Jump to content

Bastion V Lubicz


rower1025
 Share

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

podałbym :) ale nie wolno łamać regulaminu :)

choć mówiąc szczerze jestem przeciwny zakazywania pisania linków o TK...

 

tu nie chodzi o to, które forum jest lepsze... tylko chodzi o promowanie twierdzy, by miała coraz więcej prawdziwych miłośników... im wiecej takich osób - tym lepiej dla twierdzy.. :)

 

ok.. wysyłam wam Panowie...

Link to comment
Share on other sites

Guest Cayman
Dokładnie bo inne fora nie są konkurencją a sprzymierzeńcami w tej samej sprawie. A podanie linku wcale nie sprawi, że użytkownicy odejdą z tego forum a tylko to że najwyżej rozpropagują je gdzie indziej.
Link to comment
Share on other sites

Guest Matys

popieram :D

oczywiscie nie jestem za tym zeby ktos nam sie rejestrował i piał: "e macie beznadziejne forum, tu jest lepsze i link"

ale mysle że takie rozpoządzenie ułatwiło by nam życie :) czekamy na decyzje admina :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

W Dzienniku Polskim (część Kronika Krakowska) z 30 IV tego roku pojawił się artykuł dotyczący przebudowy Ronda Mogilskiego. Mowa w nim również o forcie

 

Pozwolę sobie przytoczyć parę fragmentów tego artykułu:

 

Autentyczne mury zamiast atrapy

 

W1 w betonie

 

Zgodnie z planem przebiegają prace związane z przebudową ronda Mogilskiego. Pierwsze samochody mają przejechać przez nie w połowie czerwca.

 

Na placu budowy odsłonięto już w całości fragmenty fortu Mogilskiego, znajdujące się na wysokości wylotu al. Beliny-Prażmowskiego.

 

- Pierwotnie planowano, że - w związku z przebudową ronda - ziemia w tym miejscu zostanie wybrana do dolnego poziomu, a fragmenty fortu Mogilskiego odtworzy się w formie atrapy. Okazało się jednak, że nie trzeba tego robić, ponieważ pozostałości budowli są w dobrym stanie. Należy je jedynie poddać konserwacji. W zaistniałej sytuacji częściowej zmianie musi ulec również projekt przebudowy ronda. Istnieje też możliwośc rekonstrukcji całego fragmentu fortu, tak aby można było zagospodarować pomieszczenia w nim. Na razie takie rozwiązanie nie jest jednak brane pod uwagę - mówi Jan Janczykowski, małopolski wojewódzki konserwator zabytków.

(...)

Ruch tramwajowy w dwóch kierunkach na odcinku Lubicz - Mogilska ma się rozpocząć 16 września. To pozwoli na zamknięcie torowiska objazdowego, przebiegającego od al. Powstania Warszawskiego do ronda Grzegórzeckiego i na odkrycie pozostałości fortu znajdujących się w sąsiedztwie hotelu "Chopin".

 

Wygląda więc na to że jednak na nowym rondzie coś z fortu zobaczymy :)

Link to comment
Share on other sites

mnie też cieszy ta wiadomość :mrgreen: już bałam sie że nic z tego fortu nie zostanie

Bartku :)

Bastion V został rozebrany jeszcze w 1950 r. :? wtedy niestety takie były trendy i nie tylko ten fort padł ich ofiarą :roll: poza tym niewątpliwie przeszkadzał w inwestycji budowy Ronda MOgilskiego. :|

Link to comment
Share on other sites

Guest Atterdag

Znam sporo przykładów gdzie za wyburzenia odpowiadały tzw. "Zespoły ds. porządkowania miasta" i "Zieleń Miejska" - gdzie dużymi środkami narobiono szkód, wysadzono forty, gruzy zostawiono i na tym "porządkowanie" się skończyło... mam nadzieję, że aktualne, korzystne trendy dla nas i fortów się utrzymają :)

 

Dziś byłem na ścieżce turystycznej po "Przedmościu Bydgoszcz" z 1939 roku - nawet odrestaurowali fragment umocnień, a schrony bojowe w większości zachował się same w związku z krótkością walk w tym rejonie...

