Jump to content

Fort 50a Lasówka


fortyck
 Share

Recommended Posts

Jest to jeden z niezwykłych fortów Twierdzy Kraków, zresztą wiele jest o nim u nas http://forum.fortyck.pl/public/style_emoticons/default/wink.gif

 

Ciekawostką są zachowane napisy żołnierzy pełniących wartę; są one u nas na stronie, proszę poszukać w dziale :arrow: www.fortyck.pl/inne.htm

 

Poza tym Fort 50a jest koszmarnie zniszczony (nie tylko przez dziesiątki lat działający tam swego czasu zakład chemiczny, ale i przez najzwyklejszych wandali, zbieraczy złomu ale i przez brak odpowiedniego właściciela)...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mini-Wyprawa zakończona wypadkiem

 

Forcik 50a Lasówka... byłem tam 6 stycznia ;) poraz pierwszy... no cóż mogę powiedzieć ?... chyba to samo co wy. Gruzowisko, zawalony strop... studnia zasypana... praktycznie wszystko rozwalone... RuInA. Chyba tylko oryginalne wały nie są aż tak zniszczone, i oczywiście Ślady Wartowników :) było trochę ciemno :P ( przed 17. ) :P coś tam odczytałem ;) ale poliglotą nie jestem :D. I do tego pogoda pod psem... a takie romantyczne miejsce :).

 

Przepraszam że mówię w liczbie pojedyńczej :D Na naszej mini-wyprawie byłem z osobą drugą ;) a tą osobą był przewodnik :D który wszystko mi ładnie opowiedział ;) wszystko pokazał :) wiele rzeczy się dowiedziałem ;)

 

Dodam że owy przewodnik :) jest skromny :) ale myślę że się przyzna ;) :D....-.... zobaczymy ;)

 

I wypadek... ul. Lipska.. samochód wjechał w przystanek MPK całkowicie go rozwalając... policja, straż, karetki...strasznie to wyglądało.. oby nie było ofiar...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

a teraz z innej beczki o Forcie Lasówka - ukazał się artykuł dotyczączy tego fortu :)

 

[center:b481341a8a]Radni z Podgórza bronią fortu Lasówka[/center:b481341a8a]

 

[center:b481341a8a]Po raz trzeci - "nie" !!![/center:b481341a8a]

 

Stowarzyszenie Probacja, które chce stworzyć w forcie Lasówka ośrodek resocjalizacji dla więźniów, po raz trzeci musi się pogodzić z odmownym stanowiskiem podgórskich radnych. Sprawa wróciła do rady dzielnicy XIII, gdyż magistrat chciał poznać opinię nowo wybranych radnych.

Okazało się, że nowi radni podtrzymali stanowisko swoich poprzedników. Konsekwentnie nie zgodzili się ani na oddanie fortu w dzierżawę, ani na sposób jego zagospodarowania. A do swojej opinii dołączyli listę niemal 500 podpisów protestujących mieszkańców ulicy Golikówka i Rybitw.

Małopolskie Stowarzyszenie Probacja stara się przejąć fort, by stworzyć w nim otwarte Centrum Readaptacyjne dla osób opuszczających więzienia. Przedstawiciele organizacji z prezes Barbarą Nyk-Bednarczyk na czele, przekonywali, że będzie to prawdziwa szansa dla fortu. Skazani mieliby bowiem remontować obiekt i opiekować się nim. Podgórzan nie przekonały argumenty, że będą to ludzie niegroźni (skazani za przestępstwa finansowe, niepłacenie alimentów lub znęcanie się nad rodziną). Nie pomogły też obietnice, że po adaptacji część fortu zostanie przeznaczona dla turystów i mieszkańców, a obok powstanie przystań wodna.

Mieszkańcy nie chcą jednak, by ich sąsiadami byli więźniowie. Obawiają się złodziejstwa i brutalności. Dla nich fort Lasówka jest świetnym miejscem spacerowym i oazą spokoju. Nie chcą takich zmian. W wypadku ich forsowania zagrozili blokadą drogi dojazdowej do obiektu. Mogą się natomiast zgodzić na urządzenie w forcie ośrodka sportu i rekreacji.

Nowi radni dzielnicy Podgórze zauważyli, że sam fort do adaptacji się nie nadaje. Jest w nim zbyt mało powierzchni użytkowej. Istnieje więc obawa, że pod ambitnymi ideałami stowarzyszenia, kryje się chęć przejęcia dużego, atrakcyjnego terenu związanego z fortem. (AGA)

 

Gazeta Krakowska, 19 lutego 2007 r.

