Skocz do zawartości

Atterdag

Użytkownik
  • Postów

    108
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o profilu

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    CB

Osiągnięcia Atterdag

Newbie

Newbie (1/14)

0

Reputacja

  1. Taką oto informację dostałem od znajomego: A teraz pytanie. Gdzie jest konserwator? Zabytków i przyrody...
  2. Atterdag

    Kanał w Krakowie

    Będę zaglądał niedługo do archiwum to poszukam tychże arkuszy z naniesionym "zaocznie" przebiegiem kanału... :)
  3. Atterdag

    Kanał w Krakowie

    Oj tak, osławiony kanał Śląsk - Kraków. Narys jego przebiegu jest zaznaczony na niektórych planszach Katastru Galicyjskiego. Co za tym idzie musiano wykonać dokładniejszy plan. Przekop Wilgi miał stanowić ujściowy odcinek kanału, który aktualnie kończy się na terenie Skawiny. Docelowo miał omijać Zrąb Tyńca i Rowem Skotnickim docierać właśnie do przygotowanej uprzednio Wilgi. Sam Kraków miał stać się ważnym węzłem dla transportu wodnego. Poniżej nigdy nie zrealizowany projekt ;) http://img191.imageshack.us/img191/2861/krkm.jpg A kanał ulgi to projekt odrobinę późniejszy.
  4. Dzięki. Szukając kolejnych trafiłem na małą rewelację. Wrzuciłem ją do tematu z fortem Bodzów :D
  5. Atterdag

    Fort 53 Bodzów

    Ha! Kolejne zaskoczenie z ostatnich dni. Błędnie opisane jako dziejące się na lotnisku krakowskim ćwiczenia na terenie szybowcowiska w Bodzowie. A z tyłu? Niewysadzony Fort w całej okazałości :D http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_1-W-2261-2.jpg http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_1-W-2261-1.jpg
  6. Znalazłem coś jeszcze... ta Alte Kasemate sprawiła żeby przyjrzeć się obiektowi w tle i... mamy schron. Ma ktoś pomysł gdzie znajduje/znajdował się ten obiekt? http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_2-8052.jpg Po chwili znalazłem odpowiedź na drugim zdjęciu: http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_2-8053.jpg
  7. Super wyszukane! Szczególnie z murem ogrodu botanicznego :) Wniosek taki, że jednak muszę się przegrzebać przez całe archiwum zamiast wziąć się już za pisanie ;) PS A można by prosić link do zdjęć?
  8. Ha! Poza wrzuconymi już do niejednego tematu zdjęciami z Narodowego Archiwum Cyfrowego na których widać tereny radiostacji oraz rozbierane obwałowania wydawałoby się, że nie został żaden ślad po fotografiach rdzenia twierdzy Kraków - poza wciąż istniejącymi obiektami. Jakie zatem było moje zdziwienie gdy podczas przeglądania archiwum w poszukiwaniu źródeł do pracy trafiłem na takie oto dwa zdjęcia: http://img.audiovis.nac.gov.pl/SM0/SM0_1-U-2366-2.jpg http://img.audiovis.nac.gov.pl/SM0/SM0_1-U-2366-1.jpg Wcześniej tego nie zauważyłem, ale na tym zdjęciu pokazującym teren aktualnego Uniwersytetu Rolniczego ewidentnie widać murowany schron, stanowiący zapewne integralną część istniejącego tu wcześniej bastionu. Wyburzoną oczywiście w późniejszym okresie. Zorientowałem się w tym dopiero gdy przez pół dnia przeglądałem zdjęcia z rozbiórki rdzenia w Toruniu, gdzie takie obiekty, stanowiące główną część lunet pozostawiono do użytkowania po zdjęciu umocnień ziemnych. Ba, w wypadku Torunia jeden z takich obiektów służy jako magazyn na terenie NBP i stanowi jedyną pozostałość po bastionie stojącym wcześniej w tym miejscu. Chociaż w wypadku tego miasta pozostało jednak więcej śladów po wewnętrznym pierścieniu umocnień niż w Krakowie... chociaż w jego wypadku pozostałe obiekty są o wiele większe ;)
  9. Atterdag

    FS 19

    Krótko mówiąc zostały nam z tego okresu jedynie przemeblowane następnie szańce na Cichym Kąciku i na terenie Radiostacji... z tego co pamiętam to były NSy - chociaż mogę się mylić.
  10. Atterdag

    Fort 44 Tonie

    Świetna odpowiedź. I dotyczy nie tylko tego fortu, ale i innych obiektów fortyfikacyjnych i... cennych krajobrazowo na terenie miasta od Krzemionek po Sikornik, Las Wolski i Tyniec.
  11. Tfu tfu... dzięki za zwrócenie uwagi. Chodziło przecież o Zakopiańską. Powinienem zatem napisać "forteczna". Było by bardziej poprawnie. Owszem, najintensywniej była wykorzystywana przez Wodociągi Krakowskie, oraz kamieniołom po drugiej stronie drogi. Być może transportowano nią również piasek wiślany. Zdjęcie jak dla mnie super, z racji tego, że to jedno z nielicznych zdjęć krakowskich wąskotorówek :devil:
  12. Atterdag

