Skocz do zawartości

Zdjęcie

Fort 50 Prokocim

Fort Prokocim

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
105 odpowiedzi w tym temacie

#41 Gość_nunus85_*

Gość_nunus85_*
  • Goście

Napisano 02 kwiecień 2008 - 23:20

http://picasaweb.goo...85/FortProkocim
moje zdjecia
ogolnie teraz mozna by kapitalne zagospodarować komercyjnie
a tak niszczeje

#42 yay0

yay0

Kapral

• Użytkownik
  • PipPip
  • 46 postów

Napisano 09 kwiecień 2008 - 21:56

A ja uważam, że każdy fort powinien się 'zahibernować' w takim stanie jakim teraz jest. bez żadnych adaptacji, ale także bez nowych zniszczeń. Jeżeli każdy fort zaczną przerabiać, to asze forum w sumie straci sens, bo forty nie będą fortami tylko jakimiś centrami muzeami, hotelami czy czymś. Stracą swój klimat...
Jak to w piosence pewnego zespołu "zostawcie Tytanica, nie wyławiajcie go..."

#43 Miro

Miro

Pułkownik

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 244 postów

Napisano 10 kwiecień 2008 - 21:02

yay0 ma racje ;) i ja się z nim zgadzam.

:!: Źle że forty popadają w ruine, ale też źle by było jakby miał je ktoś przebudowywać, wtedy faktycznie straciły by swój klimat. Fajnie by było jakby się ktoś zabrał za konserwacje fortów, ich ratowanie, bez wprowadzania żadnych zmian, takie działania napewno by im się przydały. Fakt, na takie przedsięwzięcie potrzebne sa wielkie sumy, ale tylko w ten sposób można jeszcze coś uratować, bo samo wpisywanie do rejstru zabytków czy na liste UNESCO to raczej za wiele nie zmienia, skoro nic się dalej z tym nie robi. A fort wpisany na jedną czy drugą listę nie przeszkadza wandalom w niszczeniu go, ani tym bardziej złomiarzom którzy kradną co się da. Chociaż to nie są "złomiarze" raczej, bo ja jeszcze nie spotkałem typowego "złomiarza" który na swoi starym wózku dziecięcym albo jakimś 2 kołowym woziłby ze sobą butle z palnikiem :roll: To są raczej ludzie którzy chyba nie mogą spać w nocy, a ich ulubionym zajęciem jest bieganie z palnikiem po fortach i wycinanie wszystkiego co się da wyciąć i sprzedać. Chociaż jakoś ten proceder narazie zwolnił, być może dlatego że już wszystko co wieksze zostało rozkradzione, a z drugiej strony skupy złomu muszą prowadzić ewidencje towarów które przyjmuja, a tym bardziej nie można skupowac jak chyba dobrze pamiętam złomu nietypowego.

Jak widać temat długi jak rzeka, i można by o tym pisać i pisać. Może się coś kiedyś zmieni w tej sprawie na dobre, bo jak narazie to z roku na rok wcale lepiej nie jest...

#44 Gość_Łukasz_*

Gość_Łukasz_*
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2008 - 21:34

niop racja, ale co dadzą nasze pojękiwania...

#45 yay0

yay0

Kapral

• Użytkownik
  • PipPip
  • 46 postów

Napisano 10 kwiecień 2008 - 21:34

No niestety nie odrestauruja fortu bez jego adaptaci bo to by nei miało sensu ;/ jakby chociaż ogrodzili teren, wyremontowai fort i pobierali zylona od wstepu. I jakieś karnety dla ASG'owców

#46 Bartek Kocot

Bartek Kocot

Pułkownik

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 248 postów

Napisano 11 kwiecień 2008 - 09:46

i tu sie zgadzam , przecież nie musi być tam żadnych wielkich bajerów :roll: aby ludzi to zachęcało , wystarczyłoby naszemu "kochanemu" urzędowi dać jakąś farbę, beton (cement) dla jakiejś firmy i niech zrobi to według pierwotnych planów..... to moje zdanie 8)
Moja strona o F49: http://fortkrzeslawice.republika.pl

Pozdrawiam バルトッシュ

Dołączona grafika

#47 Miro

Miro

Pułkownik

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 244 postów

Napisano 12 kwiecień 2008 - 11:35

:idea: Myśle że najpierw trzeba by je odrestaurować (nie wszystkie naraz oczywiście), teren wokół nich uprzątnąc, można również ogrodzić. Co do pobierania opłat, to owszem ale do tego jeszcze by się przydało je wypromować jako atrakcję turystyczną. Myślę, że wtedy wiecej osób by je odwiedzało. Poza tym większośc mieszkańców Krakowa nie ma pojęcia, że jakiekolwiek forty się tutaj znajdują, wiec należało by ludzi uświadomić. Ceny niekoniecznie takie jak w Wieliczce ;) zeby nie odstraszać.

