Skocz do zawartości

krakał

Użytkownik
  • Postów

    30
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia krakał

Newbie

Newbie (1/14)

0

Reputacja

  1. Krzeslawice były ostrzeliwane i trafione. Baterie polowe grup Krzesławice, Grębałów i Dłubnia odpowiadały ogniem. strzelały też baterie grup Mogiła i Prokocim. To jest potwierdzone źródłowo. I w zasadzie tylko to... Nic nie ma o tym, że strzelały forty. Co do pancernych - zdziwiłbym sie, gdyby wyszło że któryś jednak strzelał, poza może Dłubnią. Po pierwsze, nie bardzo było do czego, po drugie, zapas amunicji do armat wieżowych był stosunkowo skromny i należało oszczędzać, był nawet w tej sprawie stosowny rozkaz. Co do artyleryjskich, z ich armatami M. 61 - amunicji było dostatek, ale ciężar walki powinien spoczywać na bateriach, a nie na fortach, po to by fort nie zaczął obrywać za wcześnie i jak najdłużej trwał w dobrym zdrowiu i sprawności bojowej. Forty są jak husaria - pamiętacie scenę z "Ogniem i mieczem", w której Skrzetuski, lekko zdziwiony pytaniem imć Zagłoby, klaruje mu że husarię konserwuje się na stosowny moment, a nie uderza od razu? To samo z fortami, fort ma milczeć i czekać na swój czas. A że walki trwały w sumie krótko oraz że do natarć piechoty nie doszło, więc...
  2. krakał

    FS 26 - FS 28

    26 lokowany tam, gdzie wrysował go Bogdanowski nie istniał. To fantazja, wysnuta co prawda z archiwalnych map, tyle że pokazujących niezrealizowaną wersję rozbudowy kordonu szańców FS. 28 to bateria, nie szaniec, dobrze zachowana, ale mikra do nieprzyzwoitości, można przejść obok i nie zauważyć. Istnieje do dziś.
  3. krakał

    Sprzęt

    Ja fociłem przez 7 lat EOS-em 400D z kitowym obiektywem 18-55. W zeszłym roku przesiadłem się na 60D, najpierw z kitem, potem dokupiłem 15-85 Canona i 70-300 Tamrona. Teraz choruję jeszcze na Sigmę 18-35 1.8 :mellow: :biggrin: Nigdy nie miałem ciągot do czegoś małego i lekkiego. Choć przyznaję, przesiadka z Zenita 122 na znacznie lżejszego EOS-a 300 (dawno temu, też na filmy) była miła. Ale głównie chodziło o nieporównywalnie większe możliwości trzysetki względem Zenita.
  4. Nie, nie Tonie. Na Toniach zachowały się tylko fundamenty i przyziemia tych murów. Ale jest fort, na którym jest cały jeden odcinek - od kaponiery do kaponiery. Piękny, ładny. Cały. Fort jest z tych dostępnych (na dzikca, bo formalnie nie), ale raczej rzadko odwiedzanych. Plan tradiego z Baryczy owszem mam, choć to zwykły plan przeglądowy. Rzut i przekrój.
  5. krakał

    Kawerna Kaim

    Ben, na miłość boską, piszże człowieku ortograficznie... Twoich postów NIE DA SIĘ CZYTAĆ :bemused:
  6. Właśnie znalazłem twardy dowód, że w mury w fosach stały wszędzie w najlepsze co najmniej do marca 1913 :biggrin: Dobra, więcej nie piszę bo odzewu i tak nie ma, a jak napiszę za wiele to potem nikt mojej cegły nie kupi....
  7. Aby podtrzymać zamierający temat - dziś przeszły mi przez ręce zdjęcia lotnicze Rajska, na oko 1914 - 15. W każdym razie, na pewno z okresu wojny, jest już na nich rozbudowa polowa w międzypolach. Mury przeszkodowe w fosach Rajska stoją w najlepsze, błyszczą w słońcu... Zdjęcie jest chyba z wiosny 1915, a fort ma jeszcze zimowy, biały kamuflaż. Nota bene, jest sobie w Kraku fort artyleryjski, gdzie mur przeszkodowy w fosie stoi do dziś...
  8. Podejdź do budynku telewizji od strony północnej. Zachował się kawałek wału otaczającego fort (wokół Krzemionek wał miała narys prostokątny, a nie okrągły jak wokół Benka) i... przyziemie fortu. Całe. Obok budynku telewizji, ale to tuż obok, stoi takie niskie okrągłe coś, a na tym czymś las anten różnych typów. To coś to jest strzęp Krzemionek. Jest otynkowane, ale spod tynku wyłazi cegła. Rozmiar pasuje, lokalizacja też. Obok są co najmniej dwa kawałki wałów przyczółka podgórskiego - zachowało się zakończenie wału na płaskowyżu Krzemionek, z kawałkiem muru i fosą, oraz bark bastionu XI (to już trochę dalej, po drugiej stronie zespołu budynków telewizji, bardziej od wschodu - południa).
  9. Nie, nie miał. Kaponiera miała lekko przełamane czoło (późniejsze artyleryjskie mają zwykle czoła o narysie łukowatym), i przed każdym z czół było po jednym otworze. Raczej głównie doświetlającym, okiennym, ale zapewne z możliwością strzelania z broni ręcznej. I tylo. Nota bene, nie miał też takich galerii strzeleckich wzdłuż czół - w lewym czole miał 6 okien/strzelnic i wyjście awaryjne do fosy, w prawym - 4 okna/strzelnice (miały rozglifiony profil, podobnie jak i pozostałe). Trudno to nazwać galerią strzelecką.
  10. Szczerze mówiąc, nie wiem, czy był, czy nie. Mogę powiedzieć tak: na planach nie ma. Ale tego koło Benka też nie ma, imaginujcie sobie. A z 32, znaczy się z Krzemionek, są zachowane całkiem spore strzępeczki...
  11. Mój błąd - B5 była niżej, na północnym zboczu wzgórza. Pomnik stoi jednak w miejscu B3 (choć to bardzo blisko jedno od siebie :mryellow: )
  12. Raczej jednak B3.... B5, jak się dobrze przyjrzeć, była na północnym zboczu wzgórza, a B3 na wierzchowinie. Moja pomyłka :wacko:
  13. Za samo oglądanie się nie płaci. Za kopiowanie, owszem. Wątpię, by obecność przypadkowego wojskowego (z punktu widzenia załogi CAWiarni) miała jakieś znaczenie.
  14. Da się przez to przeleźć, jeśli przetłaczało się przez ten właz moje sto kilo, to znaczy że każdy wejdzie. No, prawie :mrgreen:
×
×
  • Dodaj nową pozycję...