Skocz do zawartości

Nazwy potoczne


Gość Matys
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Atterdag

Standard :)

 

30,5 cm moździerzyk to maleństwo zwane Gruba Berta (nota bene tego typu moździerze chyba potem wdrażałą Skoda, ale prototyp był też ze stajni Kruppa)

 

42 cm haubica? A to nie Kruppowski moździerz zwany również Dicke Berta? :>

 

Dział Uriasza nie znam wcale.... ale wnioskując z odpowiedzi na poprzednie będzie odpowiedź ta sama pewnie :roll:

 

Poza tym większość z tych działek miało swoje nazwy zwyczajowe....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dopiero teraz to zauważyłem że tam nie miało byc działa uriasza bo to miała być odpowieź :P w takim razie musicie napisać o jakie działo chodzi. Nawet nie musicie podawać ilu to było centymetrowe, tylko Wzór ("rocznik") i co było cecha charakterystyczna tego typu dział. Dodam że ta nazwa była używana chyba tylko w krakowie. A jak ktos zna to też może podac jeszce krakowską wersje 30.5 cm :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Atterdag

Hmmmmm..... ale te działa nazywano Grubymi Bertami :)

A roczniki i wzory podałeś obok... chyba że chodzi Ci o podział typów (od beta do gamma).

Krakowskich nazw nie podam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi o to że wzór macie podać tylko do dzaiła uriasza :) bo w żeczywistości miałem napisać działa wz.xxxx a napisałem co innego :P

a tak pozatym powiem tyle że dwie pierwsze nazwy podałeś dobrze, ale jak ktos sie jeszce do zabawy włączyć to może podac te nazwy np. po polsku, albo do 30.5 podac nazw krakowska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podam według mnie prawidłowe odpowiedzi, ale prosze zeby temat zamknąc troche później jak by sie jakieś wątpliwości pojawiły.

 

hehhe to jest o tyle fajne że pewnie ilu żołnierzy tyle nazw potocznych :P ale mówimy tu o tych najczęsciej używanych nazwach, które przetrwały do dziś. Wysoka emma, nie słyszałem, ale jest chuda tudież szczupła emma, tak nazywano w AW 30.5 cm moździeż Wz 1911. Nazwano ją tak w przeciwieństwie do "otyłej" 42cm Haubicy Wz 1914. Ale krakowska wersja 30.5 brzmiała inaczej - grube wujki. A działa Uriasza to najstarsze działa działa Wz. 1863, ładowane od przodu :)

 

tak to wyglada według mnie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, tak chuda emma to ogólna nazwa panująca w AW, a krakowska to tak jak pisałem gube wujki :D

 

widze ze nie ma żadnych wątpliwości, co do tego kto zgarnia punkty (o ile są one jescze przyznawane) to myśle że choc Atter nie dał pełnej odpowiedzi, to jakieś pół punkta sie należy, bo jako jedyny cos napisał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...