Skocz do zawartości

Fort 41 Bronowice Małe


Greg
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przedewszystkim witam wszystkich . Ucząc się na przewodnika miasta Krakowa , odkryłem moje zainteresowanie względem Twierdzy Kraków .Dużo szukam i czytam na ten temat , no ale jednak , czasami trudno coś wyszukać...

Mam następujące pytanie do Was :

fort 42 , już wiem że był w okolichach 43 , został zniwelowany a schron zasypany w trakcie poszeżania drogi...ale jakby się wgłębić to dokładnie w którym miejscu on się znajdował ?

Czy był połączony jakimś korytażem z 43 ? Zdjecia?

 

Drugie pytanie :

1 obszar warowny ... fort 13 , który znajdował sie przy skrzyżowaniu Pandoty a Rakowickiej... czy są jakies opisy jego , ew. zdjęcia? Czy coś nam po nim pozostało?

 

 

trzecie :

 

dziś byłem na poszukiwaniu fortu 41 ...i szczeże nie moge go zlokalizować a w dodatku zakopałem sie po drodze autem. .. http://forum.fortyck.pl/public/style_emoticons/default/laugh.gif

 

z map austryjackich wynika ze leżał on na obecnym rogu ul. Witkiewicza a Brzozowskiego...ale tam zabardzo nic nie widać , czy ktoś wie coś więcej na ten temat??

 

 

 

EDIT : szybko działam i mam sam odpowiedz na temat pozycji fortu 41.

 

Załączam zdjęcia i mapy do porównania na których poznaczyłem. Przy poszukiwaniu posłużyłem sie mapą z czasów austriackich jak i mapą topograficzną gdzie jest ukształtowanie terenu. Wkrótce załączę zdjęcia i rozrysy . Można opublikować .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To to jeszcze duzo wody w Wiśle przepłynie przez Kraków zanim zostaniesz przewodnikiem... Fort 42 nigdy nie istniał - była to bateria artyleryjska, a zasypany schron to odrębny obiekt bedący schronem amunicyjnym odcinka obrony. Fort 13 też nigdy nie istniał - był to bastion.

Z tymi połączeniami obiektów podziemnymi korytarzami to jest jakaś zaraźliwa choroba - najczesciej choruja na nią przewodnicy po Krakowie (to jest fakt z zycia!!!!!). Dość takich herezji :mrgreen:

 

Z jakich źródeł korzystałeś zdobywając wiedzę w tym temacie :?: :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To to jeszcze duzo wody w Wiśle przepłynie przez Kraków zanim zostaniesz przewodnikiem...

cóż do egzaminu marszałkowskiego daleko...ale to nic bo praktyka już od długiego czasu na plecach...

 

Fort 42 nigdy nie istniał - była to bateria artyleryjska, a zasypany schron to odrębny obiekt bedący schronem amunicyjnym odcinka obrony. Fort 13 też nigdy nie istniał - był to bastion.

zależy co mamy na myśli pod słowem "fort", ale mimo wszystko po przeglądnięciu wielu map zgadzam się ze to bateria ale dopiero pózniej ! ale mimo wszystko w wielu zródłach widnieje jako Fort oraz na mapach austriackich z XIX w. jest tam narys fortu !

Dodatkowo nie do końca teren został zplanowany , i resztki wału można zobaczyć w lasku koło cmentarza w Rząsce . Co do 13 to tu moje przejęzyczenie fort/bastion , ale chciałbym się więcej dowiedzieć na temat tegoteż obiektu , chodzby dlatego że moje dzieciństwo spędziłem pare metrów z tamtąd .

Z tymi połączeniami obiektów podziemnymi korytarzami to jest jakaś zaraźliwa choroba - najczesciej choruja na nią przewodnicy po Krakowie (to jest fakt z zycia!!!!!). Dość takich herezji :mrgreen:

może nie choroba a zwykła ciekawość , w końcu to nie jest jakaś kompletna apstrakcja... ;)

Z jakich źródeł korzystałeś zdobywając wiedzę w tym temacie :?: :roll:

 

ogólnie wykłady arecheologa W.Głowa oraz prof.M.Rożek , książka pt. Skarby przyrody i kultury Krakowa i okolic wydawnictwo WAM , z archiwalnych map austriackich , map topograficznych Wrota Małopolski , oraz map satelitarnych Wrota Małopolski , Encyklopedia Krakowa , oraz parę stron internetowych na temat twierdzy Kraków których nie będę wymieniał zgodnie z regulaminem obowiązującym na tym forum ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałem również zaznaczyć ze często spotykam sie z opisem na temat fortu 41 , że znajduje się na terenie tej "mini jednostki" przy ul. Majora Łupaszki... po sprawdzeniu map topograficznych i z zarysem geodezyjnym , mam to na jpg'ach , fort 41 zanjdował sie na miejscu obecnych ogrodów działkowych przy ul. Majora Łupaszki a włściwie prawie po środku jej . Wywodzę to po przeanalizowaniu i skonfrontowaniu mapy austriackiej z zarysami geodezyjnymi oraz obecnych . Prawie że dokładny zarys fortu widać na obszarze ogródków działkowych .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fort 41 istnieje do dnia dzisiejszego. Jak na obiekt ziemny bez elementów murowanych zachował się całkiem, całkiem. Niestety nie jest dostepny do zwiedzania, jest własnoscia wojska i znajduje sie tam jakaś stacja radiowo-nasłuchowa(?). Stoja tam wozy techniczne i wysokie anteny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fort 41 istnieje do dnia dzisiejszego. Jak na obiekt ziemny bez elementów murowanych zachował się całkiem, całkiem. Niestety nie jest dostepny do zwiedzania, jest własnoscia wojska i znajduje sie tam jakaś stacja radiowo-nasłuchowa(?). Stoja tam wozy techniczne i wysokie anteny.
nie zgadzam sie...po przeglądnięciu map geodezyjnych na terenie jednostki to nie są resztki fortu 41 .

