Skocz do zawartości

Wymień baterie i szańce Lasku Wolskiego


fortyck
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

być może jeszcze w odpowiedziach na to pytanie padnie szaniec: IS-III 3, który istotnie - bronił Lasku Wolskiego, ale nigdy nie leżał na ternie lasku...

 

ja czytając to pytanie odebrałem to tak że chodzi o obiekty leżące w Lasku Wolskim... a to czy jakiś obiekt miał coś wspólnego z Laskiem (tak jak IS-III 3, który go bronił) to już jest inna para kaloszy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja odpowiedź brzmi:

 

W obrębie Lasu Wolskiego znajdowały sie baterie:

FB35 (Feld Baterie 35) - inne nazwy tej baterii: "Srebrna Góra", Bateria B4, Bateria B4/Skała.

FB36 - inne nazwy tej baterii: "Ostra Góra", Bateria B3, Bateria 3/Skała.

FB37 - inne nazwy tej baterii: "Sowiniec", Bateria 37 Sowiniec.

 

A także szaniec:

IS III-1 (Infanterie Schanz 1) - inne nazwy: "Gumańczy Dół (Gomółczy Dół)", Szaniec S1, Szaniec 1/Skała.

 

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja odpoewiedz

 

Baterie:

FB 35 "Srebrna Góra"

FB 36 "Ostra Góra"

FB 37 "Sowiniec"

FB 40 (FB 40 a i FB 40 B)

 

Szańce:

IS III-1 "Gumańczy Dół"

IS III-2

IS III-3

 

Żeby nie było wątpliwości FB 40 i IS III-3 nie leży na terenie lasu wolskiego, ale należy do grupy bateri i szańców Lasu Wolskiego (wedlug mnie) ponieważ blokowały one dostępu do tegoż lasu.

Co do tego co napisałem w nawiasie, w 1896 FB 40 rozdzielono i oznakowano na FB 40 a i FB 40 b

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poprawka do tekstu pod moi postem, IS III-2 tez nie leży w obrebie lasku wolskiego ale ja zaliczam go do tej grupy z tych powodów o których pisałem powyżej :mrgreen:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eeee dla mnie jest jasne:) trzeba wymienic batreie i szance lasku wolskiego :D czyli to co jest w lasku wolskim, i to co było nierozwiązalnie z nim połączone, czyli te które zapewniły mu bezposrednia obronę, te znajdujące sie na obzezach.

a tak pozatym ja znalazłem jescze jedna nie istniejąca baterie na południowo zachodnim skraju lasku, wycelowaną mniej wiecej na kostrze :) numerka nie znam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdanie nie :D w sumie to nie wiem czy on wogole lezy na terenie lasu wolskiego(raczej na jego obzezach), a raczej nie był jakoś szczegulnie powiązany z szńcami i batreiami lasu wolskiego, tzn. nie możemy powiedziec ze on bronil tego lasu :)

pozatym obiekty o ktore tu chodzi niewotpliwie bedą tylko z III rejonu obronego :) moim zdaniem oczywiscie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasne że tak. chodzi o las wolski o kształtach z 1914:D wystarczy popatrzec na SPECJAL - UBERSICHTS - PLAN VON KRAKAU wiec FS 2½ nie zaliczamy. co nie zmienia faktu że FB 40 i te inne obiekty o ktorych pisałem należały do grupy bateri i szańców lasu wolskiego, oraz nikt oprocz mnie nie napisał o tej bateria z południowo-wschodniego narożnika lasku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, jak zwykle niedomówienia i zmienianie sensu pytania w trakcie trwania konkursu :cry:

 

 

Po pierwsze Matysie nie istnieją grupy bateri i szańców lasu wolskiego. Jak juz to były to grupy fortu skała i grupy fortu olszanica. Wymieniasz wszystkie szańce w okolicy... , a w lesie jest tylko ISIII-1, pozostałe są daleko, to samo tyczy się baterii.

Oświeć mnie jeszcze co masz na mysli pod oznaczeniem FB40, czy są to baterie na lewym i prawym barku ISIII3?

Jeszcze sprawa baterii na południowo-wschodnim krańcu lasu - takich baterii na terenie Krakowa w okresie wybuchu wojny powstały dziesiątki, było to poprostu stanowisko dział.Jeżeli w Twoim mniemaniu jest to równorzedna bateria jak FB37, FB36... to podaj mi jej numer, jak wyglądała, gdzie ja można znaleść... W spisach jej nie ma! Na zakończenie moge zamieścić archiwalny plan Lasu Wolskiego z obiektami.

 

 

PS. Czy baterie fortu Bielany nie broniły dostepu do lasu??? :shock: :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...