Skocz do zawartości

Najmniej zmienione forty


Gość Man_iac
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Man_iac

Witam!

Chciałem zapytać się Was o najmniej pozmienane przez lata forty w Krakowie. Interesuję się głównie fotografią i interesują mnie najbardziej obiekty kompletnie nie remontowane, z autentycznymi murami. Najlepiej, żeby były bardzo rzadko odwiedzane. Z tego właśnie powodu najbardziej do tej pory spodobał mi się najbliższy mi geograficznie fort - Prokocim. Proszę o inne tego typu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pewnie sobie zdajesz sprawe, tak idealnych fortów to w krakowie prawie nie ma, ale nie załamuj sie, na pewno coś sie znajdzie. :)

Przez ponad sto lat, od kiedy je wybudowano, losy poszczegolnych fortów bywały bardzo rożne, co z reszta widać zwiedzając obiekty twierdzy. Nie właściwi własciciele, plany adaptacji, ktore przerywano w połowie, akcja odzyskiwania cegieł, złomiarze i rabunki (te wspołczesne, jak i te po rozbrojeniu twierdzy) czy też pozostawienie fortów na pastwe losu sprawiły że wiele fortów jest w opłakanym stanie, wszystko w nich pozmieniane i tak dalej. Ale tez niektóre od wielu, wielu lat są w prywatnych rękach, co chroniło je przed dewastacją. Spora częsc fortów była w rękach wojska, i do dzis wiele z nich jest ogolnie nie dostępnych. Myśle że takie obiekty najbardziej Ci sie spodobają.

Na przykład to taki fort reditowy 7 Bronowice. Znajduje sie na terenie wojskowym, nie dostępny do zwiedzania, przez co nie zdewastowany. Potem to taki kolejny fort 43 Pasternik, choć cześć zalana woda. Historia taka sama jak z Bronowicami, nie dostępny, w rekach wojska. Jeszce dozuce Tonie, tj. powyżej, ale 6 maja bedziesz mial okazje je zwiedzić. No i omorowany przeciwstok, z kojcami rewersowymi w forcie Barycz, Tez pięknie, nie dostępny, ale można wejsc na lewo, bo gdzie nie gdzie poprostu nie ma siatki :) co oczywiscie jest nie legalne. No i moze jeszce Łysa Góra. Jeste jeszce kilka fortów dośc dobże zachowanych, ale są one wspolczesnie odnowione, przemalowane i tak dalej lub poniszcone napisami (np. Batowice, dobrze zachowany, ale go ludzie popisali i troche nasmiecili ) Na razie tyle, jak chcesz dokładniejesze info pisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Man_iac

A myślisz, że wojsko będzie takie chętne, żeby mnie tam wpuścić z aparatem? Od razu będą myśleć, że jestem ruskim szpiegiem :)

 

Dlatego chodzi mi głównie o otwarte bunkry. Mogą być zdewastowane, tylko nie przebudowywane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to takich jest kilka. Ale z tym wojskiem sie nie przerazaj, wpuszcza kazdego, tylko musisz napisac odpowiedznie pisemko. Najlepiej przyjdz 6 maja na Tonie, razem z nami. Bedziesz mogl fotkowac ile tylko chcesz. Potem mozesz odwiedzic Barycz, w ogrodznieu nie ma przez kilka metrów siatki, idzie wydeptana sciezka i mozesz bez problemu wejsc do tego przeciwstoku, a tak jest na co popatrzec, wszystko super zachowane. Oprocz tego spora czesc fortow zostala w takim stanie jak byla, choc sa zdewastowane. Ale w tych fortach mnostwo ludzi :) bo ogolnie dostepne. Zobacz sobie Skotniki (calkiem dobrze zachowane, nawet nie wiele napisow, kopuly pancerne, tylko w jednym miejscu sie pologa wali), mozesz pojsc do Borku, choc juz sie struszek wali bo ma dach zepsoty. Batowice, Bibice, Mogila, Mydlniki zachowały sie całkiem, całkiem. To chyba tyle z ogolno dostepnych, nie zminianych "dzikich" fortów. Inna bajka to jescze takie kawerny, batrie, schrony amunicyjne, tradytory.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...