Skocz do zawartości

Fort 51 Rajsko


fortyck
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę, że to dobry pomysł.

 

Co do zapraszania uczniów ze szkół i oprowadzania ich po fortyfikacjach Twierdzy Kraków, istnieje już takie coś, ale że my prowadzimy nasz własny i niezależny Krąg Twierdzy Kraków to wszystko wyjaśnia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 115
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Co do totacji z Gminy na ten cel to nie byłbym takim optymistą. Zapraszam do przeczytania artykułu jaki znajduje się tu SZUKAJA PIENIEDZY NA TWIERDZE KRAKOW . Gmina sama szuka finansowania i dostaje ochłapy w wysokości 400tys zł, które znowu gdzies przepadna na pisanie projektów, ekspertyz i innych biurokratycznych działaniach. A forty niszczeją, bo cała sprawa rozbija sie o planowanie.

 

Miasto nie odda fortu stowarzyszeniu, czy instytucji, która brzydko mówiąc "nie smierdzi groszem" i nie poniesie ryzyka. Przykładem jest Instytut Sztuki i fort sw.Benedykta - zapraszam do "Wieści".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro, jeśli wszystko pójdzie po myśli, chce spotkać się z dyrektorem MDK Fort Krzesławice i liczę, że powoli coś zacznie ruszać. A kolegę, który wciąż dodaje argumenty na "nie", a który widać, że zna się na tym gdzie jest źródło problemów, prosiłbym o wsparcie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja nie sądzę by taki wielki projekt mógłby być określany mianem "hura projektu".

Przejrzyj sobie moje produkcje (www.youtube.com/filmovnia oraz www.filmestria.pl) - zaczynałem od niczego, a teraz już montuje coraz więcej rzeczy do telewizji... I takie też mam podejście do innych projektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... teledysk metalowy :) nie żebym była temu przeciwna , ale Rajsko sie raczej na tego typu cele nie nadaje . każdy chyba wie że on " siada" lub jak kto woli " Pęka na pół " .

jak siada ? po ponad 100 latach siada ? siadac to moze mój blok po10 latach jak sasiad sie budował i naruszyl wody gruntowe. To peknięcie było po zdentonowaniu jakiegos skłądu amunicji na woli albo coś takiego. Ładnie musialo jeb... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee dobra nie bede sie kłócić bo A nie opłaca mi sie B nie jestem znawca tematu C dyskusja została podsycona :P

z reszta gdzieś tak włąśnie wyczytałem - nie wiem czy nie na tych całych fortyck :)

Niechaj sie Adam wypowie może on wie

ale teoria, że fort zaczał osiadac niestety ale nie łykam tego :)

ps. jestem architektem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha ... to znaczy , to ze " siada " jest wysoce prawdopodobne , bo z tego co się orientuje pęknięcie , w poternie prowadzącej do Kaponiery głównej wciaż się powiększa . Poza tym

a) gdzieś czytałam ( chyba w "metrze" , dawno temu ) że całe górze spęłzuje w kierunku wschodnim ( co by się zgadzało )

B) z architektem się kłucić nie będę , bo za bardzo się nie znam ( ale za jakieś 6-7 lat , moze , moze ) i nie chciałam żeby to zabrzmiało jak super ważna opinia ... ( o ile tak zabrzmiało ) to poprosty fakty , które zaobserwowałam jak byłam w tym forcie , które potem porównałam ze zdjąciami archiwalnymi , i informacjami znalezionymi w necie ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , jak bylismy tam na FM , przydarzyła mi sie taka historia ; podchodzę do bramy głównej , w " okienko " wkładam obiektyw aparatu , robie zdjęcie , wyśwuetla mi się a na nim : człowiek idący ku mnie ! odrazu zawał serca i odskoczyłam ! A to ; przyjazny całkiem pan dozorca , który za paczke fajek gotów wpuscić do srodeczka ^^
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, witam, ten strażnik wygląda jak żul (być może nie jest żulem a tak tylko wygląda :) ) więc być może to on :?: Ale niegroźny i poczciwy facet ;)

 

Co do siadanania fortu to wolę żeby siadł od metalowego wykopu niż tak po cichu :)

 

Co do teledysku metalowego to z chęcią postaram się wpaść. Nie powiem, że na okrągło słucham metalu ale jest to jeden z gatunków które lubię :) Myślę, że po misji w forcie Skała możnaby tam wpaść większą paczką forteczną. Z tym że w Skale to nam pewnie zejdzie sporo więc dopiero wieczorem koło 19-20. Kto z forty.ck jeszcze miałby ochotę wpaść? Myślę, że odpaliłbym mojego złoma i podjechał tam wieczorkiem.