 

A co wy o tym sądzicie ? :)

Link to comment
Share on other sites

Jesli stan obiektu pozwala i podejdzie sie do tego odpowiednio, to czemu nie? W końcu forteczne, wilgotne mury nie jednej twierdzy austriackiej złamały wiele umysłów :mrgreen: choćby taki Gawriło Princip, który zastrzelił Franiciszka Ferdynanda.

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

- A to zabili nam Ferdynanda - rzekła posługaczka do pana Szwejka (...)

- Którego Ferdynanda, pani Müllerowo - zapytał Szwejk nie przestając masować kolan. - Ja znam dwóch Ferdynandów: jeden jest posługaczem u drogisty Pruszy i przez pomyłkę wypił tam razu pewnego jakieś smarowanie na porost włosów, a potem znam jeszcze Ferdynanda Kokoszkę, tego, co zbiera psie gówienka. Obu nie ma co żałować.

- Ależ , proszę pana, pana arcyksięcia Ferdynanda, tego z Konopisztu, tego tłustego, pobożnego.

 

Domagam się Szwejka jako obowiązkowej lektury w szkole!

--------------------------------------------------------------------------------

 

Stan fortu jest wątpliwy, tzreba by było połowe przedniej ściany na nowo odbudować, no i oczywiście podstawowe rzeczy zrobić. Jak na obiekt resocjalizacyjny, to wydaje mi się troche mały... bo ilu tych ludzi tam sie zmieści, gdzie zaplecze? I to prezydent powinien decydować to czy tam coś powstanie, a nie Dzielnicowi co siedzą na stołkach..

Link to comment
Share on other sites

Domagam się Szwejka jako obowiązkowej lektury w szkole!

hehhe jasne, i jeszce obowiązkowe wyjscie na C. K. Dezerterów do kina ;p :mrgreen:

 

A co do Laskówki to uważam podobnie jak Helmut. Nie dość że obiekt jest w bardzo kiepskim stanie, i jego remont pochłonoł by sporo pieniedzy, to jeszce do tego fakt, że Lasówka jest bardzo nie wielka, choć załoga fortu liczyła 157 osób :P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

zamieściłem w albumie Szkic katastralny 1/2 880 gruntu łącznik. "Lasówka"

 

link :arrow: Szkic katastralny 1/2 880 gruntu łącznik. "Lasówka"

 

no i cóż na tym szkicu widać ? :) - ano jakieś grunty zaznaczone :D

widać przerywanymi kreseczkami zarys fortu :)

 

zamieściłem sam szkic, a pod nim jest tak oto tabelka

 

Objekt: Fort Lasówka

Gmina: Kraków - Płaszów

 

oczywiście numerki na mapie to numery parceli.

 

przy czym ta większa - 1954 -(liczba w centrum fortu) ma 3 ha 31 a 20 m2

a mniejsza - 1949 - ma 80 a 98 m2

 

co razem daje 4 ha 12 a 17 m2

 

jak zwykle tabelka jest bardzo nieczytelna... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

teraz napewno coś ciekawszego o Forcie 50a ;)

 

obiecałem adminowi :D więc zamieszczam [center:96ed9fabe2]Fragment oryginalnego opisu pochodzącego z Zeszytów Ewidencyjnych z roku 1925.[/center:96ed9fabe2]

 

1. Związek taktyczny z sąsiednimi objektami. Zadanie objektu w ogólnym systemie obrony. Charakterystyka, zarys objektu i uzasadnienie. Usytuowanie w terenie, zamaskowanie, czy widoczny od nieprzyjaciela.

 

Działanie tradytorowe na przedpole 3 Bateria No2 "Mogiła". Flankowanie i opanowanie wału obronnego przy Wiśle i niziny nadwiślańskiej na północ od Bierzanowa.

Fort przeciwszturmowy odporny na działanie 15 cm granatów.

<Narys fortu przedstawia formę trapezu o łamanej na zewnątrz szyji w środku której znajduje się wybrzuszony wał zwany redanem do flankowania szyji>

Do obrony szyji i wjazdu służy obronna wartownia ze strzelnicami opancerzonymi dla broni ręcznej. Schron pogotowia jest 1 piętrowym budynkiem.

