Skocz do zawartości

Fort Skała i jego "tajemnicze podziemia"


Wukasch
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To post bardziej dla kolegi Fafika23 - polecam Ci książke "Fortyfikacje - Fortyfikacja Austryjacka w Polsce" Warszawa - Kraków 1995 i artykuł Andrzeja Laszczka - Oryginalne korytarze - galerie fortu nr38 Skała

ps. a do tego fortu można wejść...

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
  • 3 tygodnie później...
  • 11 miesięcy temu...
ps. a do tego fortu można wejść...

pozdrawiam

 

Wejść to może można, zwiedzić tzw. sale ogólnodosępne, ale te najprawdziwsze podziemia to naprawdę trudno byłoby zwiedzić. Są tam korytarze do których nawet pracwnicy naukowi obserwatorium (na terenie którego jest fort Skała) nie maja kluczy. Sama zwiedziałam kiedyś dzięki uprzejmości portierów niektóre normalnie zamknięte odnogi, ale to tylko chyba mała część prawdziwych podziemi fortu.

 

A sam fort jest piękny, nawet z zewnątrz warto go zobaczyć, polecam!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mam pytanie do wszystkich. o Skale krąży pewna historia (jak dla mnie mocno podejrzana) dotycząca zniknięcia tam za czasów wokny calego oddzialu wojska, w niewyjaśnionych okolicznościach. Wiecie może coś więcej na ten temat?

 

ps. Wesolych Swiąt wszystkim:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to pod fortem skała znajduja sie bardzo rozległe kortytarze (?) w miare postepowania w głab ich szerokosc sie zmniejsza, czegos takiego nie ma w zadnym innym forcie na terenie twierdzy kraków i niedokonca wiadomo poco to bylo wybudowane. Mogły pełniec funkcje wentylacyjene, galeri przeciwminowych. Oprócz tych korytarzy w podziemiach sa jeszcze poterny i takie tam. Ogolnie podziemia sa troche skoplikowane... Bardzo mozliwe ze wlasnie tam zaginol kilkuosobowy patrol ktory ok 1910 pełnił warte pod fortem. Były duze poszukiwania ale nikogo nieznaleziono. Historia jest prawdziwa, a nie zaginol cały oddział tylko jeden patrol. Legendy fortowe to naprawde swietna sprawa(moze nalezal by sie jakis osobny temat??). Swietna historie słyszałem też o forcie w Bibicach, pozatym jeszcze jakies tam historie o Borku i takie tam...

 

Poza tym Skała to naprawde niezwykly fort, drugi taki za granica (chyba chorwacja i szwajcaria?) podobna jeszce winnica to tez fort górski. Niestety nie moglem go nigdy zwiedzic od wewnatrz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 rok później...
  • 1 rok później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...