Skocz do zawartości

Fort 49 1/2a Mogiła


fortyck
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 rok później...
Gość macminik
No kiedyś byłem w tym forcie i niewiele brakowało a byłaby to moja ostatnia wyprawa. Wlazłem przez okno. W środku panował nawet przyzwoity porządek. Ściany pomalowane na żółty kolor. Idąć omal nie wpadłem do studni fortecznej. Była zupełnie nie zasłonięta a noga zawisła mi nad otchłanią.... Fort w środku dosyć dobrze się zwiedza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Teraz do fortu już raczej się nie da wejść, dziura w schronie głównym została zamurowana chyba na początku 2008 r. Drzwi są zamknięte na głucho, co prawda jest dziura w kaponierze szyjowej, ale jest zbyt mała, żeby nią wejść przynajmniej mnie się to nie udało :mrred:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

:arrow: www.fortyck.pl/wiesci_150.htm

 

Fort Mogiła przeszedł na rzecz miasta Kraków; zostanie odrestaurowany (choć z zewnątrz wygląda nawet dobrze; gorszy stan jest wewnątrz, widziałem bo przecież było się na 33 wyprawie KTK) a teren wokół obiektu uporządkowany (choć bliska obecność przepompowni gazu robi swoje; prawie cały czas słychać charakterystyczny i niemiły odgłos syczenia).

 

Co miasto urządzi tak naprawdę biorąc pod uwagę ową przepompownię gazu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 2 lata później...
Przyznamy chętnie, ale po pierwsze primo - przepompowni stamtąd nie ruszysz, drugie primo - fort ma działkę gruntową obciętą do zarysu przeciwstoku fosy, więc blaszoki sa już na gruncie (już) niefortecznym. Nota bene, tam i tak ma być tuż obok węzeł od S7, więc blaszoki zapewne w końcu wylecą, za to otoczenie fortu zostanie jeszcze bardziej zdegradowane krajobrazowo, nie mówiąc juz o tym ze utraci on definitywnie kontekst sytuacyjny (nikt nie zatrybi, czemu on stoi akurat tam i dlaczego w taki sposó B). Edytowane przez kuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok później...
  • 6 miesięcy temu...

Zdjęcie z dnia 2 listopada 2014 r. zrobione wieczorem, widać nawet księżyc, a pisze to bo krajobraz wokól Fortu Mogiła od kilku tygodni wyglądał iście księżycowo...

 

Teraz zamieszczam to JEDYNE zdjęcie przedstawiające Fort Mogiła w czasie prac konserwatorskich (wymieniono cały dach i nie tylko) które trwały na jesieni 2014 r.

 

Przepraszam za jakość tego zdjęcia.

 

Foto: Adam Kurelewicz

 

IMG_1237.JPG

 

:arrow: https://lh3.googleusercontent.com/-Ndl1TbPD_sM/VKxRUGdWZCI/AAAAAAAAS34/UDkg-Yl1zxk/s800/IMG_1237.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 2 lata później...
  • 6 lat później...

Zabytek do wynajęcia.

Miasto szuka dzierżawcy i opiekuna dla fortu Mogiła

Małgorzata Mrowiec

 
Miasto szuka gospodarza dla fortu nr 49 1/2a Mogiła.
Zarząd Budynków Komunalnych (który sprawuje pieczę nad fortami) ogłosił przetarg ustny nieograniczony na dzierżawę tego zabytku znajdującego się przy ul. Igołomskiej 7 w Krakowie, jednego z obiektów Twierdzy Kraków.
Przetarg zostanie przeprowadzony w dniu 11 sierpnia, a oferty należy składać do 7 sierpnia do godziny 15.
 

Do wydzierżawienia od gminy jest działka położona przy ul. Igołomskiej 7, a na niej zachowane formy ziemne i obiekty kubaturowe fortu nr 49 1/2a Mogiła.

