Skocz do zawartości

Widoki na twierdzę...


rower1025
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W Krakowie jest wiele miejsc (punktów) widokowych z których można obserwować panoramę miasta, niektóre z tych widoków dotyczą twierdzy... :)

 

np. będąc dziś w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie na wieży widokowej... mimo niezbyt dobrej widoczności udało mi się dojrzeć Fort Rajsko, Swosozwice, Borek.... a gdzieś we mgle prawdopodobnie Fort Łapianka... charakterystyczne kępy drzew... wszystko wskazują... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe taka jest prawda że wystarczy wejść na pierwsze lepsze, wieksze wzniesienie w krakowie, i na pewno cos zobaczymy związanego z twierdzą :) w końcu forty otaczaja całe miasto kilkoma pierscieniami, a oprócz fortów jeszce mnóstwo innych obiektów (drogi, batreie, koszary, szańce itak dalej....)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tak, po 20 wyprawie, wybraliśmy się pieszo (pogoda super wiosenna) z rowerem1025 przez Las Wolski, i poszliśmy na Kopiec Piłsudskiego: widoki niesamowite (choć nieco w oddali mgliste)...

 

rower1025 pokazał gdzie jest jaki fort :mrgreen:

 

Widoki są też super z Kopca Kościuszki, Kopca Krakusa, czy wyższych wzniesień w Krakowie i okolicach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko niech Pan nie mówi, że Pan rower prowadził ;)

 

rzeczywiście z K. Piłsudskiego były piekne widoki.... łatwo było dojrzeć wielkie zielone pole w Witkowicach, gdzie na jego środku jest szaniec... popatrzyć wzrokiem w górę i już jest kupa drzew... kryjących w sobie Fort Bibice...

Dobrze też było widać Fort Dłubnia :) - charakterysztyczne 10 piętrowe bloki na wzgórzu na Stokach... i taki pochyły w dół teren zarosnięty drzewami... :) (ul. Petofiego)

widoki wspaniałe... tylko szkoda że taka słaba widoczność :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

piękny widok na nowohucką część Twierdzy Kraków...

 

Wieliczka... a dokładnie polana koło drewnianego kościoła Św. Sebastiana.....

 

była słaba widoczność... ale jeśli utrafi się z widocznością... to widać...

 

Klasztor na Bielanach, Szkieletor... za nim Krowodrza Górka... Mistrzjowice, Os. Na stoku, Łęg, Dolinę Dłubni, Huta Mittal Steel Poland... wystarczy za tymi obiektami poszukać kęp drzew... i pięknie widać forty: Sudoł, Batowice, Mistrzjowice, Dłubnia, Grębałów....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rower, z tym drzewostanem to troszke taki zart :P wiadomo że z dużej odległości nie rozróżnisz akacji od dębu czy innego. Ale tam gdzie wieksza kępa akacji, tam fort albo coś takiego, stąd też moj powyzszy post :P w koncu to wlsnie dzieki austryjakom mamy takie drzewka w krakowie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wieliczki (miejsce o ktorym pisze rower) nie rozroznisz jednego gatunku drzewa lisciatego, od drugiego gatunku drzewa lisciastego, :roll: choć jak by sie postarac....

 

W każdym razie te kempy drzew na fortach maja charakterystyczny kształ i nawet z duzej odleglosci latwo mozna wskazac fort :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobre widoki na nowohucką część twierdzy jest także na trasie 94 (Kraków-Olkusz)

 

a dokładniej.... jadąc z Olkusza w kierunku Krakowa PKS-em wiadomo, że PKS jest na podwyższeniu i o wiele więecj widać...

 

mniejwięcej w miejscowościach Czajowice, Murownia, Biały Kościół, Wielka Wieś, Szyce i Modlnica szosa unosi się na tyle wysoko że widać pięknie Kraków i Nową Hutę (Zwłaszcza zakład Mittal Steel Poland i jego kominy)... jak zwykle w oczy rzuca się os. na Stoku, a tuż koło niego Fort Dłubnia...

 

oczywiście prócz tego widać Fort Tonie i Fort Podchruście - przecież szosa koło tych obiektów biegnie...

 

innymi widokami na tej trasie są góry...

przepięknie widać Babią Górę ! (należy tylko utrafić z widocznością...)

 

a tak to Pasmo Babiej Góry, Beskid Makowski, Gorce, Beskid Wyspowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Z Wawelu stojąc od strony Wisły, widać Fort 53, gołym okiem coś tam da się dostrzec, ale jest miejsce z którego idealnie widać bardzo dokładnie trasy Cross`owców zchodzące się w literę V, a co za tym idzie z miejsca widokowego kilka "cm" wzwyż są ruiny "Bodzowa".

 

Jadąc pociągiem relacji dowolnej od strony Krzeszowic po prawej stronie zaraz tuż przy torach widać fort 7 przy ulicy rydla, i to dość dobrze widać bodajże "kocie uszy", kilka km wcześniej przejazd obok fortu 41a (co prawda go :P nie widać ale tam jest ) i nie wiem przypadkiem choć mogło mi się zdawać jadąc od Zakopianki do centrum Krakowa w okolicach ul. Fortecznej coś mi przemknęło przed oczyma i nie wiem czy to był fort, a jeśli to jaki, czy w ogóle to był fort.

 

a poza tematem dobrym źródłem lokalizacji fortów jest wg mnie program Google Earth - kilka udało mi się znaleźć i mieć mniej więcej pojęcie gdzie co się znajduje. Tak było z Prokocimiem. Długo go szukałem na zbytnim zbliżeniu i dopiero po długim czasie udało mi się znaleźć ten jakże charakterystyczny kształt lasu... :oops: normalnie wstyd ale cóż zrobić...

 

http://img158.imageshack.us/img158/2951/50jm3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...