Jump to content

Richard L. DiNardo, Przełom. Bitwa pod Gorlicami-Tarnowem 1915


Frangern
 Share

Recommended Posts

Richard L. DiNardo, Przełom. Bitwa pod Gorlicami-Tarnowem 1915, przeł. Jan Szkudliński, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2012, s. 272

 

Rzecz dość nowa, chyba że do tej pory umykała mojemu wzrokowi w księgarniach :blink:

Z dwa dni temu zauważyłem tą książkę i pobieżnie przejrzałem. Może zbiorę się do uważniejszego zapoznania się z nią. Wydawnictwo reklamuje pracę DiNardo nazywając ją nowatorską, ale to może być tylko zwykły pijar:

 

Nowatorskie ukazanie złożoności I wojny światowej

 

Niemiecka ofensywa pod Gorlicami, rozpoczęta 2 maja 1915 roku, należy do najważniejszych i najbardziej spektakularnych kampanii I wojny światowej. Znakomicie zaplanowane i przeprowadzone natarcie wojsk państw centralnych zakończyło się niesłychanym sukcesem i doprowadziło do wielkiego odwrotu sił rosyjskich.

Richard L. DiNardo w swojej książce precyzyjnie opisuje cały przebieg ofensywy: uderzenie 11. Armii niemieckiej oraz 3. i 4. Armii austro-węgierskiej w rejonie między Gorlicami i Tarnowem, masowy odwrót Rosjan, ich ucieczkę z Przemyśla i Lwowa, zajęcie Galicji przez wojska państw centralnych, aż po opanowanie Królestwa Polskiego i bałtyckich prowincji Rosji. Dzięki dogłębnym studiom i wykorzystaniu licznych materiałów z niemieckich archiwów autor ukazuje całą złożoność I wojny światowej na poziomie strategicznym, operacyjnym i taktycznym.

 

"Rzetelnie przygotowana, przekonująca i nowatorska praca DiNardo poświęcona bitwie pod Gorlicami jest niezbędną lekturą dla wszystkich czytelników, którzy pragną zrozumieć rosyjski teatr działań I wojny światowej".

Dennis Showalter, autor książki Tannenberg 1914. Zderzenie imperiów

 

Richard L. DiNardo zajmuje się problematyką bezpieczeństwa narodowego na Uniwersytecie Korpusu Piechoty Morskiej w Quantico w stanie Wirginia. Opublikował liczne artykuły i książki dotyczące historii militarnej Niemiec, m.in. Germany and the Axis Powers: From Coalition to Collapse i Germany 's Panzer Arm in World War II.

źródło: http://www.rebis.com...=print&id=K5028

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...