 

Juan a jaki to rodzaj metalu będzie? będzie jakiś live czy z playbacku? czy może tylko kręcenie bez dźwięku? A macie jakieś plany co do scenografii? Może jakieś motywy jak na naszej misji nocnej z lipca 2008 do tego fortu wykorzystacie ?

Tak to mniej więcej wyglądało, tylko dołożyłbym tak ze 3 razy więcej świeczek :mrred: http://www.fortyck.pl/inne_36.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
jak siada ? po ponad 100 latach siada ? siadac to moze mój blok po10 latach jak sasiad sie budował i naruszyl wody gruntowe.

 

Pęknęło na całej szerokości nad wejściem do kaponiery środkowej (oraz w połowie przejścia) zdjęcia zrobiłem wczoraj czyli 26.05.2009:

 

:arrow: Album z rysami Fortu Rajsko - https://picasaweb.go...9144/27Maja2009

 

:arrow: Poniżej, krótkie video, lepiej obrazuje sprawę

 

http://www.youtube.com/watch?v=BdecsyDV05w&feature=channel_page

 

To pęknięcie stwarza ogromne zagrożenie dla osób przebywających w pobliżu (idących z zewnątrz czy do wewnątrz kaponiery)!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pęknięcie powieksza się oczywiscie od jakiegoś czasu, ale raczej ściana odpada od reszty niż na odwrót, nie trudno zauważyć iż odstaje od pionu. Inna sprawa że drzewa nad wejściem także robią swoje, więc raczej do niczego dobrego sie nie przyczyniają.

 

 

Ja mam tylko jedno zdjecie z 2 maja tego roku, jak znajde jeszcze jakies to podeśle, ale nie widać na nim aby jakoś szczegolnie od przodu coś sie zmieniło.

 

http://img2.vpx.pl/up/20090527/mlrajsko80.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dawno mnie tu nie było.

Zwracam sie do Was z prośbą. Macie jakieś fajne rzuty, przekroje, plany sytuacyjne fortu rajsko ?

Mam teraz taki upierdliwy przedmiot na studiach- konserwacja zabytków- i wymysliłem sobie adaptacje fortu rajsku ale na początek musze mieć dokumentację.

Potrzebuje jej aby uzupełnić tzw kartę biała zabytku. Zdjęcia sobie porobie ale porzebuje jakiejs dokumentacji budowlanej.

 

 

 

Dzieki

 

PS co do tego pęknięcią to wykluczone, zeby budynek zaczął osiadać po 100 latach od wybudowania :) no chyba, ze niedaleko zaczeli kopać 3 kondygnacyjne podziemne parkingi albo kopać tunel metra- ale chyba nic takiego tam nie miało miejsca i poziom wód gruntowych jest nienaruszony.

Osiadanie budynku moze wystąpic do 2-3 lat od wybudowania o ile inne czynniki nie wystapią jak wspomniałem wyżej. Wyjatkiem jest mój budynek ktory zaczal pekac po 6 latach :P ale podejrzewam sasiednie budowy o to hehe

 

Z tego co wyczytałem pekniecie spowodował wybuch na woli magazynu z mat wybuchowymi- swoją droga ciężko mi w to uwierzyć, zeby siła była tak ogromna. Chociaż wtedy nie zastosowali chyba zelbetu wiec sam beton mogl zrobić taki pikuś szczególnie jesli grunt jest grząski a budowniczowie nie znali palowania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haj,

 

Co do planów to nie dysponuję takimi. Nie wiem o jak dokładne plany Ci chodzi ale o ile wiem to konkretne z wymiarami, odległościami itp. będzie trudno znaleźć.

Myślę, że jedną z najlepszych dla Ciebie pozycji byłby Atlas Twierdzy Kraków:

http://www.allegro.pl/item711770895_atlas_..._51_rajsko.html

 

Myślę, że do dostania w bibliotece na Rajskiej albo np. w bibliotece Politechniki Krakowiskiej na Warszawskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...