Jump to content

Bastion V Lubicz


rower1025
 Share

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
jeszcze kilka tygodni temu te fundamenty jeszcze istniały, ostatnio zostały wyburzone... a dziś już praktycznie nie ma po nich śladu... w miejscu tych ruin już są ogromne, betonowe fundamenty nowego R. Mogilskiego.
Link to comment
Share on other sites

Z tymi informacjami na pw to jakies chore, po to jest forum, żeby sie dzielic informacjami... byłby link tutaj i kazdy mógłby zobaczyć, a tak 8)

 

 

Ja tez poproszę w takim razie na pw :roll:

Link to comment
Share on other sites

podałbym :) ale nie wolno łamać regulaminu :)

choć mówiąc szczerze jestem przeciwny zakazywania pisania linków o TK...

 

tu nie chodzi o to, które forum jest lepsze... tylko chodzi o promowanie twierdzy, by miała coraz więcej prawdziwych miłośników... im wiecej takich osób - tym lepiej dla twierdzy.. :)

 

ok.. wysyłam wam Panowie...

Link to comment
Share on other sites

Guest Cayman
Dokładnie bo inne fora nie są konkurencją a sprzymierzeńcami w tej samej sprawie. A podanie linku wcale nie sprawi, że użytkownicy odejdą z tego forum a tylko to że najwyżej rozpropagują je gdzie indziej.
Link to comment
Share on other sites

Guest Matys

popieram :D

oczywiscie nie jestem za tym zeby ktos nam sie rejestrował i piał: "e macie beznadziejne forum, tu jest lepsze i link"

ale mysle że takie rozpoządzenie ułatwiło by nam życie :) czekamy na decyzje admina :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

W Dzienniku Polskim (część Kronika Krakowska) z 30 IV tego roku pojawił się artykuł dotyczący przebudowy Ronda Mogilskiego. Mowa w nim również o forcie

 

Pozwolę sobie przytoczyć parę fragmentów tego artykułu:

 

Autentyczne mury zamiast atrapy

 

W1 w betonie

 

Zgodnie z planem przebiegają prace związane z przebudową ronda Mogilskiego. Pierwsze samochody mają przejechać przez nie w połowie czerwca.

 

Na placu budowy odsłonięto już w całości fragmenty fortu Mogilskiego, znajdujące się na wysokości wylotu al. Beliny-Prażmowskiego.

 

- Pierwotnie planowano, że - w związku z przebudową ronda - ziemia w tym miejscu zostanie wybrana do dolnego poziomu, a fragmenty fortu Mogilskiego odtworzy się w formie atrapy. Okazało się jednak, że nie trzeba tego robić, ponieważ pozostałości budowli są w dobrym stanie. Należy je jedynie poddać konserwacji. W zaistniałej sytuacji częściowej zmianie musi ulec również projekt przebudowy ronda. Istnieje też możliwośc rekonstrukcji całego fragmentu fortu, tak aby można było zagospodarować pomieszczenia w nim. Na razie takie rozwiązanie nie jest jednak brane pod uwagę - mówi Jan Janczykowski, małopolski wojewódzki konserwator zabytków.

(...)

Ruch tramwajowy w dwóch kierunkach na odcinku Lubicz - Mogilska ma się rozpocząć 16 września. To pozwoli na zamknięcie torowiska objazdowego, przebiegającego od al. Powstania Warszawskiego do ronda Grzegórzeckiego i na odkrycie pozostałości fortu znajdujących się w sąsiedztwie hotelu "Chopin".

 

Wygląda więc na to że jednak na nowym rondzie coś z fortu zobaczymy :)

Link to comment
Share on other sites

mnie też cieszy ta wiadomość :mrgreen: już bałam sie że nic z tego fortu nie zostanie

Bartku :)

Bastion V został rozebrany jeszcze w 1950 r. :? wtedy niestety takie były trendy i nie tylko ten fort padł ich ofiarą :roll: poza tym niewątpliwie przeszkadzał w inwestycji budowy Ronda MOgilskiego. :|

Link to comment
Share on other sites

Guest Atterdag

Znam sporo przykładów gdzie za wyburzenia odpowiadały tzw. "Zespoły ds. porządkowania miasta" i "Zieleń Miejska" - gdzie dużymi środkami narobiono szkód, wysadzono forty, gruzy zostawiono i na tym "porządkowanie" się skończyło... mam nadzieję, że aktualne, korzystne trendy dla nas i fortów się utrzymają :)

 

Dziś byłem na ścieżce turystycznej po "Przedmościu Bydgoszcz" z 1939 roku - nawet odrestaurowali fragment umocnień, a schrony bojowe w większości zachował się same w związku z krótkością walk w tym rejonie...

