Skocz do zawartości

Fort 50 Prokocim


fortyck
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

:!: Fort owszem jest rozdeptany, ale ASG gonia się po całym terenie, okopują, a to raczej nie jest działanie, które poprawia ich kondycję, ani tym bardziej nie można twierdzić, że nie wpływa na ich wygląd. Paintball'owcy podobnie, ale nie pisze tu tylko o forcie Prokocim, gdyż w innych fortach też się strzelaja. Zresztą ślady ich zabawy są widoczne dłużej niż Ty twierdzisz, ponadto te kolorowe kropki, nie dodają im uroku... :/

 

:arrow: Uważam że powinno sie szanować to co nam zostało, w postaci fortów, itp. obiektów. Jest to przecież nasza historia. :arrowleft:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 108
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

chodzi o konkretne akty wandalizmu i dewastacji. Pb to żelatyna... więc?... asg? ja mam 450 w stoku i nie strzelam po ścianach. ale czy ktoś z Pb czy asg wyrywa metalowe elementy? "chwdp"uje policje sprayami po ścianach?, rzuca na lewo i prawo butelki po 40% lub piwie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi o konkretne akty wandalizmu i dewastacji. Pb to żelatyna... więc?... asg? ja mam 450 w stoku i nie strzelam po ścianach. ale czy ktoś z Pb czy asg wyrywa metalowe elementy? "chwdp"uje policje sprayami po ścianach?, rzuca na lewo i prawo butelki po 40% lub piwie?

Właśnie , jak widzę takie forty to mi sie coś robi , to jest nasza historia (i tu sie zgadzam z Miro ) jak tym paintballowcom sie nudzi to niech znjdą sobie opuszczone lotnisko czy poligon i tam sie strzelają a nie po fortach...... :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja troszkę z innej beczki:

 

sponson w forcie Prokocim został skradziny dokładnie w sierpniu 2004 roku czy jakoś wcześniej?

 

niestety widziałam go jedynie na zdjeciach :/ jedyny taki unikat zachowany w "naszej" krakowskiej Twierdzy, wielka szkoda :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz Joanno dla takich ludzi co kradną na tak dużą skalę, to nie ma znaczenia czy to jakiś zabytek czy nie. Oni raczej patrzą na to z punktu widzenia zarobku, a że taki sponson swoje waży, ok 6 ton podobno, to zarobili dość dobrze na nim.

 

:arrow: A sponson ukradli jak piszesz w sierpniu 2004 roku

 

:idea: Tu masz artykuł na naszej stronie : Skradziony unikat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Witam wszystkich forumowiczów. Na początek mam takie pytanko odnośnie fortu Prokocim od którego niedaleko mieszkam. Czy mi się zdaje czy przed fortem są ślady okopów? Dokładnie sprecyzuję chodzi mi o dziury w lasku za ulicą Kostaneckiego. Niejednokrotnie tam chodziłem i wydawało mi się, że mogą mieć zarys okopów (stanowisk dla dział czy karabinów). Musiałby to być pewnie okopy robione tuż przed lub w trakcie wojny. Poza tym wydaje mi się, że widziałem kiedyś jakieś zdjęcie archiwalne na którym było widać linie zasieków i okopów w tym rejonie. Muszę przyznać, że ekspertem w dziedzinie fortów nie jestem więc może to tylko moja fantazja tworzy tam okopy ;) Zdjęcia o którym piszę nie mogę znaleźć. Nie pamiętam już czy było ono w necie czy może np. w Atlasie Twierdzy Kraków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość nunus85

o to jestesmy sasiadami

nie wiem dokładnie o który fragmencie mowisz ze sa to okopy

bo to co jest przed fortem (od szpitala) to nie okopy dla zolnierzy broniacych a raczej przeszkoda dla atakujacych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

No więc podczas wyprawy 6 grudnia obejrzeliśmy komisyjnie to co wydawało mi się okopami. Trzeba przyznać, że o tej porze roku gdy nie ma bujnej roślinności nierówności terenu były nieźle widoczne. Co to było teraz trudno stwierdzić. Ale, żeby nie było uznajemy to za jakieś pozostałości zasieków bądź okopów. Żeby bardziej rozbudzić wyobraźnię to dadam, że na planie pokazującym przebieg okopów z 1914 roku tędy powinny przebiegać umocnienia polowe. Żeby było jeszcze ciekawiej to obok tych nierówności , przy miedzy jest kamień forteczny. Niestety z lenistwa go nie sfotografowałem ale wiem, że ktoś tam robił fotkę więc może go zobaczymy.

