Jump to content

Wystawa "Ars Magna - Architectura Militaris. Twierdza Kraków 1914-2014"


Frangern
 Share

Recommended Posts

Z racji stulecia wiadomych wydarzeń, szukuje się nowa wystawa. :biggrin:

 

 

Muzeum Politechniki Krakowskiej wspólnie z Fundacją im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie zapraszają na otwarcie wystawy pt. „Ars Magna - Architectura Militaris. Twierdza Kraków 1914-2014”.

Wernisaż odbędzie się w piątek, 12 grudnia o godz. 16.00, na kampusie Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej 24, w siedzibie Muzeum PK, w dawnym areszcie pułkowym zabytkowych austriackich koszar Arcyksięcia Rudolfa.

Organizatorzy pragną udowodnić, że wybór miejsca na taką prezentację nie jest przypadkowy. Politechnika Krakowska jest kolebką badań nad Twierdzą Kraków i innymi fortyfikacjami nowożytnymi. Obecnie także większość projektów adaptacji dzieł fortyfikacyjnych i obiektów zaplecza twierdz Kraków, Przemyśl i Zamość wychodzą spod rąk architektów - pracowników i absolwentów PK.

Na wystawie „Ars Magna - Architectura Militaris” zostaną pokazane archiwalne zdjęcia i plany oraz reprodukcje współczesnych studiów i projektów, w tym projektu kompleksowego systemu ochrony twierdzy, którego idee znalazły miejsce od tego roku w zmienionym „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Krakowa”. Całości ekspozycji dopełnią eksponaty ilustrujące charakter epoki, m.in. militaria i podręczniki fortyfikacyjne, wypożyczone z Fundacji im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie.

Wystawie towarzyszyć będzie promocja książki „O przyszłość Twierdzy Kraków” autorstwa pracowników Instytutu Architektury Krajobrazu Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej z serii „Atlas Twierdzy Kraków” oraz promocja filmu dokumentalnego „Twierdza Kraków” w reżyserii Juliana Rachwała, zrealizowanego w ramach projektu Województwa Małopolskiego „Filmoteka Małopolska”.

Ekspozycję będzie można oglądać w Muzeum Politechniki Krakowskiej do 1 września 2015 r., od poniedziałku do piątku, w godz. 10.00-15.00 lub po wcześniejszym uzgodnieniu pod numerem tel. 12 628 21 20.

Patronat honorowy nad wystawą objęli Rektor Politechniki Krakowskiej, Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków i Miejski Konserwator Zabytków w Krakowie.

 

źródło - http://www.pk.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=686:ars-magna-architectura-militaris-w-muzeum-pk&catid=8&Itemid=405&lang=pl

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...