Skocz do zawartości

Twierdza Kraków na liście zabytków! - artykuł


rower1025
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków zdecydował o wpisie do rejestru zabytków układu urbanistycznego miasta Krakowa w historycznych granicach rdzenia Twierdzy Kraków (obejmujący: Śródmieście, Kleparz, Kazimierz i Podgórze). Zwiększa on obszar Krakowa znajdujący się pod ochroną konserwatorską. Regulacja ta ma wyprostować wszelkie uchybienia i niekonsekwencje powstałe przy wytyczaniu dotychczasowych granic konserwatorskiej ochrony.

 

Średniowieczne zespoły urbanistyczne Śródmieścia, Kazimierza wpisano bowiem do rejestru zabytków jeszcze przed II wojna światową, a układ Kleparza, Wesołej i Podgórza w latach 80-tych. W 1978 r. wpisano Kraków na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 1994 roku Prezydent RP uznał układ urbanistyczny przeważającej części Krakowa za Pomnik Historii. Jednak rażąca niezgodność pomiędzy obszarem miasta uznanym za zabytek przez światową organizację i najwyższy organ władzy państwowej, a terenem wpisanym do rejestru zabytków, utrudniała skuteczne działania służb konserwatorskich.

Uznano, że w tej sytuacji najbardziej czytelnym obszarem do ochrony będą granice XIX wiecznego rdzenia Twierdzy Kraków.

 

Twierdza Kraków jest jednym z nielicznych w Europie, niemal w całości ukształtowanym w XIX w., i zachowanym kompleksem obejmujący nie tylko fortyfikacje i związane z nimi koszary, zbrojownię, zaplecza wojskowe, ale i zabudowę cywilną. Wyjątkowość tego założenia urbanistycznego uzasadnia potrzebę ochrony poprzez wpis do rejestru zabytków.

Ochrona układu urbanistycznego pozwali na kontrolę i ograniczenie zabudowy odbiegającej poziomem artystycznym od zabudowy historycznej.

Wpisanie do rejestru jest jednoznaczne z objęciem ochroną konserwatorską zachowanej sieci dróg, węzłów komunikacyjnych i zabytkowej zabudowy będącej świadectwem XIX koncepcji urbanistycznych.

 

Źródło: Gazeta Krakowska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

na łamach prasy ukazał sie kolejny artykuł na powyższy temat ;)

 

6 Fortów Twierdzy Kraków; Batowice, Dłubnia, Krępak, Mistrzejowice, Mogiła, Sudół może wkrótce trafić do rejestru zabytków. Z wnioskiem takim do Małopolskiego Konserwatora Zabytków zwrócił się prezydent Krakowa. Wpis do rejestru zapewni fortom pełną ochroną konserwatorską. Umożliwi też staranie się o fundusze gminne i krajowe na ich renowację (...)

 

Źródło: Gazeta Krakowska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem że admin ma ten artykuł w wieściach, ale nie zaszkodzi jeśli go napiszę tutaj, gdyż ja mam niby to samo, ale z innej gazety ;) tak dla porównania :D

 

na łamach prasy ukazał się kolejny artykuł "Forty do rejestru"

 

"Sześć fortów dawnej Twierdzy Kraków, czyli Batowice, Dłubnia, Krępak, Mistrzejowice, Mogiła i Sudół może stać się zabytkami. Z wnioskiem o ich wpis do rejestru zabytków prezydent J. Majchrowski zwrócił się do wojewódzkiego konserwatora.

 

Zespół fortyfikacji - Twierdzy Kraków - powstał przed I wojną światową. Należy do największych zespołów obronnych tego rodzaju w Europie. Do dziś przetrwało 45 fortów dawnej twierdzy, z czego 12 obiektów stanowi własność gminy, a 8 należy do Skarbu Państwa. Dotychczas 15 obiektów Twierdzy znalazło się na liście zabytków.

To ostatnie forty, będące własnością gminy lub Skarbu Państwa, ale w zarządzie miasta, które mają szanse na wpisanie do rejestru zabytków. Ruiny innych fortów, np. w Bodzowie na razie nie będą wpisane do rejestru.

Poza rejestrem pozostają forty należące do wojska lub osób prywatnych.

Wpis do rejestru zabytków zapewni kolejnym fortom pełną ochronę konserwatorską. W razie prowadzonych tam prac adaptacyjnych konieczna będzie zgoda konserwatora. Posiadanie statusu zabytku jest ponadto niezbędne przy staraniach o fundusze na renowację obiektu."

 

(NIT): 12 luty 2007 r. - Gazeta Krakowska

 

za błedy nie odpowiadam :D

 

skargi i zażalenie prosimy dawać do redakcji gazety :P :mrgreen: 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...