Jump to content

Znaleziska.


kowal1939
 Share

Recommended Posts

Czy podczas zwiedzania fortów, kawern, schronów amunicyjnych, szańców znaleźliście jakieś militaria lub przedmioty z tamtej epoki, np. części umundurowania, bagnety, części karabinów, łuski, odznaki. Mnie osobiście jeszcze nic ciekawego się nie trafiło :cry:
Link to comment
Share on other sites

Mnie się wydaje że co się dało znaleźć to już dawno zostało znalezione, nie mówiąc o metalowych elementach które zostały raczej rozkradzione. :roll: No chyba żeby coś sie znalazło gdzies przysypane, zakopane, albo poprostu... 8) no w każdym razie fajnie by było cosik znaleźć ;) :mryellow:

 

Wniosek taki że mnie się nie udało nic z takowych elementów znaleźć :/

Link to comment
Share on other sites

Na Forcie Bibice znalazłem coś co mogło być teoretycznie wszystkim - na pierwszy rzut oka i sądząc po ciężarze, mógł to być jakiś fragment pocisku, granatu, jakiejś bomby... ale równie dobrze mógł to być zdobiony fragment barierki, większy zawias, albo cokolwiek innego...

 

Co do ewentualnych innych znalezisk. Sądzę, że tereny forteczne są już wystarczająco przekopane, poza tym wątpię, aby w tamtejszym czasie, wojacy masowo gubili guziki, fragmenty ubrań, pasków i innych gaci. Łuski to jeszcze, części karabinu? wątpię, odznaki... 8)

 

Tak czy siak, nie twierdzę, że takich rzeczy przykopanych już nigdzie na fortach nie ma, ale wiecie ilu zapaleńców z wykrywaczem od taty już po takich fortach biegało ??

 

- przykład. Strona Pana Krzyształowskiego - choćby nawet zabawy archeologiczne przy kawernach winnickich...

 

http://149.156.142.12/fortykrakow/kawerny/...ica/foto/26.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
ja uwazam ze znalezienie czegos wartosciowego w fortach i w piramidach majow jest porownywalne;p . Nie mniej jednak forty istnieja krocej i jestem pewien ze nie wszystko jeszcze zostalo odkryte. A wiec trzeba bedzie przy nastepnej okazji wytezyc bardziej wzrok i miec nadzieje ze szczescie sie usmiechnie ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ok ja znalazłam (ale na pewno nie jest to z czasów wojny) podkowę na 33 wyprawie http://img205.imageshack.us/img205/4349/f49019.th.jpg

i siekierkę w F52 Borekhttp://img518.imageshack.us/img518/9362/borek097.th.jpg

i łuski z karabinu znalezione w Obozie Płaszówhttp://img230.imageshack.us/img230/8024/pic0003m.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Łuski i pociski znalezione w Płaszowie pochodza pewnie z magazynów, a na tym terenie były pewnie utylizowane. Widac ślady zdetonowania amunicji - rozerwane łuski i brak spłonek. Czy mozna zaprezentować zdjecie sygnatur- po tym można zidentyfikować amunicję i pochodzenie.
Link to comment
Share on other sites

Wartość ma kolekcjonerską. Może kiedyś jak powstanie muzeum twierdzy to takie znaleziska mozna wystawić - to też historia. Okucia butów mozna znaleść na fortach, w okopach, nawet w okolicach kawern. Był to element wyposażenia zołnierskiego, który był czesto gubiony.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ok ja znalazłam (ale na pewno nie jest to z czasów wojny) podkowę na 33 wyprawie

 

Na 100 % jest to okucie z butów wojskowych, sam takie posiadam :mrgreen: tylko nie wiadomo z jakiego ono jest okresu, bo może być II wojenne.

 

i siekierkę w F52 Borek

 

Powiedz, gdzie szukać takich fantów ?

 

i łuski z karabinu znalezione w Obozie Płaszów

 

Znalazłaś je przy pomocy wykrywacza metalu, czy tak po prostu leżały sobie ? W jakiej części Obozu ? Może w tych grotach wykutych za okupacji ?

Link to comment
Share on other sites

dzis też znalazłam. w ilości 5. leżą sobie zazwyczaj na drodze, nie trzeba kopać ani nic z tych rzeczy. na naszej wyprawie znajdzie sie czas na takie poszukiwania.

a co do innych znalezisk to po prostu chyba szczeście miałam (nie mówie o ilości gwoździ i zawiasów jakie tam znalazłam)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Dawniej na Krzemionkach łuski oraz pociski można było zbierać garściami.

Bywałem jako dzieciak na Woli Duchackiej.Inna sprawa to bezpieczeństwo.

Osobiście znalazłem wtedy kilka kompletnych naboi.Niewystrzelonych.

Szczęście że nie wpadliśmy na jakiś durny pomysł....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing inSign In Now
 Share

×
×
  • Create New...