Skocz do zawartości

Gdzie zbiegają sie osie symetrii bastionów


Gość Matys
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Więc pytanie brzmi:

 

Gdzie dokładnie zbiegają sie osie symetrii krakowskich bastionów (nie podgórskich)

 

Myślę że ktoś na pewno zna odpowiedz, bo w różnych książkach to pisze, jako ciekawostke. A jak ktoś za wszelką cene chce wygrać to wystarczy dobry plan miasta, i linijka:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:arrow: moja odpowidź: :D "osie zbiegają się na wyższej wieży kościoła Mariackiego, stanowiącej w tamtych czasach idealny wręcz punkt odniesienia."

 

Mam nadzieję że udzieliłem dobrej odpowiedzi :D

 

a jeśli chodzi o Podgórze to: "osie dzieł zbiegały się na wieży kościoła stojącego w rynku podgórskim (ten, który stoi obecnie jest w trochę innym miejscu)"

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W połowie XIX (1854-56) Caboga nakreślił plan fortyfikacji Krakowa. Wytyczone z wyższej wieży promienie Kościoła Mariackiego w regularnych odstępach 40 stopni dały w sumie 9 osi przecinających linię dawnych okopów. Na tych przecięciach powstały naroża dziesięcioboku opasającego miasto.

 

Po pomiarach linijką wyszło, że... :mrgreen:

Odległości:

Bastion I – 1050m

Bastion I1/2 – 1120m

Bastion II – 1280m

Bastion III – 1400m

Bastion IV – 1320m

Bastion V – 1450m

Bastion VI – 1600m

 

A co się stało z 2 osiami???

Jedna dochodzi do wieży Katedry na Wawelu, druga dochodziła do wieży Kościoła na Rynku Podgórskim, która była osią dla bastionów po tej stronie Wisły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem, pytanie proste, daltego też aż dwie odpowiedzi poprawne.

Poprawną odpowiedz na pytanie dali: rower i Fortuś. Gratuluje :D

 

Osie symetrii krakowskich bastionów zbiegały się dokładnie na wyższej wieży kościoła Mariackiego a bastionów podgórskich - w wieży dawnego koscioła podgórskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...