Skocz do zawartości

TK w Google Earth


Gość Lukasz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

http://earth.google.com/intl/pl/download-earth.html

 

Powyższy link prowadzi do darmowego programu przy pomocy którego możecie mieć satelitarny podgląd ziemi (a przynajmniej jej większości). Najciekawsze jest to że prawie cały Kraków można zobaczyć z lotu ptaka z naprawdę dość ciekawą dokładnością...

 

Ale to jest nic. Słuchajcie.

 

Wczoraj zasiadłem do ów programu z zamiarem zlokalizowania i zaznaczenia sobie większości fortów w Krakowie. Nie miałem problemu ze znalezieniem większości z nich, ale co najciekawsze, uzupełniłem moją niewiedzę na temat położenia wielu budowli TK np. Zawsze myliłem Fort Sudół z Fortem Batowice, a przechodząc kiedyś koło Fortu Batowice nie miałem pojęcia co to za fort i myślałem że to Mistrzejowice. Wielokrotnie próbowałem namierzyć Szaniec FS 25 Kapelanka i nie mogłem, aż tu nagle benc i jest. Podobnie z fortem Swoszowice czy też Skotniki, o Winnicy już nie powiem. Dzięki temu programowi znalazłem chyba wszystko. Jest tylko jeden mały szkopuł. FORT 38 Skała. Wg moich wstępnych obliczeń jest on w innym miejscu niż pokazuje go Google Earth (w menu bocznym wystarczy kliknąć opcję "Galeria" i w Krakowie zaznaczają się rożne punkty w tym właśnie forty jako znaczki litery "i"). Masa Szańców, masa budowli itp itd Jeśli się nie mylę to chyba nawet jest zaznaczona prochownia Lunety Warszawskiej i podpisana jako IVa. Ale tak jak mówię, nie jestem pewien co do kilku pozycji i ich lokacji bo ich nie wiedziałem, o nich nie słyszałem na laickie oko starałem się dopasować kształty w terenie zakładając że to może być coś z TK, gdzie znaczek "i" był powiedzmy spory kawałek dalej na pustym polu.

 

Podam wam przykład. Miłościwie nam panujący Admin zrobił zdjęcie w Forcie Krępak, przedstawiające okop prowadzący do wieżyczki obserwacyjnej.

http://www.fortyck.pl/forty/bielany181.jpg

Jak na GE znajdziecie Krępak i się dobrze przyglądniecie na dogodnym zbliżeniu widać ten tunel i czarny punkt który jest niczym innym jak w/w wieżyczką.

http://img507.imageshack.us/img507/2426/forty2vz7.jpg

 

Tak samo np "Galeria" czyli literki "i" wskazują w jednym miejscu takie coś jak FORT 16. Nie słyszałem o nim ale ok, skoro jest to zakładam że jest. FORT 17 Luneta Grzegórzecka... nie wiem gdzie jest, poza tym żę przy ulicy Wandy. Znalazłem ul. Wandy, a GE pokazuje literka "i" że FORT 17 jest w innym miejscu. może to wynika z mej niewiedzy lub poprostu brak dokładności programu, ale np Szańce w okolicach Węgrzc itp, są zaznaczone tam gdzie powinny

Nie ma np FORTU 15 ale znalazłem miejsce w którym prawdopodobnie mógł się znajdować - charakterystyczny kształt dróżek itp.

 

Co jakiś czas polecam odinstalować program i pobrać plik instalacyjny (coś koło 50 mb) ponownie, bo serwis Google robi aktualizację, zwiększając zakres dostępnych miejsc, a także aktualizuje same zdjęcia. Jeszcze miesiąc temu był widoczny Park Wyspiańskiego i miejsce gdzie stał FORT Krowodrza. Teraz są ta dwie wkurzające chmurki. nie wiem czy program sam pobiera aktualizację bo nie mam go zawsze na kompie.

 

wiem że ten post jest trochę chaotyczny, ale nie o to chodzi. Ściągnijcie, zainstalujcie, odpalcie ( na początku może mulić) i szukajcie

 

 

a poniżej przedsmak jak to wygląda

zauważcie (już w programie) że niektóre "i" w przypadku poniższego foto znaczą również położenie baterii fortecznych

 

http://img107.imageshack.us/img107/4205/forty1zw7.jpg

 

 

Ps nie mam pytań słuchajcie. Al. Słowackiego, Plac Inwalidów, Pomorska, Plac Aksentowicza... Gdzie czytałem, że tam właśnie mieścił się Bastion II Nowowiejski... na GE jest tam literka "i" która ma tylko podpis "II" czyżby? Ale np fortu Zwierzyniec już nie ma - okolice kina Kijów, ul. Smoleńsk...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz gratuluję pomysłu, ale potęga jest obecnej techniki... wojskowi z czasów świetności TK mogą się tylko już przewracać z boku na bok :)

 

Wkrótce zwiedzimy te forty... najlepiej na wiosnę, więc... z kosmicznej perspektywy schodzimy do ludzkiej :)

 

Bardzo podobają mi się te fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz super robota :P zresztą ktoś wspominał o tym programie(może nawet to byłeś Ty :D )

Co do Bastionu II Nowowiejskiego to prowadził on przez-wzdłuż obecnej alei Trzech Wieszczy i przebiegała tam kiedyś kolej pozostałością z tamtych czasów są budynki AR,UJ itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorka z tą prochownią Lunety Warszawskiej, pomylały mi się numerki, chodziło mi o prochownię Bastionu VI przy Kotlarskiej

 

Wojtku a co do programu to już gdzieś wrzucałem małe foto Fortu Prokocim. a jeszcze co do wypraw itp to zapewne się wybiorę ale już na wiosnę na rowerowe zwiedzane Winnicy, bo teraz często bywam w okolicach Tyńca więc będę miał względnie blisko. Tak samo dzięki Wojtku za info jak kiedyś mówiłeś o Forcie Błonia, bo z początkiem miałem problemy z jego ulokowaniem, ale teraz z GE chyba dobrze trafiłem, co do Bastionu Nowowiejskiego to właśnie czytałem kiedyś o tej kolei i że wjazd do fortu wyznaczała obecna ulica Lenartowicza, a usytuowanie geometryczne ulicy Pomorskiej mówi nam, że ona wyznaczała czoło Bastionu.

 

Prośba do was. Niech ktoś znajdzie i wrzuci fotkę z GE na której będzie Luneta Grzegórzecka, bo tak jak pisałem że ul. Wandy jest w innym miejscu niż GE wskazuje lit. "i" z opisem Fort 17, ale z innej strony przy ul. Wandy jest "i" z opisem Nro. 17, więc nie wiem o co chodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wiosna wiosną a na "winniczną" i "bodzowską" wyprawę śmigam w niedzielę. Jeśli tylko w miarę pogoda dopisze to może zobaczę sobie jeszcze szańce przy Tynieckiej ... tyle że to teren wojskowy :(

 

Jak coś to jakieś ciekawe fotki umieszczę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...