Skocz do zawartości

Richard L. DiNardo, Przełom. Bitwa pod Gorlicami-Tarnowem 1915


Frangern
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Richard L. DiNardo, Przełom. Bitwa pod Gorlicami-Tarnowem 1915, przeł. Jan Szkudliński, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2012, s. 272

 

Rzecz dość nowa, chyba że do tej pory umykała mojemu wzrokowi w księgarniach :blink:

Z dwa dni temu zauważyłem tą książkę i pobieżnie przejrzałem. Może zbiorę się do uważniejszego zapoznania się z nią. Wydawnictwo reklamuje pracę DiNardo nazywając ją nowatorską, ale to może być tylko zwykły pijar:

 

Nowatorskie ukazanie złożoności I wojny światowej

 

Niemiecka ofensywa pod Gorlicami, rozpoczęta 2 maja 1915 roku, należy do najważniejszych i najbardziej spektakularnych kampanii I wojny światowej. Znakomicie zaplanowane i przeprowadzone natarcie wojsk państw centralnych zakończyło się niesłychanym sukcesem i doprowadziło do wielkiego odwrotu sił rosyjskich.

Richard L. DiNardo w swojej książce precyzyjnie opisuje cały przebieg ofensywy: uderzenie 11. Armii niemieckiej oraz 3. i 4. Armii austro-węgierskiej w rejonie między Gorlicami i Tarnowem, masowy odwrót Rosjan, ich ucieczkę z Przemyśla i Lwowa, zajęcie Galicji przez wojska państw centralnych, aż po opanowanie Królestwa Polskiego i bałtyckich prowincji Rosji. Dzięki dogłębnym studiom i wykorzystaniu licznych materiałów z niemieckich archiwów autor ukazuje całą złożoność I wojny światowej na poziomie strategicznym, operacyjnym i taktycznym.

 

"Rzetelnie przygotowana, przekonująca i nowatorska praca DiNardo poświęcona bitwie pod Gorlicami jest niezbędną lekturą dla wszystkich czytelników, którzy pragną zrozumieć rosyjski teatr działań I wojny światowej".

Dennis Showalter, autor książki Tannenberg 1914. Zderzenie imperiów

 

Richard L. DiNardo zajmuje się problematyką bezpieczeństwa narodowego na Uniwersytecie Korpusu Piechoty Morskiej w Quantico w stanie Wirginia. Opublikował liczne artykuły i książki dotyczące historii militarnej Niemiec, m.in. Germany and the Axis Powers: From Coalition to Collapse i Germany 's Panzer Arm in World War II.

źródło: http://www.rebis.com...=print&id=K5028

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...