Jump to content

Wielka wojna, codzienne życie


Frangern
 Share

Recommended Posts

Późno o tym piszę, ale ponoć lepiej późno niż wcale. Do 30 czerwca, na poddaszu Wojwódzkiej Biblioteki Publicznej (ul. Rajska 1, przy Czytelnii Komputerowej) można oglądać wystawę prezentującą prace z XI Konkursu plastyczno-edukacyjnego Skarby Małoplski - Wielka wojna, codzienne życie.

 

W tegorocznej edycji konkursu, noszącej podtytuł Wielka wojna, codzienne życie, nauczyciele i animatorzy kultury zostali zaproszeni do realizacji projektu edukacyjnego, który w kontekście bliskiego dziedzictwa kulturowego realizuje elementy podstawy programowej, rozwija kompetencje, jest interdyscyplinarny i nawiązuje do tematu I wojny światowej. Zadaniem młodzieży będzie przygotowanie prac plastycznych interpretujących dziedzictwo w kontekście I wojny światowej.

Najlepsze prace plastyczne zostaną zaprezentowane w WBP na wystawie, której otwarcie zaplanowano na 6 czerwca 2014 r. Wystawie będzie towarzyszyć katalog cyfrowy, w którym oprócz prac plastycznych znajdą się także nagrodzone opisy projektów, mogące stanowić pomoc przy przygotowywaniu zajęć związanych z dziedzictwem kulturowym.

Celem konkursu dla nauczycieli jest nawiązanie osobistych relacji z dziedzictwem lokalnym, zainspirowanie uczniów do stworzenia prac plastycznych, zwrócenie uwagi na dziedzictwo bliskie, propagowanie edukacji interdyscyplinarnej i opartej na doświadczeniu, wsparcie poszukiwań tożsamościowych uczniów i nauczycieli. Celem konkursu dla młodzieży jest nawiązanie osobistych relacji z dziedzictwem i wyrażenie doświadczeń w formie plastycznej – stworzenie własnych wypowiedzi plastycznych interpretujących dziedzictwo.

Patronat nad XI edycją Konkursu plastyczno-edukacyjnego Skarby Małopolski objęła Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Wernisaż wystawy będzie przygotowany we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie.

Skarby Małopolski to konkurs plastyczno-edukacyjny towarzyszący Małopolskim Dniom Dziedzictwa Kulturowego, którego celem jest wdrażanie nowych metod i narzędzi pracy z dziedzictwem kulturowym regionu. Jedną z istotnych cech konkursu jest praca metodą projektu, wykorzystywana do rozwijania kluczowych kompetencji wśród młodzieży.

Na Skarby Małopolski składają się: konkurs prac plastycznych dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz konkurs scenariuszy zajęć i warsztatów dla nauczycieli i animatorów kultury.

Organizatorem konkursu jest Małopolski Instytut Kultury.

W tegorocznej edycji konkursu nadesłano 53 prace i 15 opisów zrealizowanych przez nauczycieli i uczniów projektów.

Wyniki konkursu na stronie - http://2014.dnidziedzictwa.pl/dzialania-towarzyszace/

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...