Skocz do zawartości

Uzupełnij text


Gość Kocio
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W zwiazku z zaostrzeniem stosunków z Rosją, w latach ........ XiX wieku, w odległosci ...... km od centrum miasta, rozpoczeto budowę ....... pierścienia twierdzy. Poczatkowo tworzyły go półstałe szańce, wkrótce - w latach 1881 - ....... zastapione ........ fortami artyleryjskimi. Jednym z nich był unikalny fort ........ ......... . Trzeci pierścień uzupełniały mniejsze dzieła obronne, szańce i ......... .

maurycy von Brunner opracował w 1892 roku koncepcje nowej klasy fortów, w których głównym uzbrojeniem były ........ umieszczone w ............ ............... .

 

Kto bedzie miał wiecej wpisów brakujacych słów, lub bedzie najbliżej sensu - wygrywa. Proszę o nie przepisywanie tekstu, tylko wymienienie w kolejnosci brakujacych słów. Miłej zabawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuje coś uzupełnić, ale nie jestem wszystkiego pewien.

1. W latach `70 XIX (wojna rosyjsko – turecka 1878-79)

2. W odległości 6-9 km

3. Trzeci pierścień (pierwszy – rdzeń składający się z bastionów krakowskich, drugi – pierścień składający się NS, N i takich tam)

4. 1892 ( z tej uzupełniani wynika że w tym miejscu maja być podane lata w których powstały forty artyleryjskie, ale ich budowę zaczęto już w 1872, wiec do końca nie wiem o co chodzi)

5. Tu też trochę nie jasno. Zastąpione zostały fortami artyleryjskimi ??

6. Fort 38 Skała lub Śmierdząca Skała

7. Baterie, no i wybudowane w późniejszym okresie forty pancerne

8. Armaty (haubice)

9. Pancernych wieżach (kopułach)

No zobaczymy ile w tym prawdy jest co napisałem ;) Fajne pytanie, w nowej formie, ale jak byś mógł wyjaśnić te dwie rzeczy to będzie super :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tekstu nie znałem, a i tak mam podobnie. Jedyna różnica w tych latach, ale tam musiał sie zakraść błąd - forty artyleryjskie zaczeły powstawać znacznie wczesniej niz 1881, i to wprowadziało mnie w błąd, troche zaczołem kombinować, a że 1892 uważa sie za rok rozpoczynający budowe następców fortów artyleryjskich podałęm własnie tą date
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matys nie przypuszczam, żeby p.Janczykowski sie pomylił, w koncu to Wojewódzki Konserwator Zabytków. Sprawdziłem i podane przez Ciebie daty sa poważnym błędem. Najstarszy fort artyleryjski Rajsko rozpoczeto budowę w 1881. Jeżeli masz inne informacje, to chetnie sie z nimi zapoznam. W 1892 zaczęto wznosić forty pancerne, ale to nie znaczy,że do tej daty budowano artyleryjski. Zakonczono je wznosić 1888, a później w miarę upływu czasu przebiegały modernizacje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehhe mój błąd :oops: troszke nie pomyślałem, żeczywiscie forty artyleryjskie powstały najwczesniej w 1881, ja sobie troche pomyliłem z powstaniem trzeciego pierscienia;/

no nic, przepraszam za zamieszanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóz super zabawa - wywiazała sie dyskusja, króra wyjaśniła chyba wszystko.

 

Ogłaszam zwycięstwo Krydo, uzupełnił tekst bezbłednie :P , za to Matys troszeczke sie pospieszył i zrobił błąd :cry:

 

Czyli punkt dla: Krydo

 

Dla uzupełnienia: ten fragment pochodzi z ratykułu Haliny Rojkowskiej i Jana Janczykowskiego pt."Fortyfikacje Krakowa" zamieszczonego w publikacji wydanej z okazji IX Europejskich Dni Dziedzictwa - Z dziejów obronności Krakowa 2001r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...