Skocz do zawartości

Filmy w TV


fortyck
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ninniejszym założyłem temat o... filmach, serialach o tematyce I wojny światowej lecących w TV: TVP, TVN, Polsat i innych.

 

Niekoniecznie tematyka co nas interesuje ma być przedstawiona w 100% wiarygodnie, więc mogą się znależć tu tytuły np. takie jak ten poniżej:

 

Dolina cieni - Deathwatch

Dramat/Horror, (Wielka Brytania,Niemcy, 2002)

czas 110 min., dozw. od 15 lat

 

Reżyseria: Michael J. Bassett

Scenariusz: Michael J. Bassett

Obsada: Jamie Bell - Charlie Shakespeare

Laurence Fox - Kapitan Jennings

Hugh O'Conor - Bradford

Torben Liebrecht - Friedrich

James McAvoy - McNess

 

 

TVN: 7.12.2008 godz. 00:10

 

 

I wojna światowa. 16-letni Charlie Shakespeare, zataiwszy swój wiek, dostaje się na front. Trafia do okopów, gdzie panują warunki trudne do wytrzymania nawet dla jego dużo starszych i doświadczonych współtowarzyszy. Po jednej z krwawych potyczek Charlie i ośmiu innych brytyjskich żołnierzy zostają odcięci i otoczeni przez wroga. Wkrótce jednak odkrywają, że nie tylko ze strony Niemców nadchodzi śmierć i groza. Z błota okopów wynurza się koszmar przekraczający ich najśmielsze wyobrażenia...

 

Żródło: http://tv.onet.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

:arrow: https://lh4.googleusercontent.com/-SDSTxV6-RyE/T0TsjpCBeOI/AAAAAAAAE2o/Ntizndepxmg/s512/ckdezerterzy.jpg

 

Rok 1918. Do garnizonu na węgierskiej prowincji przybywa nowy zastępca dowódcy, oberleutnant von Nogay. Jest Austriakiem - służbistą i chce uczynić z wielonarodowej zbieraniny żołnierzy doborową kompanię. Wśród szeregowców znajduje się młody Polak Jan Kaniowski, zwany Kanią. Wraz z przyjaciółmi planuje ucieczkę. Pomagają mu Węgier Benedek i Żyd Haber z Wiednia. Haber dostarcza Kani czyste blankiety rozkazów wyjazdu. Do zrealizowania planu potrzebne są jednak pieniądze. Kania podczas nocnych patroli zatrzymuje przyjezdnych i odkrywa ich rzekome podobieństwo do poszukiwanych szpiegów. Chcąc uniknąć indagacji płacą okup. Pewnego razu Kania zatrzymuje autentycznego majora kontrwywiadu. Do garnizonu wpływa wniosek, aby odznaczyć Kaniowskiego za czujność. Rozwścieczony von Nogay wydaje rozkaz nocnych ćwiczeń. Dowiaduje się o tym generał Wagner i zaleca mu łagodniejsze traktowanie żołnierzy. Zagrożony wysłaniem na front von Nogay wyładowuje gniew na swym ordynansie, włoskim jeńcu Baldinim. Baldini zaprzyjaźnia się z Kanią, który pomaga mu zemścić się na przełożonym. Oberleutnant zostaje nocą wrzucony do latryny. Trafia do szpitala. Pod jego nieobecność odbywa się inspekcja. Dowództwo pełni najstarszy rangą Kania. Rozkazuje Baldiniemu pokazać generałowi papugę von Nogaya. Włoch wyuczył ją kilku wywrotowych haseł. Oburzony generał każe aresztować oberleutnanta. Do aresztu trafia także Kania. Nocą Haber podpala kartotekę kompanii i otwiera areszt. Zaopatrzeni w odpowiednie papiery przyjaciele wsiadają do pociągu jadącego do Koszyc. Po krótkim pobycie w Koszycach Kania, Benedek, Haber, Baldini i Czech Chudej postanawiają wyruszyć do Budapesztu. W pociągu uwalniają z rąk wachmistrza oskarżonego o szpiegostwo fotografa. Fotograf funduje im później wesołą zabawę w Budapeszcie. Alkoholowe wyczyny przyjaciół dostają się na łamy prasy już następnego ranka.Chcą uciekać do Wiednia. Upokorzony wachmistrz udaremnia im ten zamiar i doprowadza do aresztowania. Odbywa się sąd w rodzimym garnizonie. Von Nogay żąda kary śmierci dla dezerterów. Rozprawę przerywa wiadomość o abdykacji cesarza. Oznacza to kres monarchii austro-węgierskiej. Wszyscy żołnierze mogą opuścić koszary i odjechać do domów.

