Skocz do zawartości

III. edycja konkursu o Twierdzy Kraków


fortyck
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 63
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Z braku pełnej odpowiedzi proponuje 0,5pkt

 

Odpowiedź na pytanie:

Fort Węgrzce - dwie nagrody:

-im. prof. Janusza Bogdanowskiego 2006

-im. Stanisława Witkiewicza 2010

 

 

Nagroda im. prof. Janusza Bogdanowskiego – nagroda architektoniczna przyznawana co roku dla najlepszego obiektu architektonicznego (nowej realizacji lub adaptacji starego obiektu) w Krakowie. Nagrodę przyznaje od 2003 Stowarzyszenie Archi-Szopa, które dwa lata wcześniej zaczęło wręczać "nagrody" dla najgorszych realizacji architektonicznych w mieście Archi-Szopa. Konkurs organizowany jest przy wsparciu krakowskiego wydania "Gazety Wyborczej". Celem konkursu jest wskazywanie, obok negatywnych przykładów architektury, również tych godnych naśladowania, (...) dających świadectwo nadzwyczajnej dbałości o przestrzeń publiczną Krakowa[1]. Nagroda została nazwana na cześć prof. Janusza Bogdanowskiego, jednego z inicjatorów konkursu Archi-Szopa - 2006: adaptacja fortu nr 47a Węgrzce.

 

 

 

Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza za najlepsze, współczesne realizacje architektoniczne sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski - projekt nadbudowy i rewitalizacji Fortu „Węgrzce 47 a” przy drodze E-77 Kraków-Warszawa (proj. Studio S Biuro Architektoniczne, arch. Jacek Poproch, Bartłomiej Sitarski, Michał Szymanowski, inwestor – Paweł Piątkowski) – za udane powiązanie nowego i starego w architekturze, za umiejętną adaptację zabytkowego obiektu do nowego sposobu użytkowania oraz wskazanie potrzeby włączenia „zielonego” systemu fortyfikacyjnego Twierdzy Kraków do nowoczesnego krajobrazu miasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnioskuję że teraz to ja zadaje pytanie.

 

Podczas II Wojny Światowej niektóre forty brały udział w działaniach wojennych.

 

Pytanie brzmi które to były forty, jaką pełniły funkcję, jakie nazwy niemieckie zostały im przypisane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie ma odezwy zmieniam pytanie. W poprzednim chodziło mi o Fort Pasternik - centralę minerska, Fort Kościuszko ( Fort Liszt)- centrum Łącznościowe i Forty z III Północnego kręgu, których załogi stawiały krótkotrwały opór wojskom radzieckim.

Pytanie:Jakie wieże pancerne używane były w krakowskich fortyfikacjach (wymień modele)?

a przy okazji pytanie do Krydo jako do eksperta,oczywiście pozakonkursowe: Nie wiesz moze czy w okolicy ul.Widłakowej sa jakieś dzieła TK?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Oto pytanie:

 

Przy Forcie tym postawiono pomnik ku pamięci osób związanych z pewnym wydarzeniem z życia owego Fortu. Wydarzenie to miało miejsce tuż po wojnie.

O jakim Forcie oraz o jakim wydarzeniu traktuje to pytanie?

 

Mam nadzieję, że za bardzo nie namieszałem :P

Edytowane przez qbcioo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie doprecyzowałeś po której wojnie. :)

 

Jedyna odpowiedź, która przychodzi mi na myśl to Fort 49 Krzesławice, gdzie w fortecznych fosach miały miejsce egzekucje polskich patriotów. Tym wydarzeniem "po wojnie" mogła być ekshumacja setek zwłok z grobów i przeniesienie ciał do zbiorowej mogiły na zapolu fortu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U zbiegu ulic Golikówka oraz Rybitwy rozpoczyna/kończy się południowa część Szlaku Twierdzy Kraków. Moje pytanie dotyczy tabliczek z kilometrażem, które są tam umieszczone. Ile kilometrów z tego miejsca jest wg drogowskazów do Fortu 31 (oczywiście zakładamy że idziemy szl. TK) ?

 

Oczywiście nie każę Wam tam jechać bo byłoby to bez sensu, tak więc wygra odpowiedź, która będzie najbliżej prawdy. Termin składania propozycji mija w czwartek o godz. 22:00. Zapraszam do typowania. :)

Edytowane przez rower1025
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma już co przedłużać, gdyż padła w 100% poprawna odpowiedź. Jeśli pójdziemy sobie na zbieg ulic Golikówka i Rybitwy to rzeczywiście zobaczymy iż do Fortu Benedykta jest 39 km. Zamieściłbym zdjęcie tego drogowskazu ale niestety na komputerze stacjonarnym padł mi dysk.

 

W każdym razie qbcioo zdobywa punkt i zadaje pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...