Jump to content

Bastion IVa Luneta Warszawska


fortyck
 Share

Recommended Posts

  • 1 month later...
Guest ciekawska

w artykule o tym forcie przeczytałam, że mieściło się tam więzienie Gestapo, poźniej UB. Czy ja mogę spytać o źródło tych informacji? :)

Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

Witaj na naszym forum ciekawska osóbko ! :D

 

źródłem tych informacji jest historia - tak było naprawdę :)

 

weźmy choćby Atlas Twierdzy Kraków i jego tom o tym bastionie...

 

Cytat: "W okresie okupacji niemieckiej mieściło się tu więzienie Gestapo, a następnie do roku 1950 UB"

 

o tym przeczytasz nie tylko tutaj, czy na innych stronach, książki też o tym wspomniają :)

 

Pozdrawiam :)

Link to comment
Share on other sites

Guest ciekawska
a dziękuję bardzo :D to tego tomu jeszcze nie dotarłam, piszę prace mgr o Twierdzy i źródła jakichkolwiek informacji są rzeczą nie do obejścia :) a że ja ciekawska to lubię wiedzieć co nieco więcej ;)
Link to comment
Share on other sites

Guest ciekawska

taką właśnie miałam cichą nadzieję ;) ciekawa praca mgr może z tego wyjść, tyle że ja to mam w powiązaniu z turystyką napisać..ale dam radę :D

no to w takim razie będę pytać dalej, bo mi takie jedno zdanie nie wystarcza..jeśli chciałabym dowiedzieć się więcej o tym więzieniu w Lunecie, lub jakimkolwiek innym forcie..to gdzie ja mam tego szukać? to są jakieś dokumenty? czy może konkretne tytuły?

Link to comment
Share on other sites

no ja właśnie najbardziej jestem powiązany z twierdzą od strony turystycznej :D

 

napewno istnieją jakieś dokumenty, ale gdzie... :|

więcej inf. nt. więzienia internecie nie ma, tylko książki - chociaż i tak będzie bardzo trudno...

 

a w pracy mgr mogą być zamieszczone jakieś plany, bądź zdjęcia ? :)

jeśli tak to mam parę ciekawych materiałów ;)

 

może więc spytaj o inny fort :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Matys
pisząc prace mgr raczej bez problemu dostaniesz wejscie do archiwum UMK i tam masz mnóstwo wiedzy na ten temat. Musisz tylko wysłać odpowiednie pisemka i nie powinno być problemu :D
Link to comment
Share on other sites

Guest Matys

jak chyba każdy. ale nie chciał bym siac złych informacji więc zaznaczam ze to nie jest takie pewne. Pamiętam ktos z dalszych znajomych cos pisał na temat przszłości krakowa, i wtedy mogl wejsc bez problemu do archiwum. Poprostu trzeba zadzwonic do urzedu ochrony zabytków tam wybrac wew. do archiwum i sie zapytać.

Co do bastionu to ocywiscie było gestapo i a potem ub. Zachowało sie nawet wiele napisów więzniów na murach.

Link to comment
Share on other sites

Hej Hej

Co do dostepu do materiałów w UMK, nalezy stosowne pisemko z uczelni podbite przez promotora złożyć i czekać na odpowiedź.

Z tym że dokumenty o Twierdzy sa dośc rozproszone :roll: i część znajduje się w UMK a część w Urzedzie Wojewódzkim. Najlepiej wcześniej sprawdzić czyją własnością jest dany fort i wtedey wiadomo gdzie szukać ;)

Ciekawska

A jak mozna widzieć gdzie piszesz pracę, bo ja również o Twierdzy pod kątem turystyki :P

i jestem geograf (OMC :mrgreen: ) na UJ :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Matys

no, tak jak pisałem do archiwum sie da wejść :D Z tymi materiałami jest tak jak pisała Joanna (trzeba patrzyć gzie szukać), a pozatym w Archiwum wojewudzkim znajdziesz plany krakowa np. Festungsumgebungsplan von Krakau, Generaluberischtsplan von krakau i tego typu badziwia. W sumie to prawda jest taka że w archiwum jakis cudów nie znajdziesz, ale warto poszperać :)

 

to jak skonczycie pisac te prace to sie chyba pochwalicie nimi na forum :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Rower1025

Jak na razie samego tekstu, bez żadnych Mapek, schematów, zdjęć, na pewno ponad setka będzie :roll:

a z tymi dodatkami to pewnie ok. 200 stron :/

trzymajcie kciuki aby promotor się nie załamał hehe (jak będzie to musiał czytać :P )

Serdeczne pozdrowienia dla wszstkich fortowo - zakręconych :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

a mnie wpadł w ręce ostatnio taki artykuł o Lunecie (z DP) ;)

 

"LUNETA Z HOTELEM

 

Rada Dzielnicy i Stare Miasto poparła wniosek Krakowskiego Klubu Architekta przy Oddziale SARP o wpisanie do rejestru zabytków fortu Luneta Warszawska

Mamy informację, że prywatny inwestor chce zaadaptować fort na apartamentowiec i przykryć go zadaszeniem. Wpisanie obiektu do rejestru zabytków będzie formą zabezpieczenia fortu przed jego nadmiernym przekształceniem - mówi radny Witold Jan Kajstura, przewodniczący Komisji Architektury i Urbanistyki RD I.