 

Więcej o filmie: http://c.k.dezerterzy.filmweb.pl/

 

Emisja: 11 sierpnia 2009, TVP 1, godz. 20:20

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Boże Narodzenie (fr. Joyeux Noël)

 

2005 rok, reżyseria Christian Carion

 

Joyeux Noel (Wesołych świąt) jest to film oparty na prawdziwych wydarzeniach jakie miały miejsce w roku 1914. Dramat wojenny w którym ukazana jest bitwa między żołnierzami niemieckimi a oddziałami Francji i Wielkiej Brytanii. Na czas wigilii wrogie państwa postanawiają odłożyć broń na bok, a nawet złożyć sobie wzajemnie życzenia świąteczne. Film nominowany do Oskara w roku 2006.

 

Źródło: http://www.filmweb.pl/film/Bo%C5%BCe+Narodzenie-2005-204199

 

W grudniu zeszłego roku puszczany na TVP1.

Obejrzałem go z zainteresowaniem i wydaje mi się godny polecenia. Trochę inny obraz I wojny światowej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
Ostatnio, bo wczoraj emitowany był ciekawy film pt:"Sissi" nawiązujący do cesarstwa Austro-Węgierskiego. Życie pary cesarskiej Franciszka Józefa i Elżbiety wraz z całą rodziną i świtą. Film był w dwóch częściach, odcinek pierwszy tydzień temu, a drugi właśnie wczoraj. Pokazane były ogólnie rzecz biorąc podboje krajów zaboru "A-W" jak i walka z innymi zaborcami z trójki Prusy, Rosja. Pokazane były zwyczaje, obyczaje i cała ceremonia od samego ślubu, poprzez życie codzienne, narodziny i śmierć potomków, aż do koronacji na władców.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Sissi jest świetny pod tym względem. Przypomina mi zawsze młodsze lata, bo własnie wtedy po raz pierwszy go zobaczyłem w tv. Świetnie oddaje tamte czasy. Franciszek Józef dość dobrze odzwierciedlony, a przecież to właśnie o niego chodzi, jeśli mowa o Galicji tamtych lat.

 

 

__________

Na mojej stronie doradzę Ci, jak nie dać się namówić oszustom na chwilówki świąteczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kolejna pozycja jaką dzisiaj oglądnąłem, tym razem miniserial pt: "Dzwony wojny" produkcji Polska/Wielka Brytaniaz i z tego roku. Rzecz się ma I wojny światowej i ma miejsce w scenerii fortów.

Film opowiada historię widzianą oczami dwóch bardzo zwyczajnych młodych ludzi, ruszających na ochotnika na wojnę, która - jak sądzą - potrwa nie dłużej niż kilka miesięcy. W miarę rozwoju akcji historie obu bohaterów toczą się równolegle. Wśród okropności wojny bohaterowie dojrzewają, znajdują miłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem dla tych scen fortecznych ;) , muszę kiedyś obejrzeć całość serialu. To co widziałem wywarło na mnie dość pozytwne wrażenie, niezła produkcja i w tym przypadku TVP oszczędziła widzowi podkładanie polskiego dubbingu, tak jak to miało miejsce w przypadku Szpiegów w Warszawie. Choć przyznam, że wątek polski w Dzwonach wyglądał mi nieco jak doczepiony na siłę <_< .

Edytowane przez Frangern
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...