 

Otwarta linja strzelecka znajduje się na stropie betonowym schronu i oblatuje na barkach i skrzydłach łącząc się z redanem i wartownią obronną.

W barkach i redanie znajdują się otwarte stanowiska za wałem dla 2 polowych dział.

Fort urządzony do obrony czołowej posiada trójkątny wał przeszkodowy w czole, barkach i skrzydłach zaś szyję zamyka rów przeszkodowy we formie trapezu głębokości 2,70 m. Rowy przeszkodowe mogą być uwodnione przy wyższym stanie wody za pomocą śluz znajdujących się pod wałem i łączących rów z Wisłą.

 

Fort jest położony tuż nad prawym brzegiem Wisły i jest zagrożony zalewem przy wysokim stanie wody.

Budynek pogotowia zbudowany w dwóch kondygnacjach z kamienia,cegły, betonu i żelaza, przysypany ziemią i służy za pomieszczenie 157 ludzi tudzież 4 dział polowych w dwóch hangarach betonowych znajdujących się na 1 piętrze w prawym i lewym barku.

Odpowiednio do zadania taktycznego fort jest usytuowany nad brzegiem Wisły w miejscu,w którym schodzą się wały ochronne staniowiące dalszą część linji obronnej w kierunku północnym. Sam fort jest b. dobrze zamaskowany akacją i modrzewiem i jest małowidoczny od nieprzyjaciela z powodu swego nizinnego charakteru.

Stoki i przedpola nie posiadają martwych pól. Otwarta droga łączy fort z drogą powiatową Płaszów - Rybitwy.

 

Wartownia obronna jest małym budynkiem parterowym pod wałem strzeleckim, zbudowanym z kamieni, cegły, betonu i żelaza. Przeznaczeniem budynku tego jest, pomieszczenie 3 strzelców broniących tj. zamknięta bramą stalową i kratową.

W budynku znajdują się jeszcze jedne drzwi i 2 opancerzone strzelnice.

Budynek przyforteczny parterowy, murowany cegłą przykryty dachówką, posiada 2 ubikacje ma pomieszczenia strażnika fortu podczas pokoju.

Drewniana szopa papą kryta służy na pomieszczenie opału

Drewniany wychodek o 2 siedzeniach papą kryty.

Przeszkody [typu Krakowskiego - dopisek ponad linią] ze słupów żelaznych i drutu kolczastego [zm - skreślone] znajdują się tylko [rowie - skreślone] szyjowym... [nieczytelne]

 

Jest obiektem zewnętrznego pasa ochronnego [...nieczytelne] z zadaniem flankowania wału ochronnego nad Wisłą i niziny nadwiślańskiej na północ od Bierzanowa.

Działa tradytorowo na przedpole fortu "Mogiła". Narys trapezowaty. Maskowanie dobre od strony npla mało widoczny.

 

2. Podział objektu na części, urządz. flankujące, schrony pogotowia wypoczynkowe, urządzenia przeciwszturmowe, ilość kojców, budynki zwykłe obok stojące, charakterystyka, części obiektu.

 

Fort składa się z wału z [redanem] i rowami przeszkodowymi, z 1 piętrowego budynku pogotowia i wartowni obronnej.

1) Wał obronny o normalnym profilu linji strzeleckiejwe formie trapezu wznosi się ponad teren 5.90m do 3.50. Grubość wału w górze czole w barach i skrzydłach spada szkarpą wału w spadku 1:5 łącząc się z podeszwą trójkątnego rowu przeszkodowego, w szyji zaś spada szkarpa 1:1 1/2 i łączy się z trapezowym rowem przeszkodowym o trapezowym profilu, w szyji wybrzusza się wał we formie redanu w celu flankowania wjazdu i szyjowego rowu przeszkodowego.

Wał jest zbudowany z ziemi i odziany darnią.

2) Rów przeszkodowy od czoła, bark i flanków zbudowany w formie trójkąta zaś w szyji we formie trapezu. Podeszwa rowu leży 2,70 niżej od okalającego terenu.

Przeciwszkarpa rowu przeszkodowego w czole i [częściow - skreślone] na barkach jest w małej części odziana kamieniem łamanym, reszta szkarp odziana darnią. [dopisek]

Pomiędzy rowem przeszkodowym a Wisłą istnieje podziemny kanał zamykany śluzą służący do nawadniania rowu podczas wyższego stanu wody lub odwadniania przy niskim stanie wody w Wiśle,- rów jest ostrzeliwany z wału ogniem czołowym.

