Skocz do zawartości

Fort 38 Skała


fortyck
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich arcy ciekawy temat (jak dla mnie) mnie cikawi temat STUDNI są dwie czy ktoś ma jakąś wiedze i mółby się podzielić. Jaki był cel zaspywania jej w 48 przez LWP mowa o zewnętrznej o wewnętrznej wiem rze jest zamurowana i do roku 65 była wniej woda pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 97
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Fakt, studnia we wnętrzu Fortu jest zakryta i aktualnie niedostępna. Druga studnia znajduje się za budynkiem obserwatorium, tak zwaną "Rotundą". Studnia była parokrotnie otwierana i sprawdzana przez grotołaza. Wiadomo tyle, że jest zagruzowana na głębokości kilkunastu metrów. Nie pamiętam na ten moment dokładnych liczb. Mówi się, że istnieje przejście pomiędzy studnia wewnątrz fortu i studnią zewnętrzną. Jest to oczywiście logiczne, ale na dziś niesprawdzone. Fotek nie mam (jeszcze) i nie zanosi sie na eksplorację (jeszcze). Podejrzewam, że w okolicy maja, gdy całe zewnętrze Fortu będzie odnowione, temat tuneli i korytarzy "wentylacyjnych" Fortu powróci do łask. Mówiąc o tym, myslę o m.in. moim powrocie zaangazowania w odkrywanie Fortu, które osłabło pół roku temu (na skutek braku czasu).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Jestem szczęśliwym posiadaczem mapy z 1879 roku :). Oto fragment z okolicą fortu 38 Skała:

 

http://byk.oa.uj.edu.pl/~alganonim/img/ChUK.gif

 

 

Nazwa wsi Śmierdząca jest na południe od fortu, podczas gdy teren Skały wchodzi w obręb Zakamycza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
  • 1 miesiąc temu...
Pamietam kiedy ten fort był "czysty" i nie było takiej graciarni. Polityka typowa, co przeszkadza na wejsciu to na koniec, czyli do "zaadaptowanej" kaponiery... na śmietnik ;) :devilyellow: C :idea: zyżby kolejna udana adaptacja zabytku :lol: :?:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dopiero drugi dzień. Wszystko będzie zrobione w swoim czasie. Robimy to za darmo, we własnym zakresie, w dwie osoby. Dziś było nas czterech, bo dwie osoby przyszły ekstra. Usunie się z kaponiery graty, kiedy przyjdzie na to czas. Nie podoba się? No to przypomnę, że ta kaponiera juz jest przebudowana i nie przedstawia wielkich wartości historycznych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, że innej możliwości, niż czasowe wykorzystanie kaponiery na skład nie ma i to z bardzo prostego powodu - to, co było w korytarzu, a jest jeszcze potrzebne, musi znaleźć gdzieś miejsce na czas porządków (podkreślam - na czas porządków)

 

Nie da się tego wrzucić do tzw. magazynu wojskowego, gdyż przy aktualnym poziomie zapełnienia całkowicie odetnie się dostęp do dalszych jego części, co raczej nie jest pożądane (jak będzie trzeba przynieść taboret z drugiego końca, to wpierw tra będzie przedrzeć się przez to wszystko...)

 

Chociaż, de facto, jest inny sposób. Wyjmować po jednej rzeczy, czyścić pod nią i odkładać na miejsce. Czy ma to sens? Chyba nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
W maju otwarta zostaje pierwsza wystawa nt historii obserwatorium oraz obiektu fortecznego. Do zwiedzania przystosowane mamy poterny, kaponiery, barbetę i kilka innych pomieszczeń. Jesli ktoś jest zainteresowany zdjęciami z przeprowadzanych prac, zapraszam do mnie. Kontakt do mnie jest podany w KTK.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wczoraj był Wydziałowy Dzień Otwarty w OA UJ. Obowiązywała pierwsza wystawa jaką przygotowalismy, tj. historia sprzętu używanego przez naukowców na przestrzeni ostatnich 60-ciu lat. Oprócz tego do zwiedzeni przygotowany był cały fort. W wolnej chwili miedzy wycieczkami chodziłem ze współoprowadzaczem, kolegą fortecznikiem, po fosie. Byłem uzbrojony w wykrywacz metali. Po wykopaniu kilku niemieckich puszek po farbach oraz konserw udało się nam zlokalizować nieco większy przedmiot. Kopanie w grząskim gruncie kosztowało nas nieco czasu, ale się opłaciło. Znaleźliśmy szynę (czy tez raczej jej ucięty kawałek) podtrzymującą w dawnych czasach wieżę Grusona. Oprócz tego wydobylismy kilka metalowych szpejów, klamki, uchwyty i... coś jeszcze. Mamy ochote wybrac sie tam niebawem na druga turę.

 

A tutaj fotka ze znaleziska. Przypraszam za jakość, ale zdjęcie było wykonane w nocy, kiedy już nie mielismy wycieczek do oprowadzania:

 

http://img138.imageshack.us/img138/3548/szyna.jpg

 

Pozdrawiam,

Al

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to wygląda jak "dwuteownik" ? bo tak mi się wydaje, że właśnie to on. Pytanie do czego on służył, a może był elementem konstrukcyjnym wierzy, lub jest to element pomocny przy jej demontażu.

 

Czy można się wybrać z panami badaczami na poszukiwania tajemniczych rzeczy ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to wygląda jak "dwuteownik" ? bo tak mi się wydaje, że właśnie to on. Pytanie do czego on służył, a może był elementem konstrukcyjnym wierzy, lub jest to element pomocny przy jej demontażu.  

 

Czy można się wybrać z panami badaczami na poszukiwania tajemniczych rzeczy ? 

 

Ze względu na bardzo niepokojące dane hydrologiczne z okolicy Fortu zapraszanie jakichkolwiek osób spoza OA UJ na poszukiwania będzie niewskazane (co więcej: może być karane), zważając, że nasza forteczna fosa zaczyna przypominać fosy zamkowe. Nawet jeśli udałoby sie uzyskać pozwolenie na wejście, to ja sam byłbym przeciwny schodzeniu na zbocza / do fosy, ew. wchodzeniu na dach fortu. Znając obecną sytuację mogę śmiało prognozować, że do końca czerwca nie będzie żadnych większych lub mniejszych wypraw "po skarby". Taki okres już się zakończył.

Zapraszam za to na spotkanie w samym forcie, wymianę zdań oraz oglądnięcie tego co udało nam się zrobić. Pojedynczych chętnych kieruję na: 608165122 lub alganonim@gmail.com.

 

Co się tyczy szyny... Tak, to wygląda na dwuteownik, który został wycięty z podstawy Grusona (pasuje do wycietej częsci wystającej z barbety).

 

Pzdr,

Al

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

Zainteresowanych zapraszam do przeczytania szczegółowego opisu wieży Grusona, w którą wyposażony był Fort 38 Skała. Oto link: http://byk.oa.uj.edu.pl/~alganonim/gruson.html

Przyjmuje wszelką konstruktywna krytykę oraz opinie.

 

Pozdrawiam,

Al Ganonim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam zainteresowanych na Noc Naukowców. Odbędzie sie ona 24.września w OA UJ, tj. na ul. Orlej 171. Szczegóły znajdziecie na stronie imprezy.

http://www.nocnaukowcow.malopolska.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=108&Itemid=131

 

W programie zwiedzanie fortu wraz z wystawami!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...