Skocz do zawartości

Dawne rogatki Krakowa


fortyck
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Temat dość ciekawy; obiekty wdzięczne architektonicznie...

 

Temat też na czasie: kolejne 4 rogatki wkrótce trafią do rejestru zabytków :arrow: http://www.fortyck.pl/wiesci_inne_205.htm

 

Ja dopiero po kilku latach od zrobienia tych zdjęć :arrow: http://fortyck.blogspot.com/2012/10/inne-19.html ''odważyłem się'' na ich publikację.

 

W mojej okolicy, jeszcze w latach bodajże 60 czy 70 była rogatka... była bo dołączyła do tych co zostały wyburzone.

 

Macie jakieś stare zdjęcia lub nowe lub jakieś fajne historie to piszcie, temat otwarty w nieskończoność :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwaga godna uznania :huh:

 

O jakiej rogatce piszesz "W mojej okolicy, jeszcze w latach bodajże 60 czy 70 była rogatka... była bo dołączyła do tych co zostały wyburzone". Jestem bardzo ciekawy w jakich punktach naszego miasta znajdowały sie te wyburzone. Mozesz podzielic sie z nami wiedzą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, ale znam ten przekaz od ojca, który wiele razy mówił, że takie coś (ale czy to była rogatka? sam tak to nazywał) istniało jeszcze w tychże wymienionych latach...

 

Nieistniejące rogatki? szukaj wiatru w polu, ale znalazłem taki spis: http://pl.wikipedia....iejskie_Krakowa

 

I potwierdzenie, że istniało coś co nazywano ''Rogatką płaszowską'': Do Prokocimia należały rozległe grunty (Oddzielone torami kolejowymi) włościan, gdzie znajduje się kolejowa stacja rozrządowa. W miejscu, gdzie znajduje się zalew "Bagry", był "Lasek", miejsce rekreacji przy drodze do Wisły, gdzie chodziło się popływać. Granice tych terenów stanowiła droga łącząca Płaszów z Rybitwami z krzyżówką, przy której stała "Rogatka płaszowska", a od strony wschodniej rozlewisko Drwiny Długiej ("Drwień"), Huta Szkła i cegielnia(obecnie Podgaje). Na granicy z Wolą Duchacką była "Pajdówka" a od strony Fabryki Kabli "Rzeczka".

 

Żródło: http://www.prokocim.diecezja.krakow.pl/historia/zw_czas.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Wygrzebałem zdjęcie rogatki płaszowskiej. Kiedyś mieszkali w niej moi pradziadkowie, a pradziadek Józef Tyrka pracował jeszcze na tej rogatce. Nad wejściem widać dziury po napisie, który kiedyś znajdował się nad wejściem do rogatki. Znajdowały się tam pierwotnie złote (mosiężne?) litery i cyfry rzymskie podające rok budowy obiektu.

post-2-0-71589700-1428609738_thumb.jpg

Edytowane przez ajadr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...