Link to comment
Share on other sites

Bastion V fort Lubicz (zbudowany w 1856-57) obecnie rondo Mogilskie (bezsensownie :mrgreen: rozebrany w 1950 roku :( szkoda ze nie pomyslano w taki sposob jak ma to miejsce teraz).Badania jakie przeprowadzono w 1972 roku wykazaly juz wtedy cale podziemie istniejace do dzis pod rondem Mogilskim.W projekcie przejscia podziemnego uwzgledniono ekspozycje"kocich uszu",zamienionych na kawiarnie.Przylaczajac sie do wczesniejszych wypowiedzi jestem rowniez :D zadowolony z rozbudowy ronda jak i odbudowy samego Fortu :mrgreen: bezmyslnie zniszczonego przez owczesny system :x .
Link to comment
Share on other sites

No i sprawa jest jasna - konserwator J.Janczykowski wyraźnie stwierdził, że rekonstrukcji nie będzie. Zreszta to bardzo dobre rozwiązanie - mamy tyle innych fortów, które potrzebuja pomocy, więc bezecelowe wydaje sie odbudowywanie "Lubicza".

 

 

Dla tych co nie widzieli Kroniki:

"Co dalej z fortem?

Do tego, że Kraków zabytkami stoi, nie trzeba nikogo przekonywać. W samym środku wykopu Ronda Mogilskiego odsłonięto pozostałości zapomnianej fortyfikacji. Krakowianie zapewne cieszą się z kolejnego zabytku, ale też zastanawiają, czy Fort Mogilski "Lubicz" wstrzyma przebudowę ronda?

Na placu budowy odsłonięto już w całości fragmenty Fortu Mogilskiego

Wykonawca wiedział, że ziemia kryje fundamenty fortu - zaskoczeniem był bardzo dobry stan pozostałości po fortyfikacji. Na placu budowy odsłonięto już w całości fragmenty Fortu Mogilskiego, znajdujące się na wysokości wylotu alei Beliny-Prażmowskiego.

Z fortu nigdy nie padł strzał w obronie Krakowa. Był standardowym fortem redutowym z lat 1861-1866. Bliźniaczym wobec Bastionu III "Kleparz", który przetrwał do dziś. Kraków odzyska zabytek w samym centrum ronda mogilskiego. Czy przeszkodzi w budowie węzła komunikacyjnego?

Rekonstrukcji na pewno nie będzie – zapewnia małopolski konserwator zabytków Jan Janczykowski. Rondo Mogilskie ma być oddane do użytku w przyszłym roku. W czerwcu przejadą pierwsze samochody ulicą Lubomirskiego do Mogilskiej.

(Kronika) "

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Oto i zdjęcia (będzie ich więcej) ruin tegoż obiektu:

 

:arrow: www.fortyck.pl/skarbiec_24.htm

 

Zwróćcie uwagę na zdjęcie nr. 108 (czyli drugie): po powiększeniu zobaczycie po lewej stronie pomarańczową kreskę na murze obiektu; ta część będzie wyburzona.

Link to comment
Share on other sites

Otoz to :!: Burzmy poki jest co :x ,bo niedlugo nie bedzie juz czego burzyc :/(swoja droga coraz wiecej im przeszkadza ten fort :evil: (resztki fortu :evil: )zadziwiajace :shock: zamiast ratowac to co jeszcze pozostalo :? )
Link to comment
Share on other sites

tak wogule ostatnio przejeżdżając koło warszawskiej spoglądam na dawne koszary austyjackie , i zastanawiam się który idiota konserwator zabytków wydał pozwolenie na tą okropną PRLowską dobudówkę na samej górze... :?
Link to comment
Share on other sites

Guest Atterdag
ZA PRLu nikt nie zwracał uwagi na wszelkiego rodzaju "nowoczesne" dobudówki. Będąc w Toruniu zerknij na kanciasty barak Restauracji Zamkowej przyklejonej do ruin średniowiecznego zamku, w Bydgoszczy na starówce na koszmarny bar Kaskada, a w Poznaniu na "nowoczesną" bryłę którą zaklajstrowano sam środek rynku. W kraju można by długo wyliczać wszelkiego rodzaju koszmarki na które WKZ pozwalali z przyklaśnięciem dłoni....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...