Jump to content

Fort 49 1/4 Grębałów


Guest Atterdag
 Share

Recommended Posts

Guest Atterdag

Jako uzupełnienie informacji może dodam tutaj coś ciekawego. Jest to fragment strony z tzw. Denkschritta który wykonali Niemcy po zajęciu Polski w 1939 (opis większości polskich umocnień, zarówno fortów jak i stanowisk nowszych).

 

Dodaję link bo forum nie chce przyjąć.... jakby ktoś potrzebował większy format służę pomocą....

 

http://www.fotosik.p...fb07b77b77.html

Link to comment
Share on other sites

Masz może więcej tego typu niemieckich planów czy tylko plan Grębałowa?? Było by super jakbyś dał więcej tego na forum, szczególnie Łysej Góry :D
Link to comment
Share on other sites

Guest Atterdag

Prześlę... ale w tym Denkschrittcie był jedynie Grębałów i parę fotek plus pełen plan pierścienia umocnień z dziełami głównymi i międzypola. Szkoda że oddałem "Fortyfikacje Stałe" (z lat 20tych) do biblioteki bo tam coś też było....

 

A Łysą Górę mogę poszukać..... pełne plany mam tylko dla jednej twierdzy - w tym z wykonawczymi - Festung Thorn (Toruń) - chwała Berlin-Dahlen 8)

 

Denkschritt cały jest świetnym źródłem.... ale to bym musiał pocztą wysłać bo trochę zajmuje (chociaż przerobiłem już na jpg z tifów)....

 

Dodaję jako upload na sendspace... link będzie aktywny krótko bo nie powinno się to źródło za bardzo rozejść :devil: Chwilowo mieszkam za blisko Berlina by się nie obawiać ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 10 months later...

Grzebiąc na stronie regionalnej GW znalazłem informacje dotyczące ekspozycji w Grębałowie:

 

Żywe lekcje historii w fortach nowohuckich, Małgorzata Czerni (19.03.2012)

 

Rusza projekt edukacyjny w odnowionej części Fortu 49 1/4 Grębałów, a w dwóch innych nowohuckich fortach wkrótce rozpoczną się prace porządkowe.

Ekspozycja przedstawiająca historię fortu i założenia systemu twierdz austro-węgierskich oraz kontekst kulturowy epoki, a także wykłady i prezentacje multimedialne - to atrakcje dostępne w Forcie 49 1/4 Grębałów, gdzie pod koniec zeszłego roku zakończono remont tradytora (czyli elementu fortyfikacji przeznaczonego do prowadzenia ognia bocznego). Renowację umożliwiło wsparcie Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, który przekazał 250 tys. zł, oraz pomoc amerykańskiej fundacji State Street (46 tys. zł). Elewacja tradytora odzyskała malowanie maskujące, odpowiadające temu, jakie budynek miał w przeszłości, a odnowione wnętrza zaadaptowano na cele edukacyjne.

 

Zajęcia dydaktyczne przeznaczone są dla zorganizowanych grup, ale część wystawową można zwiedzać również indywidualnie po umówieniu się z gospodarzami fortu - Ogniskiem TKKF "Przyjaciel Konika" (prowadzącym lekcje jazdy konnej i zajęcia z hipoterapii). Na ekspozycję, opracowaną przez Bogdana Holewińskiego przy wsparciu merytorycznym m.in. dr. Krzysztofa Wielgusa z Politechniki Krakowskiej i Waldemara Brzoskwini z Muzeum Inżynierii Miejskiej, składają się m.in. plansze z informacjami i ilustracjami dotyczącymi Twierdzy Kraków oraz innych podobnych obiektów, makiety Fortu Grębałów i działa kazamatowego kalibru 8 cm na lawecie M 94 do strzelnicy minimalnej WZ 1895.

 

Wystawa prezentuje też karykatury frontowe Rudolfa Kirstena z okresu I wojny światowej, fotografie archiwalne z czasów CK Monarchii, wiersze zmarłego w Krakowie austriackiego poety Georga Trakla i poświęconą mu notę biograficzną, a także portrety cesarza Franciszka Józefa I oraz osób zasłużonych dla odbudowy fortu.

