Jump to content

Twierdza a Miasto Kraków 1846-1918


flar
 Share

Recommended Posts

Jest to nowa wystawa przy Kopcu Kościuszki a pierwsza tego typu w Krakowie. Wykorzystane zostały do zaprezentowania tego tematu odgruzowane po 160 latach cysterny poaustryiackie Kaponiery, służące w ówczesnym czasie do gromadzenia wody dla obrońców fortu, który otaczał Kopiec usypany przez Naród i poświęcony pamięci bohaterowi narodowemu Tadeuszowi Kościuszce.

 

Wystawa w sposób różnoraki przybliża zwiedzającym wiedzę na temat przygotowania się jednego z zaborców Polski /Austrii/do obrony przed innym zaborcą naszych ziem. Otoczono wtedy Kraków kilkoma pierścieniami fortyfikacji.

 

Na mapie prezentowanej na wystawie, po naciśnięciu odpowiedniego guzika wyświetla się lokalizacja poszukiwanego punktu fortecznego, przy tej okazji zwiedzający zapoznają się ze specyficznym układem i nazewnictwem fortecznym.

 

Oprócz ciekawych makiet i modeli np. jedna z makiet i modeli obrazuje bitwę o Kraków z grudnia 1914 roku , a model w skali 1:1 możdzierza M-11 zwanego Chudą Emmą przykuwa uwagę zwiedzających. Jest też prezentowany fragment okopów.Wita zwiedzających figura woskowa Feliksa Księgarskiego i Kamila Gołogórskiego, krakowskich architektów, jednych z pierwszych polskich projektantów Twierdzy Kraków a z za krat zafrasowani dezerterzy spoglądają z nadzieją na uwolnienie, w tym słynny wojak Szwejk. Po ekspozycji oprowadza –wyświetlany na monitorach – przewodnik.

 

Źródło: http://www.kopieckosciuszki.pl/?x=wystawy

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Jakiś miesiąc temu wyeksponowano na przedmiotowej wystawie rzadkie i ciekawe relikty artylerii austro-węgierskiej z II poł. XIX w. Można obejrzeć, z tego co pamiętam, fragmenty takich pocisków jak: M.61, M.63 (system Lenk'a !), M.75, M.80 ...
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...