3) Budynek pogotowia 1 piętrowy jest, zbudowany o zwężonym podłużnym narysie z lekkim nachyleniem ku szyji.

[Zbudowany jest z kamienia, cegły, betonu i żelaza - dopisek]

Na parterze znajduje się półokrągłe wybrzuszenie ze strzelnicami służącymi do flankowania wejścia ogniem karabinowym. Na końcach budynku znajdują się w 1 piętrze 2 hangary dostępne z wału i służą na pomieszczenie 4 dział polowych.

Parterowe izby służą dla załogi jako koszary zaś na 1 szem piętrze znajdują się pomieszczenia dla pogotowia.

Z 1 piętra wychodzą schody na betonową ławę strzelecką znajdującą się na stropie.

Drzwi i okna posiadają żelazne względnie stalowe okiennice ze strzelnicami celem ostrzeliwania ogniem karabinowym tyłu [szyji - skreślone] budynku w razie wtargnięcia nieprzyjaciela na plac zbiórki.

W wybrzuszeniu parterowym (kojcu) znajduje się studnia 8.00m głębokości z pompą.

Za pomocą ruchomych schodków ustawionych nad kojcem zewnętrznym umożliwionem jest przedostanie się załogi z placu zbiórki wprost na czołową ławę strzelecką na stropie fortu, natomiast 2 klatki schodowe umieszczone na obu skrzydłach fortu umożliwiają dostanie się spoczywającej załogi w razie alarmu na 1 piętro.

 

Fort składa się z jednego budynku jedno piętrowego mieszczącego kazamaty. Na wierzchu obiega strop betonowa linja strzelecka z opancerzonymi strzelnicami. Wejście do fortu i rów szyjowy broni obronna wartownia. Rów o trapezowym przekroju o częściowo kamieniem wyłożonych szkarpach.

Przed wejściem do fortu od strony połudn. jest [...nieczytelne] budynek mieszkalny.

 

c.d.n. :)

Link to comment
Share on other sites

ciąg dalszy... :)

 

3. Dane techniczne, konstrukcja, materjał, grubość ścian, sklepień (czy w naturze czy z planu wzięte) instalacje, podłogi, drzwi, piece, studnie, pomieszczenia i pojemność, wieże pancerne, uzbrojenie i czy się znajduje.

 

Fort został zbudowany częścią z łamanego i obronnego kamienia wapiennego, części z ostro palonej cegły na zaprawie cementowej, zaś stropy są wykonane z betonu z porfirowego szutru w stosunku 1:2:3.

Mury zwrócone ku nieprzyjacielowi są wykonane z kamienia mury tylne z cegły zaś w obu hangarach z betonu.

Grubość murów frontowych wynosi 1.50 m z poduszką kamienną 1.00 m grubą, mury zaś tylne są 1.05 m grube.

Ściany działowe we forcie są wykonane z cegły 0.30-0.45 cm grubości.

Strop betonowy jest wykonany w stosunku 1:2:3 i spoczywa na żelaznych dźwigarach typu I 40 i półokrągłych blachach.

Grubość stropu w najsłabszem miejscu 1.00 m.

Strop na którym znajduje się nasyp ziemny 0.50 - 1.00 grubości jest zabezpieczony warstwą izolacyjną z asfaltu.

To samo dotyczy i wartowni obronnej. Powyższe dane wzięto z planów i tabel znajdujących się w Archiwum Zarządu fortecznego.

Instalacji nie ma. Wody dostarcza 1. szybowa studnia głębokości 8.00 n z pompą.-

Podłogi w parterze są wykonane z betonu zaś na 1 piętrze z miękkich desek 4 cm grubości na legarach 10/8cm ułożonych na tłuczeniu.

Drzwi i okiennice zewnętrzne są stalowe 20 m/m grubości ze strzelnicami, drewniane skrzydła okienne, podwójne, wewnątrz drzwi jednoskrzydłowe z desek drewnianych.

Piece żelazne systemu "Dauerbrand". Wychodki w 2 grupach dla szeregowych i oficerów o 4 i 1 siedzeniach, deskami oszalowane z dołami kloacznymi, które są wypróżniane w 3 miesięcznym okresie wozami Talarda.