 

Nawet bez tych map wystarczy popatrzeć na mape fortów z końca XIX w. i zobaczyć położenie fortu 41 do fortu 41a , jednostka jest wysunięta za bardzo przed fort 41a , a fort 41 zajdował sie na tym samym pasmie a nawet lekko cofnięty w stosunku do 41a , pozatym najwyższy punkt wzniesienia jest dokładnie w centrum ogródków działkowych a nie na terenie jednostki . Polecam wszystkim przeglądnięcie map geodezyjnych lub topograficznych. Ja już to przepatrzyłem porobiłem porównania i mam to w formacie JPG jeżeli ktoś chce .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jesteśmy w domu - stwierdziłeś, że szczyt jest na terenie działek!!! I tam jest własnie fort!!!! Teren fortu jest zajmowany przez wojsko, na około otaczaja go ogródki działkowe.

 

MAm zdjęcia lotnicze - prześlę emailem. Napisz czy juz się przekonałeś do swoich racji :oops: ;) :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jesteśmy w domu - stwierdziłeś, że szczyt jest na terenie działek!!! I tam jest własnie fort!!!! Teren fortu jest zajmowany przez wojsko, na około otaczaja go ogródki działkowe.

 

MAm zdjęcia lotnicze - prześlę emailem. Napisz czy juz się przekonałeś do swoich racji :oops: ;) :idea:

 

jednosta cytowana przez Ciebie z antenami , tak jak to Ujełaś nie znajduje się w żadnym wypadku tam gdzie twierdzisz, lekki brak orjętacji? ...do ogrodów działkowych jest odległa o jakieś 200m w lini prostej.

 

Prosze Admina o wklejenie zdjęć przesłanych przezemnie , tak aby Fortuś mogła zapoznać sie z usytułowaniem jednostki względem ogrodów działkowych.

 

Post Scriptum : Fortuś tak , prosze , prześlij mi na maila te zdjęcia . Ja z mojej strony wyśle moje tak abyŚ mogła sie zapoznać z moimi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

... Nno.

41 to fort półstały, nigdy nie przebudowany na dzieło stałe (taką przebudowę przeszły np. Bodzów i Olszanica). Zachowany niemal w całości, jest tam bodajże radiolatarnia czy inksze coś związane z wojskową nawigacją lotniczą. I jest w samym środku działek :mrgreen:

 

42 to nie fort, tylko stała bateria, ale całkowicie ziemna, podobnie jak pochodzące z tego samego czasu baterie 35 i 36 (obie zachowane) i 37 (nieistniejąca) w Lesie Wolskim. już w latach 90 tych XIX w. (a zapewne wcześniej) była opuszczona. Krótko przed wojną przebudowano ją na bardzo nowoczesną baterię polową, funkcjonującą w grupie fortu Pasternik - o rozproszonym układzie i działobitniach połączonych rowami komunikacyjnymi (profil "wgłebny", całość wkopana w ziemię niczym rowy strzeleckie, a nie usypana na jej powierzchni jak starsze szańce i baterie). Nota bene, tot się już nie nazywało 42, tylko Bateria B zgłowyniepamietamile Pasternik. Przy okazji - bateria przy cmentarzu w Rząsce to zupełnie inne dzieło, starsze, stałe i innej klasy. 42 jest/była bardziej na wschód, mniej więcej naprzeciw zjazdu z głównej ulicy do fortu Pasternik, i była zorientowana frontem na południe - kryła międzypole w stronę 41 i uczestniczyła we flankowaniu doliny Rudawy.

 

A 13, moi mili, zanim został bastionem w linii wałów rdzenia (nota bene, wtedy już nie był 13, tylko IVb) był sobie zwykłym sześciobocznym polowym szańcem typu FS. Takim samym (różnił się szczegółami, jak to u Austriaków; nawet dwóch FSów nie było takich samych :/ ) jak FS 3 spod KOpca KOściuszki, FS 29 ze skał Twardowskiego i FS 25 na Kapelance, naprzeciw Tesco.

 

koniecwykładukoniecwykładukoniecwykładukoniecwykładukoniecwykładukoniecwykladu :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam kamieni nigdy za dużo nie było, on miał tylko ściany (plecowe i boczną, bez frontowej), do których w fazie mobilizacji dodawano drewniano - blaszano - ziemne stropy i drewnianą ścianę elewacyjną... Te ściany są zachowane, widziałem sam dawno temu (ale wtedy jeszcze g... się na tym znałem) i na zdjęciach na stronie Daruli bodajże. Mam wątpliwości, czy są zachowane w pełnej wysokosci, bo coś się wydają niskie - no ale może po prostu WP nadsypało wnętrza pomieszczeń (w końcu splantowali część wałow i coś musieli zrobić z urobkiem).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...