Skocz do zawartości

Kto to??


Gość Matys
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Coś ostatnio dawno żadnego pytania nie było, a że admin wraz z rowerem prosili mnie o to żeby je zadał, to teraz to zrobie.

Nie wiem czy Wam sie pytanie spodoba, ale brzmi ono tak:

Kto jest na przedstawionym poniżej zdjęciu (imię, nazwisko i co on ma wspólnego z krakowską twierdzą?)

http://matys.krakow.w.interia.pl/2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można jeszcze dodać kilka informacji na temat tego Pana, po pewnych konsultacjach i poszukiwaniach innych źródeł okazało sie, że:

Urodził się w 1853 roku w Trieście, ukończył Technisches Miltaerakademie, służył w jednostkach inzynieryjnych. 1878 brał udział w okupacji Bośni i Hercegowiny. 1881 - 83 ukończył wyższy kurs inżynierii, był Geniedirektorem w Brixen i Trydencie. 1895 - 96 wykładał przedmioty "Nauka oblężenia" i Wojna oblężnicza" w Militaerakademie w Wiedniu. 1897 - 98 Geniedirektor w Mostarze, następnie w sztabie 43 pułku piechoty, później dowódca pułku kolejowo - telegraficznego. od 1897 Generalmajor i dowódca 72 brygady piechoty. Komendant twierdz Peterwardein - 1908-09 i Komorn - 1909-12. 1911 Feldmarschalleutnant. Festungskommandant w Krakowie od 1912 (1914?) do początków 1916. Najwyższy osiągnięty stopień wojskowy - Feldzeugmeister.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawsze można dodać więcej informacji na temat tego Pana :D

 

Kuk, Karl, najwyższy osiągnięty stopień wojskowy - Feldzeugmeister (po naszemu generał broni, za nazwanie "zbrojmistrzem polowym" daję od razu w czapę), urodzony 1853 w Trieście, ukończył Technisches Miltaerakademie, służył w jednostkach inzynieryjnych.

W 1878 brał udział w okupacji Bośni i Hercegowiny - dostał za to Signum Laudis.

W 1881 - 83 ukończył wyższy kurs inżynierii, był Geniedirektorem w Brixen i Trydencie. W 1895 - 96 wykładał przedmioty "Nauka oblężenia" i ''Wojna oblężnicza" w Militaerakademie w Wiedniu.

W 1897 - 98 Geniedirektor w Mostarze, następnie w sztabie 43 pułku piechoty, później dowódca pułku kolejowo - telegraficznego.

Od 1897 Generalmajor i dowódca 72 brygady piechoty. Później komendant twierdz Peterwardein (Petrowarażdyn) - 1908-09 i Komorn (Komarno, Komarom) - 1909-12.

W 1911 Feldmarschalleutnant (generał dywizji, za "marszałka polnego - porucznika" daję jak wyżej). Festungskommandant w Krakowie od 1912 (nie znam daty dziennej;

inne żródło, nie z epoki, podaje że od 1914, na kilka mcy przed wybuchem wojny) do początków 1916 (inna, raczej nieprawdziwa wersja - do maja 1916) - mianowano go wówczas generałem - gubernatorem lubelskim (na tym stanowisku ogłosił w imieniu FJ I tzw. akt 5 listopada).

Później nie wiem, poza tym że zmarło mu się w 1935.

 

Po nim było jeszcze w Krakowie dwóch Festungskommandantów - Karl Lukas, FML, do 14.02. 1916 i Oskar Guseck von Glankirchen, FML (objął stanowisko 08.03.1916, w międzyczasie dowodził zastępca komendanta, gen. Lavrić) - do 06.10.1917. Po nim był jeszcze nominowany gen. Oskar Zhuber von Okrok, ale wg posiadanych przeze mnie informacji nie objął już komendy (w związku z kasatą twierdzy)

 

:D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od zadania pytania mineło ponad 24h wiec daje odpowiedz, a tak pozatym jestem pod wrazeniem :mrgreen: bardzo fajne podaliscie informacje, choc o to nie porosilem, ale naprawde super:) oby tak dalej :D Tak pozatym to obydwoje macie racje, gratuluje, ale pierwsza odpowiedziała Fortuś, wiec punkt wedruje na jej konto.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...