Skocz do zawartości

Konkurs - Twierdze i fortyfikacje w Polsce - część 4


Atterdag
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie ma kolejnych pytań więc ja coś zadam. Kilka podpytań.

 

Gdzie, w jakim mieście znajduje się obiekt widoczny na zdjęciu?

Co dokładnie na nim widać (dwa elementy twierdzy)?

Jakie były DWIE najsłynniejsze obrony tej twierdzy (dla ułatwienia jedna za czasów świetności miasta)?

 

http://img683.imageshack.us/img683/635/szarek.jpg

 

Powodzenia :devil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, nawet dość szybko znalazłem, pomocnym była oczywiście rzeka ;)

Więc spłynąłem wzdłuż Wisły i znalazłem :)

 

Jest to część Twierdzy Grudziądz.

Najważniejsze obrony to

1807 - broniły się oddziały pruskie przed oddziałami polskimi i francuskimi (Napoleona)

1945 - bronili się Niemcy przed Armią Czerwoną :)

 

Z tego co wyczytałem to widać cytadelę i "dzieło rogowe" (w dolnej części zdjęcia, na barku, (rogu) cytadeli :mrred:

 

 

p.s.

super takie konkursiki, bo można łatwo poszerzyć swoją choćby ogólną wiedzę o zajebistych jak widać na tym przykładzie fortyfikacja w Polsce a o których np. ja akurat jakoś nie wiedziałem / myślałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonale. I obrony i obiekty i miejsce.

 

Twierdza Grudziądz, jedna z najlepiej zachowanych i największych cytadel w kraju. Cytadela pomimo drugowojennego epizodu zachowała się dobrze (najcięższe walki toczyły się w obrębie nowego pierścienia twierdzy) - funkcjonuje jako składy wojskowe i nie jest dostępna. Znajomi zwiedzili ją za zgodą Ministerstwa podczas liczeń nietoperzy... ja miałem z nią inną historię ;)

 

Najbardziej zniszczona część pierścienia wewnętrznego to Dzieło Rogowe. Dostępne, częściowo wysadzone, ciężkie do penetracji. Zwiedziłem je całe podczas... liczeń nietoperzy.

 

Wojsko aktualnie powoli wycofuje się z twierdzy. Planowana była adaptacja umocnień na rzecz składów materiałów radioaktywnych... na szczęście kwestia upadła. Według mnie obiekt, wraz ze starym miastem powinien znaleźć się na liście Unesco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...