Podziemny kanał odprowadza z całego fortu wody opadowe i użytkowe do rowu pszeszkodowego a stąd podziemnym kanałem śluzami zamkniętymi do Wisły.

Budynek przyforteczny murowany, dachówką kryty, okna i drzwi drewniane, podłogi z miękkich desek szopa i wychodek z drzewa, papą kryte.

Zabudowana płaszczyzna fortu wynosi 441,69 m2, budynku przyfortecznego 30.00m3, szopy 16.002, wychodku 3.003.

Pomieszczenie wypoczynkowe we forcie dla 80 ludzi zaś dla pogotowia 77 ludzi.

Składy amunicji 8.47m2, intendenckie 7.05m2 wieżyc pancernych nie ma. -

Wedle planu zaborców było przewidziane następujące uzbrojenie:

 

4 działa polowe(9/75/96.2 karabiny maszynowe wz: 7/12

Uzbrojenia obecnie nie ma.

 

Zbudowany z cegły, kamienia i betonu.

Mury czołowe z kamienia, zaś szyjowe z cegły grubość murów czołowych 1,50m z materacem kamiennym 1,00 m mury szyjowe 1,05 m grubości.

Strop betonowy uzbrojony dźwigarami No 40 i żelazem korytkowym grubość stropu od 1,00-1,50 m. Instalacji brak. Wodę dostarcza studnia o głęb. 8 m za pomocą pompy. Na parterze podłoga betonowa, na piętrze z desek, piece żelazne; Urządzeń pancernych brak.Powierzchnia na 80 ludzi, składy 15,52 m2.

 

4. Stan obecny objektu i części, uszkodzenia, braki e.t.c. (fotografje)

 

Obecny stan objetków jest [dobry - skreślono] dostateczny. Fort ten ucierpiał podczas przewrotu politycznego w roku 1918/19.

Pokradziono wszystkie drzwi, okna, podłogi, piece, itp. części budynku.

Z biegiem czasu z kredytów serwacyjnych uzupełniono braki itp.

Przyprowadzono do stanu używalności mieszkalnej względnie składowej.

Odremontowano budynek przyforteczny i postawiono nowy wychodek i szopę.

W budynku przyfortecznym osadzono strażnika celem pilnowania fortu.

Na skutek zaklasyfikowania fortu w kategorii bez konserwacji nie są kredyty na utrzymanie przydzielane przeto fort ten niszczeje i wymaga częściowej konseracji i ogrodzenia.

 

W stanie średnio zawilgoconym

 

c.d.n. :)

Link to comment
Share on other sites

ciąg dalszy... :)

 

5. Krótki opis historyczny, data budowy ewent. przebudowy i przyczyny zniszczenia

 

Fort ten został w roku 1899 na nowem emplacement nad Wisłą zbudowani i służył dla celów obrony nizin wiślanych jako też wałów ochronnych.

Fort ten jest wyłącznie fortem piechotnym. Przebudowanym nie był od czasu budowy, [Pierwotny - dopisek]

Budynek przyforteczny został przebudowany w roku 1912.

Zniszczony został jak opisano podczas przewrotu politycznego w roku 1918/19 jednak przyprowadzany do stanu używalności mieszkalnej względnie składowej.

Pierwotnie koszta budowy wynosiły [około - skreślenie] 2179.131 Koron [120 000 koron - skreślenie] austryjackich.

 

rok budowy 1899

Sam budynek forteczny przebudowany w r. 1912

 

6. Cel użytkowy w czasie pokoju w szczególności czy się nadaje na składy amunicji i materjał. wybuchowych

 

Z powodu swej małej pojemności jako też niebezpieczeństwa zalania fortu wodą Wisły w razie podwyższenia staniu wody, fort ten nie nadaje się na pomieszczenia załogi.

Jedynie 1. piętro może służyć na pomieszczenie składwó intendenckich.

Na składy materjałów wybuchowych lub amunicji nie nadaje się z powodu wilgoci [...nieczytelne]

 

z powodu zawilgocenia obecnie nie do użytku

 

7. Obecne wykorzystanie objektu i poszczególnych jego części

 

Obecnie fort jest próżny jednak został przydzielony Samoch. Szwadronowi Taborów na skład mundurów. [w budynku - skreślone]. Budynek przyforteczny jest obecnie zajęty przez strażnika nieetatowego.

