Jump to content

Wystawa "Forty austriackie w Nowej Hucie"


Frangern
 Share

Recommended Posts

W oddziale Dzieje Nowej Huty Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (os. Słoneczne 16) o d 23 kwietnia prezentowana jest ta wystawa, która miała zostać jutro zamknięta. Została jednak przedłużona do 23 września!

 

 

Przedmiotem ekspozycji będą austriackie forty zbudowane od 1864 do 1914 roku na terenach położonych na wschód od Krakowa, które od 1949 roku włączane zostały do Nowej Huty.

Nowohucki oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa stawia sobie za cel opracowywanie naukowe i zachowywanie każdej formy dziedzictwa historycznego tych terenów. Mamy wrażenie, że forty są trochę zapomnianym świadectwem trudnej historii zaborów i I wojny światowej. Zapomniane, czyli pozostawione same sobie, niszczejące, turystycznie niewykorzystane. Wystawą chcemy wesprzeć działania strażników pamięci Twierdzy Kraków, mające na celu uchronienie jej śladów od zapomnienia i zniszczenia oraz, w perspektywie niedalekiej przyszłości, wpisanie tego dziewiętnastowiecznego systemu obronnego na polską listę Pomników Historii i Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Wystawa Forty austriackie w Nowej Hucie składa się z kilku segmentów ekspozycyjnych odpowiadającym następującym tematom:

- zachowane do dziś forty austriackie na terenie Nowej Huty tj. 48 Batowice, 48 a Mistrzejowice, 49 a Dłubnia, 49 Krzesławice, 49 ¼ Grębałów, 49 ½ a Mogiła wraz z makietami wykonanymi w skali 1:400. Przedstawiamy całościowe ujęcie historii każdego z nich. W części architektonicznej: projektanta i jego projekt, urbanistykę i ukształtowanie terenu oraz realizację założeń. W części historycznej natomiast przedstawiamy udział w walkach w czasie bitew o Kraków: „pierwszej” w listopadzie 1914 i „drugiej” w następnym miesiącu, stacjonowanie w nich oddziałów Wojska Polskiego w czasach II Rzeczypospolitej Polskiej, udział fortów w II wojnie światowej, na degradacji w czasach PRL-u kończąc;

- nieistniejące już forty (architektura i historia): 15 Pszorna, usytuowany był w miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się Park Lotników Polskich w Czyżynach i 49 ½ Kopiec Wandy rozlokowany był wokół Kopca Wandy w Mogile;

- mapa Twierdzy Kraków w skali 1:10000 wykonana w 1904 roku wraz z późniejszymi uzupełnieniami;

- uzbrojenie i życie codzienne żołnierzy stacjonujących w fortach Twierdzy Kraków;

- pamiątki patriotyczne z okresu Monarchii Austro-Węgierskiej w Krakowie.

Wśród eksponatów prezentowanych na ekspozycji na szczególną uwagę zasługują archiwalia pochodzące z Kriegsarchive: prezentowane wraz z makietami (w skali 1:400) plany architektoniczne fortów i innych dzieł obronnych zbudowanych na terenie Nowej Huty oraz kolorowa mapa Twierdzy Kraków: SPECIAL-ÜBERSICHTPLAN FESTUNGS – UMGEBUNGSPLAN VON KRAKAU, wykonana w 1904 roku K.u.K. Technische Militärkomitee, skala 1:10000. Powiększona do rozmiarów kilkunastu metrów kwadratowych zobrazuje zwiedzającemu wyjątkowość i ogrom przedsięwzięcia jakim była budowa Twierdzy Kraków.

Na wystawie przedstawione są przedmioty używane przez członków załogi twierdzy oraz ich uzbrojenie. Na wystawie zwiedzający zobaczą wszystkie, znane archiwalne fotografie wykonane w fortach znajdujących się dzisiaj na obszarze Nowej Huty. Uzbrojenie i pamiątki po monarchii habsburskiej i C.K. armii w Krakowie pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz z prywatnej kolekcji Marcina Słomskiego.

 

Wystawa będzie udostępniana publiczności w dniach 23 kwietnia 2015 do 27 września 2015, od wtorku do niedzieli w godzinach od 09.30 do 17.00.

 

źródło - http://www.mhk.pl/wystawy/wystawa-forty-austriackie-w-nowej-hucie

 

I jeszcze na koniec krótki film o wystawie:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...