Zgodnie z zapisami obowiązującego dla tego obszaru miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego możliwe jest ulokowanie w forcie funkcji usługowej z zakresu kultury (jak muzeum, wystawy), administracji, nauki, edukacji, turystyki, handlu, gastronomii.

Jak zaznacza ZBK, sposób zagospodarowania fortu powinien uwzględniać zachowanie walorów architektonicznych i historycznych obiektu. 

Wykluczone są wszelkie funkcje zagrażające zabytkowej substancji i uciążliwe, w szczególności funkcje produkcyjne lub rozrywkowe o charakterze erotycznym.

Zwycięzca przetargu będzie musiał udostępniać fort do zwiedzania oraz zadbać o prezentację jego historii na stworzonej ekspozycji.

W ogłoszeniu o przetargu dotyczącego fortu Mogiła czytamy, że zapewniona musi zostać możliwość jego zwiedzania w wybrany co najmniej jeden dzień ustawowo wolny od pracy w miesiącu lub w sobotę, w asyście przewodnika.

Z kolei część obiektu - kaponierę obrony wjazdu - "z urządzoną w niej ekspozycją monograficzną dotyczącą fortu oraz Twierdzy Kraków, należy udostępniać codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach działania obiektu lub w przypadku gdy charakter prowadzonej działalności nie wymaga codziennego funkcjonowania co najmniej raz w miesiącu w terminie podanym do publicznej wiadomości" - jak napisano w ogłoszeniu.

Jaka jest historia tego obiektu?

W latach 1895-96 wbudowany został niewielki fort międzypolowy do obrony bliskiej, jako element trzeciego pierścienia fortyfikacji Twierdzy Kraków.

Jego zadaniem w układzie obronnym Twierdzy była ochrona traktu sandomierskiego i skarpy wiślanej w Mogile oraz ochrona przedpola szańca "Wanda" wraz z kontrolą doliny Wisły.

Fort przetrwał w stanie dosyć dobrym, pozbawiony większości wyposażenia pancernego - oprócz bramy.

Jako najbardziej kompletny przedstawiciel tej klasy umocnień byłej Twierdzy Kraków warty jest zachowania - podkreśla ZBK.

Potwierdza to fakt wpisania całej nieruchomości do rejestru zabytków.

W latach 2009-2020 fort przeszedł częściowy remont, podczas którego został odtworzony jego pierwotny wygląd zewnętrzny, uzupełniono wyposażenie pancerne elewacji bloku koszar.

Całość założenia obronnego zabezpieczono przeciw zamakaniu z fundamentów i od stropu.

Wnętrze zostało oczyszczone i przywrócono drożność wentylacji, zamontowano nowoczesną stolarkę okienną.

Dzięki tym zabiegom zabudowania są suche.

Prace finansowane były ze środków gminy Kraków oraz z dotacji Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

Potencjalny dzierżawca fortu musi się liczyć z kosztami remontów oraz dalszej jego rewitalizacji i rekonstrukcji.

Między innymi w określonym terminie trzeba będzie dokonać uczytelnienia oraz uzupełnienia kluczowych elementów zieleni fortecznej.

Zainteresowani dzierżawą mogą dokonać wizji lokalnej w forcie. 

14 lipca o godz. 13 nieruchomość zostanie udostępniona w ramach dnia otwartego.

Będzie można wtedy zapoznać się z obiektem oraz warunkami przetargu.

Przetarg odbędzie się 11 sierpnia o godz. 10 w siedzibie Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie przy ul. Czerwieńskiego 16. 

Wywoławczy roczny czynsz dzierżawny wynosi 3,7 tys. zł. 

Minimalne postąpienie na przetargu nie może być niższe niż 40 złotych.

 

Żródło: https://krakow.naszemiasto.pl/zabytek-do-wynajecia-miasto-szuka-dzierzawcy-i-opiekuna-dla/ar/c1-9386203

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...