Jump to content

"Legiony Polskie 1914-1918" w Muzeum Narodowym


Frangern
 Share

Recommended Posts

Od 6 sierpnia można zwiedzać nową wystawę w Galerii "Broń i Barwa w Polsce", w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Będzie czynna do 30 września przyszłego roku. Jeszcze jej nie widziałem, ale słyszałem, iż wątek istnienia i funkcjonowania Twierdzy Kraków również został uwzględniony wśród poruszanej tematyki.

 

 

Zorganizowana w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie ekspozycja Legiony Polskie 1914-1918. Wystawa w setną rocznicę wybuchu Wielkiej Wojny i Czynu Legionowego przypomina ludzi i wydarzenia, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Podzielona została na dwie zasadnicze części.

 

Pierwsza część - Wielka Wojna - poświęcona jest I wojnie światowej i ukazuje jej nowoczesny charakter. Zobaczyć można umundurowanie, oporządzenie i uzbrojenie używane przez armie Niemiec, Austro-Węgier oraz Rosji, Francji i Wielkiej Brytanii. Niewątpliwie uwagę widza powinny zwrócić oryginalne pamiątki związane z konkretnymi wydarzeniami. Wyeksponowany model moździerza Skoda 305 mm otrzymał w prezencie w 1927 roku Generalmajor Ludwig Riedl. Jego oddział ogniem z takich moździerzy rozpoczął bitwę pod Gorlicami 2 maja 1915 roku – jedną z decydujących o losach I wojny światowej - co upamiętnia grawerowana tabliczka. Innym ciekawym zabytkiem jest łuska francuskiego pocisku artyleryjskiego pokryta dekoracyjnym grawerunkiem z napisem Souvenir - Verdun 1916. Przerobiona została przez żołnierza na wazon. W tej części wystawy przedstawiono również udział polskich formacji tworzonych u boku Rosji – Legionu Puławskiego i Armii Polskiej we Francji – mundur sapera z 1918 roku, a także Polaków służących w armiach zaborczych. Nigdy nie publikowany album pamiątkowy austriackiego 16 pułku strzelców z lat 1916-1917 z dwujęzycznymi podpisami z pewnością zainteresuje niejednego miłośnika historii. Innym, po raz pierwszy eksponowanym obiektem jest atlas I wojny światowej zawierający mapy sytuacji na wszystkich frontach Wielkiej Wojny. Mapy opatrzone komentarzem wydawane były w Monachium co tydzień od 1914 do 1918 roku. Dla atlasu tego przygotowana jest specjalna aplikacja komputerowa umożliwiająca obejrzenie całości.

 

Część druga ekspozycji - Leguny - prezentuje dzieje Legionów Polskich. Zilustrowane zostaną obrazami olejnymi, akwarelowymi, rysunkami i rzeźbą oraz oryginalnymi elementami umundurowania, uzbrojenia i oporządzenia. Znajdzie się tu m.in. opaska austriackiego Landsturmu z 1914 roku, którą zobowiązani byli nosić legioniści, a której ostentacyjnie nie nosili, akcentując w ten sposób polskość i odrębność od wojska austro-węgierskiego. Uzupełnieniem będzie falerystyka. Wyeksponowane zostaną m.in. różne rodzaje orłów do czapek wojskowych i odznaki pamiątkowe formacji legionowych. Ten wyjątkowy zespół pamiątek gromadzony w latach wojny przez Naczelny Komitet Narodowy został podarowany w 1920 roku do zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Służący w legionach artyści pozostawili niezwykły dokument walk Legionów Polskich. Wykonane przez nich portrety legionistów i miejsc, gdzie toczyli walki, są często datowane dziennie, zaopatrzone autografem portretowanego i numerem jednostki, w której służył. Stanowią dziś doskonałe źródło do prowadzenia badań nie tylko nad stylem artystycznym, ale też nad historią legionów. Drugim takim dokumentem jest fotograficzny reportaż wojenny. Przechowywane w zbiorach Muzeum oryginalne szklane klisze, wykonane przez Stanisława Janowskiego w latach 1914-1918, dokumentujące walki legionów zostaną udostępnione w ekspozycji w formie elektronicznej.

 

Z myślą o młodych widzach przygotowaliśmy rekonstrukcję fragmentu okopu i ziemianki. Ma to być miejsce przybliżające życie żołnierskie z całą grozą wojny. Tu zaplanowane są zajęcia edukacyjne.

 

Piotr Wilkosz, kurator wystawy

 

Wystawa na stronie internetowej muzeum - http://www.muzeum.krakow.pl/NewsItem.302.0.html?&cHash=969b993d81cfd25e44eb1ddc06b9abf7&tx_ttnews[backPid]=42&tx_ttnews[tt_news]=6477

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...