Skocz do zawartości

Fort 50 Prokocim


fortyck
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 108
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Przeczytalem, ale nadal nie moge sie pogodzic ... jedyny taki sponson w Polsce, ba nie wiem czy dochowal sie gdzies

podobny w innych bylych twierdzach ck monarchii... A tu sobie kolesie przyszli i wyharatali, ot tak sobie bo im na

flaszki brakowalo ... zgroza !

Faktycznie jeszcze go cieli palnikami ? Sponson byl juz pociety wczesniej, moze tylko wyrwali to co bylo juz nadciete ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Wukaschu, bylismy i widzielismy ... dranie probowali

najpierw wyrwac calosc ze sciany i drazyli beton przy krawedzi

pancerza, najwyrazniej wymiekli i wkoncu odcieli to co odstawalo.

Widok podobny do tego co mozna zobaczyc na forcie Krepak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Chodziło mi o to, żeby nie robić adaptacji obiektów w sposób dobrze nam znany. Tzn. przekucia, zmiana instalacji, dziwne kolory itp. Czy widzieliście co zrobiono z fortem 45 Zielonki (Marszowiec). Dla uciechy kilku wybrańców zajmujących sie strzelectwem dynamicznym (bardzo elitarna zabawa i kosztowna) przegrodzono wałami ziemnymi fosę. O zwiedzaniu raczej nie ma mowy.... . a widzialiście co sie dzieje w Węgrzcach???? Będzie tam fabryka wina z pełną linią produkcyjną, fosa ma być zadaszona, a wniej magazyny z tym płynem.

"Niech niszczeją w spokoju..." chodziło mi o tzw. ruinę kontrolowaną. Zadbać o otoczenie, wytyczyć trasy zwiedzania - stworzyć park kulturowy. Tak jak to się teraz dzieje z lotniskiem Rakowice. Kiedyś wszystko zniszczono, rozparcelowano, a teraz za wielkie pieniądze przywraca się do stanu pierwotnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Niech niszczeją w spokoju..." chodziło mi o tzw. ruinę kontrolowaną. Zadbać o otoczenie, wytyczyć trasy zwiedzania - stworzyć park kulturowy. Tak jak to się teraz dzieje z lotniskiem Rakowice. Kiedyś wszystko zniszczono, rozparcelowano, a teraz za wielkie pieniądze przywraca się do stanu pierwotnego.

 

no to o podobnym myslimy tylko inaczej to nazywamy,

ja tez jestem "za", ale ja bym np. odmalowal oryginalne napisy na scianach (patrz MRU) i ew. oswietlil (wg oryginalnego planu, oczywiscie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
Nic nik nie zrobi z tym fortem, jest kasa i trzeba ja wydać... 100tys tyle wystarczy na plan zagospodarowania i kilka ładnych rysunków jak to ma pieknie wyglądać. I tu nastapi koniec.... bo nikt nie da pieniedzy.....nawet Unia, bo trzeba miec swój wkład!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To temat o forcie 50 Prokocim, wiec prosze sie trzymac tematu.

 

Duchy to nie żarty............nie wywołujcie ich bo was zabiją(nie żartuje już prubowałem)

 

próbować! Nie ma żadnych duchów. :bone: :bone:

 

Ja sie bede cieszył jak zrobia cos z fortem, obecnie jest ciezko. Pancerzy prawie nie ma, jeszce tylko oslona reflektora została w prawej czesci koszar (lewej nie ma juz) plus zamkniecia wywietrzników w kaponierach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisuje się pod Rowerem i Helmutem

 

fajnie by było jak by coś tam zrobili, bo ten teren ma w sobie niesmowity potencjał 8)

 

a fort Krzesławice wcale nie jest brzdki :P (ja zwiedziłam cały obwieszona aparatmi fot. i nikt mi nie kazał zmieniac obuwia hehe :P )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie by było jak by coś tam zrobili, bo ten teren ma w sobie niesmowity potencjał 8)

Hmm tylko zauważ że to co tam zrobią nie zawsze może być dobre dla fortu w sesie jego 'fortycznośći', zapewne tez nei bedzie można ła zić po wałach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yay0, a wolałbyś żeby Fort 50 Prokocim wyglądał jak Fort 50a Lasówka czy Fort 48a Mistrzjowice ?

 

Wolałbyś żeby wszystkie forty były tak zdewastowane jak Fort 50... ?

wtedy połowa fortów już by nieistniała...

 

cóż z tego, że dużo fortów jest zamkniętych... kiedy to jest ich szansa... nikt nie będzie ich niszczył... te obiekty mogą przetrwać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie i tak nie ma co sie ekscytować, bo nie wiadomo na jaki etapie skończą prace (może na wstepnych ogledzinach terenu :| ), np. taki sudoł, pomysl juz tak dawno powstał i cały czas nic, choc juz strasznie uzo czasu mineło.

 

A co do zagospodarowania, to jak każdy wie bywa różnie, czasem niestety bardzo negatywnie wpływa na fort, ale mimo wszystko zapewnia to że bedzie on stał jeszce przez kilka lat. Może doczeka sie czasow kiedy zabytki zacznna byc doceniane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście, ale też wole fort kory stoi bez włascicela, i jast w miare dobrym stanie, niż fort w ktorym zniszcza narys wałówm, w srodku tez wszystko pozmieniają, a z oryginalnego budynku nie wiele zostanie. Choć mamy naprzykład Węgrzece, ktore sa calkiem dobrze zrestaurowane, choc trudno dostępne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...