 

nie wykorzystany

 

8. Prawa [prawna] strona gruntu zajętego pod objekt

 

Grunt pod fortem jako też budynkami przyfortecznymi został w latach 1898/9 wywłaszczony.

Cała płaszczyzna gruntu wynosi 41.2170 m2. Grunt stanowi w całości własność Skarbu Państwa i jako taki jest zahipotekowany w księgach gruntowych przy Sądzie powiatowym w Podgórzu.

 

Grunt własnością wojskową.

_______________________________

I to już cały fragment oryginalnego opisu pochodzącego z Zeszytów Ewidencyjnych z roku 1925.

Źródło: ATK: 1 seria - tom 10 :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Taki fort pamietam, okiennice, balustrady, drzwi pancerne, sucho i czysto. Szkoda, że ta firma chemiczna wyprowadziła się z niego, a co się stało jak został opuszczony to widzimy dzisiaj...
Link to comment
Share on other sites

Tak, ja też pamiętam w porządnym stanie (z zewnątrz) ten obiekt...

 

Co do spółdzielni chemicznej ''Barwa'': to oni zniekształcili cały Fort wewnątrz i na zewnątrz.

 

Widoki właśnie widzimy do dziś; wykute nowe okna, wielka brama wjazdowa w obiekcie, usunięte stropy (teraz prawie ich już nie ma, ale to już sprawka wandali i złomiarzy)...

 

Złomiarze wzięli się za elementy pancerne: balustrady, okiennice, drzwi (byłem nawet świadkiem z daleka, jak wycinali drzwi pancerne w chyba 2000, 2001 czy 2002 roku, nie pamiętam już, choć interweniowałem w tej sprawie do pewnej gazety ale bez skutku tym razem).

 

Wiem, że był to słynny żuk mam nawet gdzieś jeszcze chyba zapisaną jego rejestrację :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Aldaris
Po zwiedzeniu tego fortu, zaczęła się moja przygoda z Twierdzą Kraków. Znajduje się on stosunkowo blisko mojego miejsca zamieszkania, a perspetywa ciekawej wycieczki rowerowej skłoniła mnie do pojechania w to miejsce. Rzeczywiście jest on zdewastowany, ale mnie to w zupełności nie razi. Liczy się to, że jest zdala od bloków i jest rzadko odwiedzany przez postronnych obserwatorów. Wspomniał ktoś wcześniej o kominach w Łęgu, jako że szpecą krajobraz. Według mnie, jest wręcz przeciwnie. Dodaja uroku i tworza to miejsce bardziej tajemniczym ;)
Link to comment
Share on other sites

Lasówka jest w tak kiepskim stanie... że tego fortem już bym nie nazwał... :cry:

no bo co tu jest... brak stropu... wielka dziura...

 

... a miejsce.. tak, bardzo urokliwe i romantyczne :)

 

być może dopiero jak już całkiem Lasówka się zawali to ktoś kupi ten teren, posprząta i wybuduje coś... a po forcie zostanie tylko historia...

bo chyba tak byłoby niestety łatwiej... i tak się może stać za pare lat...

podobnie jak Fort 48 Mistrzejowice... mało tu jest do ratowania...

Link to comment
Share on other sites

Guest Matys

ale mimo wszystko w Mistrzejowicach jest jeszce kilka zeczy na ktore warto zwrocic uwage.

Z Lasowka jest trohe gorzej, ale co najwazniejsze jeszce stoi.

Link to comment
Share on other sites

Witam ! Po raz pierwszy coś pisze na tym forum i mam nadzieję, że nie popełnię błędu. Kwestia jaką chciałbym poruszyć częściowo tylko dotyczy fortu Lasówka.

Otóż w książce Twierdza Kraków. Znana i nieznana H. Łukasika wspomniany jest, położony na zapleczu fortu (bodajże ulica Mały Płaszów), niemiecki betonowy schron bojowy z II wojny światowej. Akurat wybieram się w najbliższym czasie w te okolice i chciałbym się dowiedzieć czy schron ten jest dostępny albo chociażby widoczny.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Fort 50 A Lasowka no coz fajny ale...pozostaje niesmak zniszczen.

Nie widzialem go wczesniej ale teraz rece opadaja.

Po aferach z:"Barwa","zlomiarzami"itp.ekscesami.

Okolica rzeczywiscie jest urokliwa i spokojna.

No to tylko pozostaja stare fotografie i wspomnien czar...

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share


×
×
  • Create New...