Skocz do zawartości

Festung Krakau podczas okupacji


Bartek Kocot
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Forty TK poniosły szkody po okupacji hitlerowskiej w czasie II wojny światowej.

 

Wystarczy przejść się do Fortu 2 Kościuszko i zobaczyć (najlepiej na wiosnę) zachodnią część Fortu; wysadzona przez Niemców kaponiera zachodniego frontu Fortu Kościuszko.

 

Fort 44 Tonie (kto był z nami na wyprawach KTK to widział na własne oczy) też poniósł uszczerbek; ziejące pustką ''oczodoły'' po wysadzonych potężnych tradytorach.

 

Fort 49a Dłubnia; zniszczone kojce rewersowe.

 

 

Bartek, fotek nie można tutaj nie wiadomo ile wstawiać, to nie galeria :) więc na przyszły raz i... dokładniej pisz w poście o co ci chodzi, dokładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podobnie z Bodzowem - sam się przecież nie wysadził (o ile mi dobrze inni powiedzieli to cegiełki Rosjanie zbierali na odbudowę Warszawy w 1955... jakby jej tam było mało)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem tak że dla mnie jako młodego polaka powiedzmy że znającego co nieco historii to "okupacja" wiąże się tylko z okresem `39-`45... wiem oczywiście o innych "incydentach" ale chyba to właśnie II wojna jest dla mnie meritum sprawy jak i okres tuż po niej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslę, że to zbędne........... bo była tylko niemiecka. Ale biorąc pod uwagę młode, niedouczone pokolenie chyba trzeba dodawać "niemiecka". Dokładnie ta sama sytuacja jest z obozem w Oświęcimiu..... niektórzy myślą, że ro polski obóz był :cry:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie najlepiej sięgnąć do książek ;)

 

Informacje o Twierdzy Kraków w czasie okupacji niemieckiej możesz znaleźć choćby u Bogdanowskiego (Warownie i zieleń Twierdzy Kraków). Choć akurat ta książka jest dzisiaj "tak sobie" dostępna :cry: - więc możesz rzucić okiem na część III przewodnika Twierdza Kraków znana i nieznana Łukasika i Turowicza. Tam temu zagadnieniu jest poświęcony jeden rozdzialik.

 

Aha - trochę informacji (w gruncie rzeczy niewiele) możesz znaleźć w książce tomie 5 Dziejów Krakowa (Kraków w latach 1939-1945) Andrzeja Chwalby. Przykładowo w jednym z przypisów Chwalba podaje iż cała historia z centralą minerska w forcie Pasternik (z której miano wysadzać zabytki Krakowa) była wymysłem propagandy i (według niego) nie miała miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwnie się składa, że kaponiera czołowa fortu Pasternik została przebudowana - zwiekszono wytrzymałość stropu wylewając ponad metr betonu + dwa daszki/okapy. Może właśnie w tym miejscu miała byc centrala..... nie podejrzewam p.Chwalbe o wycieczki na pasternik.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
piszcie dalej .... PROSZĘ ;) :) ;)

 

Spróbuję ;) (mam nadzieję że będzie to miało jakąkolwiek wartość :?: )

 

W sumie w okresie okupacji niemieckiej kilka fortów straciło swoje kopuły pancerne, które w tym czasie zezłomowywano (tak było np. w Jugowicach czy Wróblowicach)

 

Garść informacji o losach poszczególnych fortów:

 

Fort Benedykt - trzymano tam jeńców francuskich, ale z czasem ich przeniesiono, z racji zbyt dobrego z fortu widoku na obóz w Płaszowie

 

Fort Krakus - też trzymano tam Francuzów

 

Fort Lasówka - pełnił funkcje magazynu

 

Fort Prokocim - stacjonowała tam jakaś (bliżej nieokreślona) formacja Ukraińców współpracujących z Niemcami. W fosie przy kaponierach dochodziło do rozstrzeliwań, jednak nie prawdopodobnie nie dochodziło do nich tak często jak w Krzesławicach.

 

Fort Borek - trzymano tam jeńców (chyba tez francuskich0 z pobliskiego obozu jenieckiego w Kobierzynie

 

Fort Winnica - tam z kolei przetrzymywano więźniów radzieckich

 

Na razie tyle. Może być ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...