    Korona Krakowa

    Z analizy map oraz skanowania laserowego powierzchni miasta Krakowa. Nie ma problemu stworzyć z tego warstwę GIS, stąd wydaje mi się, że i mapa jest możliwa do wykonania. Również odpowiednia warstwa w Google Earth, a co za tym idzie i szlak. Podobnie ze szlakami w formacie Garmin do wprowadzenia sobie do własnego GPS'a. Posiedzę pewnie w tygodniu ;) A póki co biegnę zdobywać Chełm i Osławską.
  13. Atterdag

    Korona Krakowa

    Dzięki ;) Najciekawsze jest to, że podczas budowy twierdzy wykorzystano większość z tych wzniesień. Jeżeli nie na miejsce utworzenia fortu, to mniejszych umocnień. Jedynym słabym punktem twierdzy byłby zatem jedynie Zrąb Tyńca, w żaden sposób nie umocniony, a umożliwiający wgląd do miasta i wnętrza twierdzy. Zamyślam by w ramach poszukiwania wiosny ruszyć na teren leżących już na Pogórzu dzielnic miasta i wspiąć się na część wzniesień.
  14. Atterdag

    Korona Krakowa

    Ostatnio, robiąc wszystko by nie pisać pracy przeglądałem mapy topograficzne terenu miasta i wiedziony przykładem pilskich znajomych postanowiłem sporządzić listę Korony Krakowa - najwyższych wzniesień w mieście, celem ich późniejszego zdobycia. Przy okazji zaznaczę iż brałem pod uwagę jedynie szczyty wzniesień (wierzchołki), rzeczywiste przewyższenie, a nie pośrednie elementa ;) Poniżej lista: Pierwsza Dziesiątka 384 Sowiniec - Kopiec Piłsudskiego (Masyw Sowińca) 349 Rajsko (Pogórze Wielickie) 330 Sosnowiec Soboniowicki (Pogórze Wielickie) 326 Kościuszko (Sikornik) 325 Libertowska (Pogórze Wielickie) 315 Grabówki Baryckie (Pogórze Wielickie) 312 Kosocicka (Pogórze Wielickie) 310 Wróblowicka (Pogórze Wielickie) 305 Zakamycze (Masyw Sowińca) 301 Zbydniowicka (Zbydniowice) Druga Dziesiątka 295 Św. Bronisława (Sikornik) 293 Guminek - Szczyt Zachodni (Zrąb Tyńca) 292 Prochowódka (Olszanica) 290 Syberia (Pękowice) 289 Pękowicka (Pękowice) 288 Chełm (Olszanica) 286 Łuczanowicka Pograniczna (Huta) 284 Bukowina (Szczyglice) 284 Ostra Góra (Zrąb Tyńca) 281 Batowicka Forteczna (Huta) Lista rezerwowa wzniesień powyżej 250m. 281 Kozobica (Zrąb Tyńca) 281 Stary Fort (Pasternik) 279 Grodzisko (Zrąb Tyńca) 278 Folwarczna (Pasternik) 277 Łuczanowicka (Płaskowyż Proszowicki) 277 Guminek - Szczyt Wschodni (Zrąb Tyńca) 277 Forteczna (Wzgórza Mydlnickie) 276 Pasternik (Pasternik) 274 Cecowa Duża (Olszanica) 274 Kukułcza (Masyw Sowińca) 273 Narodowa (Górka Narodowa) 273 Łysa Góra (Opatkowice) 273 Wróżna (Wzgórza Mydlnickie) 272 Rząsiecka (Rząska) 272 Skołczanka (Zrąb Tyńca) 270 Góry (Wzgórza Mydlnickie) 269 Bogucianka (Zrąb Tyńca) 269 Krakus (Bonarka) 268 Dłubnia (Huta) 268 Zapodole (Witkowice) 266 Bukówka (Zrąb Tyńca) 265 Dłubnia Forteczna (Huta) 265 Węgrzecka (Huta) 264 Rędziny (Masyw Sowińca) 263 Turowiec (Witkowice) 262 Kaim (Bieżanów) 262 Tysiąclecia (Huta) 261 Kowodrza (Zrąb Tyńca) 260 Forteczna Krzesławicka (Huta) 260 Grębałowicka (Płaskowyż Proszowicki) 260 Wielkanoc (Zrąb Tyńca) 260 Krakówka (Wróblowice) 260 Łysa Góra Forteczna (Huta) 259 Solnik (Bodzów) 258 Osławska (Podkamycze) 257 Wielogóra (Zrąb Tyńca) 256 Madera (Łagiewniki) 255 Lisia Góra (Bonarka) 255 Goła Góra (Rząska) 255 Węgrzynowicka Graniczna (Płaskowyż Proszowicki) 255 Świątnicka (Świątniki) 254 Malinówka (Rżąka) 253 Pastwiskowa Góra (Skotniki) 252 Zadworze (Tonie) 252 Sidzińska (Sidzina) 252 Wrożenicka (Płaskowyż Proszowicki) 250 Osławka (Podkamycze) Powodzenia w wyprawach!
  15. Opracowałem nawet już jeden wariant pieszy na 100km. Dookoła Krakowa, ze startem i metą w Forcie Kościuszko. Co prawda lista PMnO jest zamknięta na ten rok, ale jako osobną imprezę można by coś zorganizować na jesień. Akurat byłoby czasu na znalezienie sponsorów i dopracowanie wszystkiego.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...