Link to comment
Share on other sites

Bastion V fort Lubicz (zbudowany w 1856-57) obecnie rondo Mogilskie (bezsensownie :mrgreen: rozebrany w 1950 roku :( szkoda ze nie pomyslano w taki sposob jak ma to miejsce teraz).Badania jakie przeprowadzono w 1972 roku wykazaly juz wtedy cale podziemie istniejace do dzis pod rondem Mogilskim.W projekcie przejscia podziemnego uwzgledniono ekspozycje"kocich uszu",zamienionych na kawiarnie.Przylaczajac sie do wczesniejszych wypowiedzi jestem rowniez :D zadowolony z rozbudowy ronda jak i odbudowy samego Fortu :mrgreen: bezmyslnie zniszczonego przez owczesny system :x .
Link to comment
Share on other sites

No i sprawa jest jasna - konserwator J.Janczykowski wyraźnie stwierdził, że rekonstrukcji nie będzie. Zreszta to bardzo dobre rozwiązanie - mamy tyle innych fortów, które potrzebuja pomocy, więc bezecelowe wydaje sie odbudowywanie "Lubicza".

 

 

Dla tych co nie widzieli Kroniki:

"Co dalej z fortem?

Do tego, że Kraków zabytkami stoi, nie trzeba nikogo przekonywać. W samym środku wykopu Ronda Mogilskiego odsłonięto pozostałości zapomnianej fortyfikacji. Krakowianie zapewne cieszą się z kolejnego zabytku, ale też zastanawiają, czy Fort Mogilski "Lubicz" wstrzyma przebudowę ronda?

Na placu budowy odsłonięto już w całości fragmenty Fortu Mogilskiego

Wykonawca wiedział, że ziemia kryje fundamenty fortu - zaskoczeniem był bardzo dobry stan pozostałości po fortyfikacji. Na placu budowy odsłonięto już w całości fragmenty Fortu Mogilskiego, znajdujące się na wysokości wylotu alei Beliny-Prażmowskiego.

Z fortu nigdy nie padł strzał w obronie Krakowa. Był standardowym fortem redutowym z lat 1861-1866. Bliźniaczym wobec Bastionu III "Kleparz", który przetrwał do dziś. Kraków odzyska zabytek w samym centrum ronda mogilskiego. Czy przeszkodzi w budowie węzła komunikacyjnego?

Rekonstrukcji na pewno nie będzie – zapewnia małopolski konserwator zabytków Jan Janczykowski. Rondo Mogilskie ma być oddane do użytku w przyszłym roku. W czerwcu przejadą pierwsze samochody ulicą Lubomirskiego do Mogilskiej.

(Kronika) "

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Oto i zdjęcia (będzie ich więcej) ruin tegoż obiektu:

 

:arrow: www.fortyck.pl/skarbiec_24.htm

 

Zwróćcie uwagę na zdjęcie nr. 108 (czyli drugie): po powiększeniu zobaczycie po lewej stronie pomarańczową kreskę na murze obiektu; ta część będzie wyburzona.

Link to comment
Share on other sites

Otoz to :!: Burzmy poki jest co :x ,bo niedlugo nie bedzie juz czego burzyc :/(swoja droga coraz wiecej im przeszkadza ten fort :evil: (resztki fortu :evil: )zadziwiajace :shock: zamiast ratowac to co jeszcze pozostalo :? )
Link to comment
Share on other sites

tak wogule ostatnio przejeżdżając koło warszawskiej spoglądam na dawne koszary austyjackie , i zastanawiam się który idiota konserwator zabytków wydał pozwolenie na tą okropną PRLowską dobudówkę na samej górze... :?
Link to comment
Share on other sites

Guest Atterdag
ZA PRLu nikt nie zwracał uwagi na wszelkiego rodzaju "nowoczesne" dobudówki. Będąc w Toruniu zerknij na kanciasty barak Restauracji Zamkowej przyklejonej do ruin średniowiecznego zamku, w Bydgoszczy na starówce na koszmarny bar Kaskada, a w Poznaniu na "nowoczesną" bryłę którą zaklajstrowano sam środek rynku. W kraju można by długo wyliczać wszelkiego rodzaju koszmarki na które WKZ pozwalali z przyklaśnięciem dłoni....
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing inSign In Now
 Share

×
×
  • Create New...