 

Jan Janczykowski, małopolski wojewódzki konserwator zabytków, informuje: Do dwóch tygodni fort powinien zostać wpisany do rejstru zabytków. Jego prywatny właściciel zamierza zaadaoptować go na hotel, ale tylko w części. Fort bedzie więc częściowo udostępniony do zwiedzania. Właściciel planuje utworzyć w nim izbę pamięci poświeconą martyrologii, ponieważ ten obiekt w czasie okupacji był wykorzystywany przez gestapo jako więzienie, a po wojnie na takie same cele przeznaczył go Urząd Bezpieczeństwa. Dziedziniec fortu ma byc zadaszony. Nie będzie to jednak kopuła, kóra zmieni charakter obiektu. Wcześniej nie wpisałem fortu do rejestru zabytkow, ponieważ w przypadku gdy obiekt jest prywatną własnością najlepiej wpisu dokonywać w uzgodnieniu z właścicielem. Właściciel deklaruje pełną konserwację fortu, bez zmiany jego jego formy zewnętrznej. Dostarcył tez wstępną koncepcję planowanej inwestycji. Przekazałem swoje uwagi.

Luneta Warszawska to najstarszy zachowany fort Twierdzy Kraków. Jego budowę rozpoczęto w 1849 r."

 

(TYM)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 10 months later...
Guest macminik
Z ciekawostek o tym forcie... jeszcze 10 lat temu była tam sprawna winda amunicyjna, która naprawdę działała choć była dość skorodowana. Miałem to szczęście, że fort zwiedziłem dokładnie, niemal sala po sali :) Podejrzewam że winda jest nadal.
Link to comment
Share on other sites

Guest Lukasz

haha u mnie w pracy tez jest winda - stara, trzeszcząca i pewnie amunicję też by nią można było "windować" hahaha. (to tak w ramach żartu)

 

ale tak na serio to kurcze ile głupiej radości jest z takiej właśnie windy, która 100 lat temu "windowała" amunicję do dział, przetrwała tyle czasu i jest gdzieś tam do dziś... to tak samo jak z głupim drewnianym klinem wbitym gdzieś w ścianę w Pychowickich kawernach, albo z prowadnicą karabinu w galerii przeciwstoku w "Baryczu"... ciekaw jestem ile to jeszcze wytrzyma, przetrwa i inne bla bla bla świadczące o żywotności takich elementów...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Hej

moj kumpel ma w Lunecie salke do gry na perkusji. Jesli winda była w szybie który okalają schody a winda docierała na sam dach to jej nie ma :) przynajmniej od zachodniej strony, nie wiem jak od wschodu. Jest strop chyba drewniany z wylewką a w sklepieniu potęzny hak- własnie podejrzewąłem, ze zawieszona była tam winda i być może gestapo wieszalo tam ludzi

 

co do wytrzymałości elementów metalowych to sie nie martw- zanim skorodują to je rozkradna :) juz nasi polscy złomiarzo-złodzieje sie o to postarają :P drzwi w rajsku nie wzieli w magazynie bo pewnie za bardzo zjedzone hahha

Link to comment
Share on other sites

MrM___, wyjaśniam ;) :

 

Tradytor-ukryte stanowisko obronne służące do ostrzeliwania nieprzyjaciela.

 

Tradytor-ukryte stanowisko strzeleckie, osłonięte od przedpola budynkiem koszar szyjowych fortu, szkarpą ziemną lub uskokiem terenu, umożliwiające ostrzał międzypola lub zapola wąskim pasmem ognia. Rozwiązywany bądż jako część korpusu kazamatowego fortu, bądż jako element nadstawiony nad koszarami szyjowymi, bądż wolnostojący, włączony w obwód

obronny jedynie wałów. Najczęściej przybiera formę parterowej lub piętrowej budowli obejmującej umieszczone pod sobą izby forteczne z działobitniami dla dział szybkostrzelnych. Strzelnice działobitni tradytora mogą być opatrzone tarczami stalowymi. Tradytory sąsiadujących dzieł tworzą system ogni krzyżowych na międzypolu.

Link to comment
Share on other sites

mało zrozumiałem z tego co napisałes haha

ja może zilustruje

 

http://img389.imageshack.us/img389/4024/lunetasalkayu5.jpg

 

to na pewno był jakis szyb bo jest podloga drewniana, a schody wiodą wokół jakiegos rdzenia prostokątnego ktorym zapewne był szyb a teraz na górze jest zrobiona komórka ( ta salka) tyle, ze słowo salka to za duzo powiedziane :) z klatki schodowej można wyjść na taki taras zarosnietytrawskiem

symetrycznie z drugiej strony powinna być tez taka sama klatka schodowa tyle, że od tarasu nie da sie tam wejść

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing inSign In Now
 Share

×
×
  • Create New...