Jump to content

Fort 43 Pasternik


fortyck
 Share

Recommended Posts

  • 1 year later...
Do dnia dzisiejszego fort i przyległy teren pozostaje w użytkowaniu wojska. Fort pełni funkcje magazynowe. Nie jest dostępny do zwiedzania.

 

Źródło: Henryk Łukasik - " Twierdza Kraków - Znana i nieznana " część 2

Książka wydana w 2001 roku.

 

Czy są to informacje nadal aktualne, czy fort i poligon nadal są zajęty przez wojsko ? Czy można w legalny ;) sposób zwiedzić fort i poligon ?

Link to comment
Share on other sites

powiem Ci tak.

Oficjalnie zamknięty poligon nie jest, ale jak się tam będziesz kręcił, a spotkasz patrol to możesz mieć lipe.

Sam fort? teoretycznie... nie bardzo da się wejść, ale ostatni wypad jaki tam był udał się bez przeszkód. a tam byłem jakiś ładny szmat czasu temu i też bez "zatrzymania", ale przed fortem masz budę wartowniczą. Oczywiście można iść od innej strony.

 

Myślę jednak, że to kwestia szczęścia, czy się uda czy nie.

W niedziele prawie zawsze są tam strzelanki asg, więc można by próbować właśnie wtedy (nie zapomnij o okularach ochronnych) i treningi psów, które potem sobie biegają po terenie poligonu...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

hej , witam , pradawno już mnie tu nie było , ale niestety praca nie pozwala mi na chwilę wolnego . Cóż nowego , a może dla kogoś nic nowego , mam ? Otóż ostatnio naprawiałem samochód u pewnego mechanika w Rząsce .

Gadu gadu i dowiedziałem się od niego że w Forcie Pasternik zaczynają się podziemne tunele które lecą aż w okolice Leroy Merlin albo i trochę dalej. Dostałem namiar na pewne osoby które wiedzą gdzie są wejścia i mogą się na taką eskapadę wybrać .

Link to comment
Share on other sites

no to dlaczego ja jeszcze siedzę w domu zamiast latać z latarką po forcie?

 

a tak na serio to jeśli jest możliwość wejścia legalnie i zwiedzenia całości to pierwsza klasa. Tylko czy jesteś w stanie zorganizować takie coś?

Link to comment
Share on other sites

Fort 43 Pasternik niejednokrotnie zwiedzany przeze mnie był, ale jak by się nadarzyła okazja ponownie go zwiedzić jestem bardzo chętny. Jeśli mowa o podziemnych tunelach to pierwsze słyszę, tym bardziej bym był zainteresowany ich"spenetrowaniem", jeżeli są w pełni przepustowe tzn. nie zasypane.
Link to comment
Share on other sites

Ludzie dajcie spokój z tymi tunelami. Społeczeństwo to czyta i później w świat idą takie głupoty, że forty są połączone tunelami. Zawsze znajdzie sie ktoś kto uwierzy w takie bajeczki i zacznie rozkuwać ściany fortów w poszukiwaniu ukrytych podziemi. Na Pasterniku są tylko poterny i system kanałów odwadniających, które są niedrożne, z tego powodu w fosie stoi woda.
Link to comment
Share on other sites

pójdziemy zobaczymy i się przekonamy czy aby na pewno nie ma żadnych tuneli.

Piramidy też są zakręcone i dziwnej konstrukcji a jednak są, jakoś zostały zbudowane i też mają tunele, których nie powinny mieć.. Skoro chłopcy drążyli tunele w skałach w ramach kavern to czemu nie mieliby ich robić w fortach... a to, że nikt o tym nie pisze to nie znak, że ich nie ma.

 

Pójdziemy i się przekonamy.

Greg ma się zorientować gdzie one są i komisyjnie zobaczymy ich istnienie lub ich brak.

Link to comment
Share on other sites

To nie o to chodzi, że nikt o tym nie pisze, bo niby jak pisać o czymś co nie istnieje :!: Za to dostępne sa orginalne plany fortów, na których nic takiego nie ma. Ale pójdziecie i sie przekonacie, że jedynymi tunelami są poterny szt.5 w tym conajmniej 2szt zalane wodą.

 

Czy może mi ktoś wytłumaczyć w jakim celu (jeżeliby istniały) budowano tunele na przedpole fortów w strone potencjalnego przeciwnika???

 

Przypomne, że kawerny drążono na głębokim zapolu fortów w celach magazynowo - koszarowych lub w linii umocnień polowych wramach schronienia dla piechoty.

Link to comment
Share on other sites

Ja się nie spieram co do tuneli , twierdzę tylko iż poznałem osoby które nimi chodziły , a bajkopisarzami raczej nie są bo i po co. Kwestia sprawdzenia , bo na forum to możemy sobie pogdybać . Co do zwiedzenia , to najprawdopodobniejszy termin , to po 22 grudnia .

 

Co do tematu ogólnego tuneli na przedpola , gdzieś kiedyś o tym czytałem. Jak odnajdę tą książkę to wlepię skan.

Link to comment
Share on other sites

Pewnie czytałeś o chodnikach "kontrminerskich", które występują np. w Twierdzy Kłodzko, ale to inne czasy i inna szkoła fortyfikacji, inne przeznaczenie.

Pasternik znam bardzo dobrze, posiadam także jego plany, więc pisze to co wiem i widziałem - jedyna możliwość, że ci "ludzie" wchodzili do potern prowadzących do kaponier w fosie fortu.

Link to comment
Share on other sites

Krydo czy ty zawsze musisz się z innymi sprzeczać i udowadniać jaki to jesteś mądry ?

Wielkie mi halo . To tylko domysły . Poza tym , tyle tajemnic kryje Twierdza Kraków , moze to jest jedna z nich . Ale , no cóż , przyznaje ze " tunelami " często nazywane są poterny :)

Link to comment
Share on other sites

Ani sie nie sprzeczam, ani niczego nie udawadniam. Są madrzejsi ludzie w temacie Twierdzy Kraków. Lepiej od nich sie uczyć niż wyważać otwarte drzwi jak to chcecie zrobić. Twierdza Kraków nie ma tajemnic, gdyz jest dokładnie zbadana i opisana, istnieje dokumentacja fortów, archiwalne zdjęcia i plany.

Jeszcze raz wam powtórze: nie ma i nie było tuneli łaczacych poszczególne forty, ani innych o których piszecie. JEzeli chcecie bawić się w takie teorie wasza sprawa. Wystarczy poczytać pare ksiązek o budownictwie fortecznym, kilka znanych pozycji o fortyfikacji austro-węgierskiej, a nawet krakowskiej wtedy sami odpowiecie sobie na pytania zwiazane z "tunelami". Pozdrawiam wszystkich i życze miłej wycieczki. Myślę, że podzielicie się waszymi obserwacjami na otwarym forum.

Link to comment
Share on other sites

Krydo,

 

Już było pisane na tym forum o tunelach (że ich - co logiczne - nie ma na takie odległości), szkoda twojego wysiłku intelektualnego w tym twoim poście...

 

Nie zaczynaj na tym forum żadnych prowokacji bo żle się skończy to dla twojego konta.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing inSign In Now
 Share

×
×
  • Create New...