 

- To, co przygotowaliśmy, odpowiada koncepcji profesora Bogdanowskiego na temat rewitalizacji Twierdzy Kraków - mówi Bogumił Peschak, prezes Ogniska TKKF "Przyjaciel Konika". - Zależało nam nie tylko na przedstawieniu historii fortu i pokazaniu znaczenia całej twierdzy. Część ekspozycji i programu edukacyjnego poświęciliśmy kulturze czy zagadnieniom społecznym i gospodarczym z tamtej epoki.

 

Gospodarze Fortu 49 1 Grębałów planują dalsze prace renowacyjne w części koszarowej, zgromadzili też materiały do kolejnej ekspozycji. Na realizację planów przyjdzie jeszcze poczekać, bo wniosek nie wszedł do uchwalonego w czwartek przez SKOZK planu odnowy zabytków krakowskich na bieżący rok. Tymczasem w dwóch innych fortach zlokalizowanych na terenie Mistrzejowic (Fort 48 Batowice i Fort 48a Mistrzejowice) rozpoczynają się prace porządkowe, będące wstępem do rewitalizacji obiektów: inwentaryzacja zieleni, sprzątanie otoczenia fortyfikacji i zabezpieczenie obu mocno zaniedbanych budynków, które służą obecnie za miejsce libacji. Rada Dzielnicy XV przeznaczy na porządkowanie 26 tys. zł, 10 tys. zł obiecał dołożyć urząd miasta.

 

- Wkrótce będzie można rozpocząć wielkie sprzątanie w fortach. Równocześnie szukamy instytucji, która mogłaby zostać gospodarzem Fortu Batowice - mówi Piotr Serafin, przewodniczący "piętnastki". - Rozpoczęliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej "Wrzesień '39", które na terenie Fortu Mistrzejowice chce organizować żywe lekcje historii. Liczymy, że dzięki przyszłym opiekunom fortów uda się pozyskać sponsorów na renowację i utrzymanie obiektów - samo miasto nie jest w stanie zapewnić odpowiednich środków.

 

Powstałe w 2004 r. SRH "Wrzesień 39" zrzesza pasjonatów historii dwudziestolecia międzywojennego i II wojny światowej. Są grupą dwusekcyjną - rekonstruktorzy odtwarzają sylwetki żołnierzy polskich i niemieckich. Organizowali m.in. rekonstrukcję Bitwy Radłowskiej k. Tarnowa, brali udział w inscenizacjach bitew pod Tomaszowem Lubelskim i nad Bzurą, przygotowywali pikniki historyczne i konferencje naukowe.

 

- Na wiosnę zamierzamy zorganizować w Forcie Mistrzejowice pilotażową lekcję - mówi Grzegorz Pyka, zastępca dowódcy sekcji niemieckiej SRH "Wrzesień '39".

 

Na terenie Nowej Huty znajdują się jeszcze trzy inne forty Twierdzy Kraków: odrestaurowany Fort 49 Krzesławice, gdzie ma swoją siedzibę Młodzieżowy Dom Kultury, i czekające na zagospodarowanie: Fort Dłubnia oraz Fort Mogiła (kilka tygodni temu radny miejski Tomasz Urynowicz złożył interpelację w sprawie utworzenia tam ekspozycji poświęconej pradziejom Nowej Huty). W przyszłości cała Twierdza Kraków ma szansę trafić na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Więcej... http://krakow.gazeta...l#ixzz24qur4e4R (oprócz tekstu dostępne też parę zdjęć)

 

Trochę głośniej o forcie było w związku z tegorocznym przyznaniem nagrody im. prof. Janusza Bogdanowskiego, bowiem obiekt był jednym z nominowanych. Ostatecznie zajął trzecie miejsce (więcej: http://krakow.gazeta...r__wybrana.html)

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing inSign In Now
 Share

×
×
  • Create New...