obchodziły 20 VII, na pamiątkę bitwy morskiej pod Lissą w 1866 r. (ciekawostka). A teraz cytat: Najważniejszym czynnikiem w prowadzeniu wojen była i jest siła oraz rodzaj ognia, jakim się dysponuje, dlatego park artyleryjski oddziałów fortecznych stanowił sprzęt wysokiej klasy (choć niejednokrotnie przestarzły). Artylerię forteczną cechowała różnorodność kalibrów i wzorów dział, których wprowadzanie na uzbrojenie rozpoczęto w drugiej połowie XIX w. Sprzęt starszych wzorów modernizowano, tak aby mógł spełniać kryteria współczesnego pola walki. Zabiegom takim pod koniec XIX w. poddano armaty Wz 1861 i Wz 1875. Wspomnieć należy o działach Wz 1863 które były ładowane od wylotu lufy i zyskały sobie (w Krakowie) pogardliwy przydomek ,, Działa Uriasza''. Nazwa ta wskazywała na gwałt (w czasach artylerii odtylcowej), jaki zadawali artylerzyści lufom armanim ładując je od przodu.'' Na dzisiaj tyle ;-)
  5. Ostanio wpadła mi w ręce kśiążka (a właściwie kilka książek). Ta konkretna o ktorej piszę nosi tyuł: ,,Austriacko-Węgierska Artyleria Forteczna w przededniu wybuchu I wojny światowej'', autorstwa Przemysława Jaskółowaskiego, wydana w 2004r. Muszę przyznać, że napisana jest tak fachowo i tyle w niej informacji, że dech zapira! w związku z czym pozwolę sobie otworzyć temat o artylerii fortecznej i po kawału będę się starał dzielić wiedzą jaką zdobyłem, a przy okazji wyjaśni się kilka niejasności na temat uzbrojenia fortów artyleryskich.
  6. Zwiedzając ten fort, podchodzę do sprawy zdroworozsądkowo. Staram się zrozumieć potrzeby ludzi, którzy tam stacjonowali a jednocześnie wiem, że czas robi swoje a i wyobraźnia czasami nie wystarczy. Mieszkam nie daleko fortu i mogę spotkać się z każdym, kto zechce pomóc mi w rozwiązaniu kilku ZAGADEK :)
  7. Witam wszyskich! Jestem tutaj nowy ale bardzo mnie interesuje historia i ''architektura'' fortu 50. Chodzę tam bardzo często i staram się zrozumieć przeznaczenie pomieszczeń ALE JEST CZĘŚĆ tego fortu której nie można zwiedzać, bojest prawdopodobnie zamurowana. Chodziłem tam bardzo długo i z moich wyliczeń wynika bezsprzecznie, że jest cześć niedostępna. Czy ma ktoś oryginalne i czytelne plany tego fortu z zaznaczonymi pomieszczeniami? Bardzo chętnie spotkam się z kimś kompetentnym, kto wyjaśni mi moje wątpliwości. POZDRAWIAM!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...