Poza tym lasek porastający to miejsce jest stosunkowo młody bo nie ma więcej jak 40-50 lat! Wiem bo znam osobę która tam była gdy go nie było ;)

 

Na załączonym screenie z google earth zaznaczam na żółto wspomniany teren. Na czerwono lokalizację kamienia. Na niebiesko zaznaczam kolejne nierówności które też nie wiem jakiego są pochodzenia :)

http://images24.fotosik.pl/303/9d3df65cbd68021dm.jpg

 

Mimo poszukiwań w necie, nie znalazłem nic na ten temat. Czy ktoś ma jakieś konkrety w tej spawie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Coś mi sie wydaje że były nawet zdjęcia tego schronu na naszej stronie :roll: , sam wtedy kilka pstryknąłem ;) , i pamiętam że był w środku wózek z Tesco :mryellow:, zresztą Adam pewnie też to pamięta :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
To jest jeden z pierwszych obiektów TK jakie poznałem. Bo mieszkam w Prokocimiu i jeszcze z dzieciństwa pamiętam zarówno fort Prokocim jak i ten schron przy ulicy Wielickiej. A pamiętam też jak nie było tesco. hoho. ale stary jestem ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
witam mój poprzedni nik to ben dzisiaj byłem na fort Prokocim z synem przy okazji wizyty w szpitalu tylko 10 minut z braku czasu ale fantastyczny widok muszę więcej czasu w sobotę należ żeby tom wszystko zobaczyć :P a dieki za odpowiedz w zwiasku z tym bunkrem amunicyjnym :oops:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Oto co się dzieje z Fortem Prokocim:

 

:arrow: https://lh5.googleus...12/img6024e.jpg

 

Wogóle Fort Prokocim to powinien się chyba nazywać Green Land (tak, tak jak ten napis nad wejściem do kaponiery), dosłownie.

 

...oraz dołączam zdjęcia słupka nieopodal Fortu Prokocim:

 

:arrow: https://lh3.googleusercontent.com/-mbz6Ara18SM/T0P9H9_IuUI/AAAAAAAADQQ/w3Aqq44TPsg/s576/slupek1.jpg

 

:arrow: https://lh5.googleusercontent.com/-Iqrvq1740PE/T0P9HvGLewI/AAAAAAAADQM/FVvoiPzXLGE/s576/slupek2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

witam, schronu nie znalazłam ale za to fort Prokocim znam bardzo dobrze. i ostatnio zauważyłam że brakuje 'pancernych' (tych zardzewiałych) drzwi na tyłach fortu. mam nadzieję że przerdzewiały i urwały się a nie ze ktos je urwał ;/

 

Sa tam też wejścia zasypane piaskiem (wydaje mi sie że to sa schody w dół) i za kazdym razem korci mnie zeby przyjść z łopatą i je odkopać. jak myslicie znalazłabym tam coś ciekawego?? i ile by mi to czasu zajeło??

 

moje zdanie co do fortów jest takie ze powinniśmy o nie dbać bo kurczak w razie wojny (tak mawiał mój psor od po) będziemy budować nową twierdzę?? po co?? mamy tą...

a jak nie to ja moge tam zamieszkać... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, no cóż w razie wojny to te forty na niewiele by się zdały. Już w czasie II Wojny Światowej były przestarzałe. Chociaż myślę, że jako schrony i tak by nawet akutalnie były niezłe. Co do zasypanych schodów to w jakim miejscu je widziałaś? Bo ja nie kojarze aby tam było jeszcze coś nie odkrytego ;)

A, że wypadałoby o nie dbać to sprawa jak dla mnie oczywista.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzieliśmy to . kiedyś , jacyś mężni uczeni , kopali w fortach , bo poszukiwali czegoś , na czym fort miał stanąć . Rozwalili fundamenty , zasypali piaskiem . W ... batowicach ponoć , jest sytuacja podobna , tyle ze nie są zasypane . Piaskowy wał dzieli kaponierę główną na dwie części
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...