ps. A co do grup ASG i paintball'owców to w pewnym stopniu niszczą forty :evil:

#48 Bartek Kocot

Bartek Kocot

Pułkownik

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 248 postów

Napisano 12 kwiecień 2008 - 12:07

ps. A co do grup ASG i paintball'owców to w pewnym stopniu niszczą forty :evil:

Tak , ale wiek też robi swoje

Pozdrawiam バルトッシュ

Dołączona grafika

#49 Gość_Łukasz_*

Gość_Łukasz_*
  • Goście

Napisano 12 kwiecień 2008 - 15:09

Miro tyle że co do ASG czy Paintball to powiedz mi, w jaki sposób oni niszczą forty? Poza tym iż Prokocim jest dość mocno "rozdeptany" to z tym się zgodzę ale...? kulki BB 6mm nie robią szkód murom, farba po dwóch, trzech burzach schodzi bez śladu, same kulki się rozpuszczają, nie widziałem jeszcze (a wiele razy) byłem, aby ktoś z grup ASG niszczył w sposób widoczny jakikolwiek fort. poza tonami kompozytu w postaci białych kulek to... Chyba że trafi się debil i zamiast zabrać ze sobą to zostawi worek po BB.

jeśli masz jakieś konkretne przykłady to napisz. Może coś sie poruszy na forum ASG i zostanie na to zwrócona uwaga sobotnich i niedzielnych użytkowników F50

Jak już wcześniej pisałem o "dewastacji" miałem właśnie na myśli "rozdeptanie" fortu. Ale chyba lepsze to niż wyrywanie metalowych fragmentów, czy "graficenie" ścian łaciną podwórkową

#50 yay0

yay0

Kapral

• Użytkownik
  • PipPip
  • 46 postów

Napisano 13 kwiecień 2008 - 20:06

No łukasz nie zawsze nie robią szkód. NIektóre guny mają tyle FPS'ów ze tynk odpada ze ścian

#51 Miro

Miro

Pułkownik

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 244 postów

Napisano 13 kwiecień 2008 - 20:30

:!: Fort owszem jest rozdeptany, ale ASG gonia się po całym terenie, okopują, a to raczej nie jest działanie, które poprawia ich kondycję, ani tym bardziej nie można twierdzić, że nie wpływa na ich wygląd. Paintball'owcy podobnie, ale nie pisze tu tylko o forcie Prokocim, gdyż w innych fortach też się strzelaja. Zresztą ślady ich zabawy są widoczne dłużej niż Ty twierdzisz, ponadto te kolorowe kropki, nie dodają im uroku... :/

:arrow: Uważam że powinno sie szanować to co nam zostało, w postaci fortów, itp. obiektów. Jest to przecież nasza historia. :arrowleft:

#52 Gość_Łukasz_*

Gość_Łukasz_*
  • Goście

Napisano 13 kwiecień 2008 - 20:55

chodzi o konkretne akty wandalizmu i dewastacji. Pb to żelatyna... więc?... asg? ja mam 450 w stoku i nie strzelam po ścianach. ale czy ktoś z Pb czy asg wyrywa metalowe elementy? "chwdp"uje policje sprayami po ścianach?, rzuca na lewo i prawo butelki po 40% lub piwie?

#53 Bartek Kocot

Bartek Kocot

Pułkownik

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 248 postów

Napisano 14 kwiecień 2008 - 14:20

chodzi o konkretne akty wandalizmu i dewastacji. Pb to żelatyna... więc?... asg? ja mam 450 w stoku i nie strzelam po ścianach. ale czy ktoś z Pb czy asg wyrywa metalowe elementy? "chwdp"uje policje sprayami po ścianach?, rzuca na lewo i prawo butelki po 40% lub piwie?

