Skocz do zawartości

Kawerny w Węgrzcach


Gość Matys
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie większość z was zna tę sprawę, temat był poruszany na wielu forach, ale pewnie i tu są osoby które cos o tym wiedza. Chodzi mi o kawewerny przy fortach Węgrzce i Łysa Góra. Możemy je znaleźć na austriackich planach ale w rzeczywistości jest trochę inaczej. Teren znajdował się w rękach wojska, przez długi, długi czas. Na zapolu fortów zbudowano inne konstrukcje, możliwe ze w ten sposób zniszczono kawerny, istnieje tez możliwość ze nigdy nie powstały. Jedna jest dość spora grupa osób które są w 100% pewne ze kawerny istnieją. Dalej okazuje się ze pewna osoba znalazła koło ogrodzenia fortu Łysa Góra wejście do „tunelu” który swoja budowa przypomina kawerne w kosocicach. Po kilku dziesięciu metrach kończy się ślepa ścianą. Możliwe ze to właśnie jest poszukiwana kawerna. Może ktoś z was wie coś na ten temat?

Zamieszczam austriacki plan kawerny

http://two.xthost.info/ali111/04.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Skoro nikt się tu nie odzywa, to ja cos napisze, bo od ostatniego czasu trochę na ten temat się dowiedziałem z innego forum

 

Tunel, o którym pisałem w powyższym poście, w rzeczywistości nie jest żądną kawerną tylko kanałem, który odprowadzał wodę... Tunel ma być zasypany, wiec za niedługo już go raczej nie zobaczymy.

A ja osobiście wątpię, że coś tam jeszcze jest. Jeżeli już powstała tak jakąś kawerna to raczej była budowana tak jak w Kosocicach, czyli omurowane wejście, a reszta drążona metodami górniczymi z drewnianym stropem. Z tego, co wiem nie ma tam żadnych skal wapiennych, w których by można drążyć takie kawerny jak w Bodzowie, czy Pychowicach, wiec taka kawerna w zasadzie nie ma prawa istnieć, bo albo się sama zawaliła, albo została zasypana.

 

Tak poza tym myślę ze krakowskie kawerny to naprawdę ciekawy temat i często zapominany, dlatego może warto by go poruszyć na forum, lub stronie, ale to już musi zadecydować admin :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A może ktoś mi powie ile kawern jest w Krakowie??

Ja naliczyłęm sie 20 i tu je wymienie, czy ktoś może wie o jakiś innych??

A drugie pytanie to do tych kawern przy których nie pisałem w jaki są stanie. Kto wie co z nimi teraz??

 

1.Kawerna ul. Bodzowska (przy forcie 53) - sucha i dostępna do zwiedzania

2.Kawerna ul. Pustelnia/Tyniecka (przy forcie 53) - sucha i dostępna do zwiedzania

3.Kawerna ul. Widłakowa/Tyniecka (pod kapliczką) - sucha i dostępna do zwiedzania

4.Kawerna Wielkanoc ul. Widłakowa - sucha i dostępna do zwiedzania

5.Kawerny ul. Tyniecka (Pychowice) - trzy kawerny, suche, dostępne do zwiedzania

6.Kawerna schronowya ul. Tyniecka (przy szańcu Fs 29) - relikty.

7.Kawerny schronowye ul. Winnicka (przy forcie 53a) - dwie kawerny, zalane, czesciowo zasypane

8.Kawerna ul. Osterwy (przy forcie 50 1/2 W) - częściowo zasypana.

9.Kawena koło Kosocic na Zadworzu

10.Kawerna ul. Petofiego - ślady omurowanych wejść.

11.Kawerna koło fortu 48 Batowice

12.Kawerna Łysa Góra - temat poruszany kilka postów wyżej, prawdopodobnie nie istnieje

13.Kawerna ul. Bibicka/Dróżnicka - podobnie jak w Kosocicach - częściowo zasypana.

14.Kawerna przy forcie 41a Mydlniki - dwie kawerny

15.Kawerna przy forcie 38 Skała

16.Kawerna ul. Mirowska - sucha i dostępna do zwiedzania

17.Kawerna ul. ks.Józefa

 

Tutaj mapka:

http://matys.krakow.w.interia.pl/1.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kawerna pod fortem Batowice z 1914 r. ( 2 wejścia )

 

Jedno jest zasypane, a drugie zabetonowane.

Wejścia uległy destrukcji w wyniku ogródków działkowych :).

 

nie wiem czy dobrze patrzę ale w tym spisie nie widzę Kawerny Witkowice

 

Kawerna o funkcji magazynu farmaceutyków, została ona ulokowana powyżej potoku Bibiczanka o 10 m. Została wyryta w ziemi, posiadała stropy wzmocnione szalunkiem i stemplami drewnianymi. Uległa zawaleniu w latach 70 - tych.

Znajduje się przy ul. Dożynkowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc żeby wszystko było jasne. Ten plan który tam zamiesciłem nie jest austryjacki tylko rysowany przez Krzysztofa Wielgusa według stanu z 1986, ale to nie ma nic do rzeczy ponieważ tą mapką posłużyłem się tylko po to aby naieść na nie te cyferki.

Ten spis dałem dlatego bo o niktórych kawernach zupełnie nie mam pojęcia, i nie spotkałem sie z żadnymi opisami w intermnecie i ta dalej. Chodzi o obieknty nr. 9, 11, 14. Znany i nieznany pan Henryk (Łukasik) twierdzi ze taki kawerny istniały, nawet dał je na mapach w soich książkach. Trzeba by sie go o to zapytac albo pytanie skierować do pewnego grona w krakowie które ponoć posiada wszystkie archiwki krakowskich kawern. I nie chodzi mi o archiwum UMK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...