Jump to content

III. edycja konkursu o Twierdzy Kraków


fortyck
 Share

Recommended Posts

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Z braku pełnej odpowiedzi proponuje 0,5pkt

 

Odpowiedź na pytanie:

Fort Węgrzce - dwie nagrody:

-im. prof. Janusza Bogdanowskiego 2006

-im. Stanisława Witkiewicza 2010

 

 

Nagroda im. prof. Janusza Bogdanowskiego – nagroda architektoniczna przyznawana co roku dla najlepszego obiektu architektonicznego (nowej realizacji lub adaptacji starego obiektu) w Krakowie. Nagrodę przyznaje od 2003 Stowarzyszenie Archi-Szopa, które dwa lata wcześniej zaczęło wręczać "nagrody" dla najgorszych realizacji architektonicznych w mieście Archi-Szopa. Konkurs organizowany jest przy wsparciu krakowskiego wydania "Gazety Wyborczej". Celem konkursu jest wskazywanie, obok negatywnych przykładów architektury, również tych godnych naśladowania, (...) dających świadectwo nadzwyczajnej dbałości o przestrzeń publiczną Krakowa[1]. Nagroda została nazwana na cześć prof. Janusza Bogdanowskiego, jednego z inicjatorów konkursu Archi-Szopa - 2006: adaptacja fortu nr 47a Węgrzce.

 

 

 

Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza za najlepsze, współczesne realizacje architektoniczne sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski - projekt nadbudowy i rewitalizacji Fortu „Węgrzce 47 a” przy drodze E-77 Kraków-Warszawa (proj. Studio S Biuro Architektoniczne, arch. Jacek Poproch, Bartłomiej Sitarski, Michał Szymanowski, inwestor – Paweł Piątkowski) – za udane powiązanie nowego i starego w architekturze, za umiejętną adaptację zabytkowego obiektu do nowego sposobu użytkowania oraz wskazanie potrzeby włączenia „zielonego” systemu fortyfikacyjnego Twierdzy Kraków do nowoczesnego krajobrazu miasta.

Link to comment
Share on other sites

Wnioskuję że teraz to ja zadaje pytanie.

 

Podczas II Wojny Światowej niektóre forty brały udział w działaniach wojennych.

 

Pytanie brzmi które to były forty, jaką pełniły funkcję, jakie nazwy niemieckie zostały im przypisane?

Link to comment
Share on other sites

Przypuszczam, ale apeluje o jednoznaczne pytania i jednoznaczne odpowiedzi, bo na tak postawione pytanie nie spodziwałbym sie wyczerpujacej i pełnej odpowiedzi.

 

Ale wracajmy do konkursu - kto odpowie?

Edited by Krydo
Link to comment
Share on other sites

Skoro nie ma odezwy zmieniam pytanie. W poprzednim chodziło mi o Fort Pasternik - centralę minerska, Fort Kościuszko ( Fort Liszt)- centrum Łącznościowe i Forty z III Północnego kręgu, których załogi stawiały krótkotrwały opór wojskom radzieckim.

Pytanie:Jakie wieże pancerne używane były w krakowskich fortyfikacjach (wymień modele)?

a przy okazji pytanie do Krydo jako do eksperta,oczywiście pozakonkursowe: Nie wiesz moze czy w okolicy ul.Widłakowej sa jakieś dzieła TK?

Link to comment
Share on other sites

Ok. Oto pytanie:

 

Przy Forcie tym postawiono pomnik ku pamięci osób związanych z pewnym wydarzeniem z życia owego Fortu. Wydarzenie to miało miejsce tuż po wojnie.

O jakim Forcie oraz o jakim wydarzeniu traktuje to pytanie?

 

Mam nadzieję, że za bardzo nie namieszałem :P

Edited by qbcioo
Link to comment
Share on other sites

Nie doprecyzowałeś po której wojnie. :)

 

Jedyna odpowiedź, która przychodzi mi na myśl to Fort 49 Krzesławice, gdzie w fortecznych fosach miały miejsce egzekucje polskich patriotów. Tym wydarzeniem "po wojnie" mogła być ekshumacja setek zwłok z grobów i przeniesienie ciał do zbiorowej mogiły na zapolu fortu.

Link to comment
Share on other sites

U zbiegu ulic Golikówka oraz Rybitwy rozpoczyna/kończy się południowa część Szlaku Twierdzy Kraków. Moje pytanie dotyczy tabliczek z kilometrażem, które są tam umieszczone. Ile kilometrów z tego miejsca jest wg drogowskazów do Fortu 31 (oczywiście zakładamy że idziemy szl. TK) ?

 

Oczywiście nie każę Wam tam jechać bo byłoby to bez sensu, tak więc wygra odpowiedź, która będzie najbliżej prawdy. Termin składania propozycji mija w czwartek o godz. 22:00. Zapraszam do typowania. :)

Edited by rower1025
Link to comment
Share on other sites

Nie ma już co przedłużać, gdyż padła w 100% poprawna odpowiedź. Jeśli pójdziemy sobie na zbieg ulic Golikówka i Rybitwy to rzeczywiście zobaczymy iż do Fortu Benedykta jest 39 km. Zamieściłbym zdjęcie tego drogowskazu ale niestety na komputerze stacjonarnym padł mi dysk.

 

W każdym razie qbcioo zdobywa punkt i zadaje pytanie.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share


×
×
  • Create New...