Właśnie , jak widzę takie forty to mi sie coś robi , to jest nasza historia (i tu sie zgadzam z Miro ) jak tym paintballowcom sie nudzi to niech znjdą sobie opuszczone lotnisko czy poligon i tam sie strzelają a nie po fortach...... :evil:

Pozdrawiam バルトッシュ

Dołączona grafika

#54 yay0

yay0

Kapral

• Użytkownik
  • PipPip
  • 46 postów

Napisano 15 kwiecień 2008 - 09:36

Hmmm, Bartek, ale np. kogoś innego mogą nie obchodzić forty, tylko lotniska i poligony i uważać je za jakąś tam historie i sie wściekać o to ze tam się strzelają

#55 Joanna

Joanna

Porucznik

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 146 postów

Napisano 19 kwiecień 2008 - 13:06

a ja troszkę z innej beczki:

sponson w forcie Prokocim został skradziny dokładnie w sierpniu 2004 roku czy jakoś wcześniej?

niestety widziałam go jedynie na zdjeciach :/ jedyny taki unikat zachowany w "naszej" krakowskiej Twierdzy, wielka szkoda :twisted:

#56 Miro

Miro

Pułkownik

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 244 postów

Napisano 20 kwiecień 2008 - 16:58

Wiesz Joanno dla takich ludzi co kradną na tak dużą skalę, to nie ma znaczenia czy to jakiś zabytek czy nie. Oni raczej patrzą na to z punktu widzenia zarobku, a że taki sponson swoje waży, ok 6 ton podobno, to zarobili dość dobrze na nim.

:arrow: A sponson ukradli jak piszesz w sierpniu 2004 roku

:idea: Tu masz artykuł na naszej stronie : Skradziony unikat.

#57 Grdalus

Grdalus

Pułkownik

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 205 postów

Napisano 04 maj 2008 - 20:56

Witam wszystkich forumowiczów. Na początek mam takie pytanko odnośnie fortu Prokocim od którego niedaleko mieszkam. Czy mi się zdaje czy przed fortem są ślady okopów? Dokładnie sprecyzuję chodzi mi o dziury w lasku za ulicą Kostaneckiego. Niejednokrotnie tam chodziłem i wydawało mi się, że mogą mieć zarys okopów (stanowisk dla dział czy karabinów). Musiałby to być pewnie okopy robione tuż przed lub w trakcie wojny. Poza tym wydaje mi się, że widziałem kiedyś jakieś zdjęcie archiwalne na którym było widać linie zasieków i okopów w tym rejonie. Muszę przyznać, że ekspertem w dziedzinie fortów nie jestem więc może to tylko moja fantazja tworzy tam okopy ;) Zdjęcia o którym piszę nie mogę znaleźć. Nie pamiętam już czy było ono w necie czy może np. w Atlasie Twierdzy Kraków.

#58 Gość_nunus85_*

Gość_nunus85_*
  • Goście

Napisano 07 maj 2008 - 22:37

o to jestesmy sasiadami
nie wiem dokładnie o który fragmencie mowisz ze sa to okopy
bo to co jest przed fortem (od szpitala) to nie okopy dla zolnierzy broniacych a raczej przeszkoda dla atakujacych

#59 fortyck

fortyck

Administrator

• Administrator
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18233 postów

Napisano 30 listopad 2008 - 22:47

Jak widać po poniższym zdjęciu, lepiej podziwiać układ Fortu Prokocim gdy nie ma bujnej roślinności...

:arrow: https://lh6.googleus.../img0455xx2.jpg

#60 Grdalus

Grdalus

Pułkownik

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 205 postów

Napisano 08 grudzień 2008 - 20:15

No więc podczas wyprawy 6 grudnia obejrzeliśmy komisyjnie to co wydawało mi się okopami. Trzeba przyznać, że o tej porze roku gdy nie ma bujnej roślinności nierówności terenu były nieźle widoczne. Co to było teraz trudno stwierdzić. Ale, żeby nie było uznajemy to za jakieś pozostałości zasieków bądź okopów. Żeby bardziej rozbudzić wyobraźnię to dadam, że na planie pokazującym przebieg okopów z 1914 roku tędy powinny przebiegać umocnienia polowe. Żeby było jeszcze ciekawiej to obok tych nierówności , przy miedzy jest kamień forteczny. Niestety z lenistwa go nie sfotografowałem ale wiem, że ktoś tam robił fotkę więc może go zobaczymy.
Poza tym lasek porastający to miejsce jest stosunkowo młody bo nie ma więcej jak 40-50 lat! Wiem bo znam osobę która tam była gdy go nie było ;)

Na załączonym screenie z google earth zaznaczam na żółto wspomniany teren. Na czerwono lokalizację kamienia. Na niebiesko zaznaczam kolejne nierówności które też nie wiem jakiego są pochodzenia :)
Dołączona grafika

Mimo poszukiwań w necie, nie znalazłem nic na ten temat. Czy ktoś ma jakieś konkrety w tej spawie?

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych